Lenzerheide - lyžování - SNOW.cz
Foto

Méně známé švýcarské středisko Lenzerheide se 155 km sjezdovek propojila v sezóně 2013/14 lanovka se sousední Arosou, čímž vznikla společná aréna s 225 km sjezdovek, druhá největší v Graubündenu. Lenzerheide se pravidelně připomíná pořadatelstvím Světového poháru, jinak je ale na švýcarské poměry celkem „obyčejné“, neboť nedisponuje žádnou turistickou atrakcí světového významu. Jeho dlouhé, pestré a sněhově dobře zásobené sjezdovky jsou rozmístěné po dvou protilehlých svazích, vybíhajících přímo z ubytovacích středisek Lenzerheide a Valbella na jejich úpatí. Ta jsou ze středu Čech i překvapivě snadno dostupná – při vzdálenosti zhruba 700 km jen 6 až 7 hodin jízdy.

Lenzerheide - sjezdovky

49%39%12%
225 celkem sjezdovek (km)
135 zasněžování (km)

Lenzerheide - lanovky a vleky

vlek
17
sedačka
2
sedačka expres
7
sedačka krytá
9
kabinka
4
visutá kabina
4
63900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1229-2865 m n.m.1636 m

Mapa sjezdovek

Lenzerheide - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Lenzerheide - lyžování

Náhorní plošinu s jezerem a rekreačními letovisky Parpan, Valbella a Lenzerheide lemují dvouapůltisícové, východně i západně orientované a převážně bezlesé svahy. Hlavní horskou dominantou je skalnatý a vyhlídkový vrchol Rothorn, zpřístupněný visutou kabinou.

Lyžařské terény v samotném Lenzerheide vystačí sportovnějšímu lyžaři bez obav na tři čtyři dny, spolu se sousední a od ledna 2014 přímo propojenou Arosou klidně i na celý týden. Společných 225 km sjezdovek vymrštilo dvojstředisko Arosa Lenzerheide mezi pět největších lyžařských arén Švýcarska, velikostně i všestranností srovnatelné třeba s rakouským Saalbachem, oproti němuž však leží výše (a také v jiném „cenovém“ a kulturním prostoru).
Sjezdovky jsou rozprostřené do tří lokalit – Arosy a východní a západní strany Lenzerheide. V Lenzerheide jich nejvíce stéká po zaoblenějších, východně orientovaných svazích (Piz Scalottas, Lavoz, Stätzerhorn), protilehlý svah s Rothornem zase nese atraktivní, dlouhou, členitou a ve střední pasáži velmi strmou „svěťákovou“ černou trať Silvano Beltrametti. Celkově jsou tratě terénně poměrně pestré, přitom velmi široké a nechybí ani přehledné a vděčné carvingové dálnice.
Z dominantního skalnatého vrcholu Rothorn (2 865 m), přístupného visutou kabinou, po odvrácené straně mírně klesá nenáročná sjezdovka, která se tunelem provrtává na hlavní, západně orientovaný svah. Po něm stékají široké, spíše sportovnější sjezdovky s vysokohorským duchem. Nejstrmější závodní černá trať se řítí střemhlav až do údolní vesničky Parpan těsně pod Lenzerheide.
Na opačném, východně otočeném hřebeni je nejvyšším, i když poměrně nenápadným vrcholem Stätzerhorn (2 575 m) s dlouhými sportovními tratěmi v horních pasážích a širokým a mnohem mírnějším letištěm na úpatí (Alp Stätz). Velmi pohodový charakter s jen místy strmějšími variantami mají široké sjezdovky z vrcholku Lavoz (2 330 m) o něco jižněji na stejném horském hřebeni. Klidné, ale už subtilnější modro-červeno sjezdovky míří dolů z nejvzdálenějších vrcholků Piz Danis a Piz Scalottas.
Stranou se nad Churwaldenem, hlavním nástupním bodem pro jednodenní lyže, vypíná ještě pahorek Windegga (2 230 m) s hrstkou pestrobarevných tratí a starší sedačkou a vlekem, jemuž pro naprostý nezájem dokonce hrozilo uzavření.

Kromě několika přibližovacích nebo spojovacích vleků v oblasti slouží hlavně moderní, pohodlné a rychlé sedačkové lanovky, často i s plexisklovým krytem. Jednotlivé lokality jsou mezi sebou harmonicky propojené sjezdovkami nebo přejezdovými cestami, v sezóně 2015/16 překlenula krátká sedačková lanovka i chybějící spojení mezi oběma protilehlými svahy, letoviskem projíždí v obou směrech i bezplatný skibus.

Okolo jezera Heidersee mezi Lenzerheide a Valbellou se táhnou perfektně upravované běžecké okruhy pro klasiku i bruslení. Příjemným relaxačním oživením pobytu je akvapark H2 Lai v Lenzerheide s vnitřními i venkovními bazény a světem saun. Neobvyklou atrakcí je více než 3 km dlouhá bobová dráha v Churwaldenu, jedna z nejdelších na světě, která kopíruje tamější červenou sjezdovku.

Z Prahy je Lenzerheide vzdáleno zhruba 700 km po dálnici (až do Churu), což představuje 6 až 7 hodin jízdy i v závislosti na tom, jestli objedete krátký úsek rakouské dálnice přes město a po okreskách. Parkování u nástupních stanic lanovek je za poplatek. Ubytovat se dá v hotelích, apartmánech i v moderní mládežnické ubytovně, a to poblíž sjezdovek nebo přímo u nich.

Lenzerheide - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

280

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 3 - 6 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé, pohodově i sportovně červené sjezdovky
  • rychlé spojení s Arosou
  • moderní lanovky – expresní a pohodlné
  • sněhově spolehlivé terény

Minus:

  • serpentinovitý sjezd z Rothornu do údolí
  • žádný zcela severně orientovaný svah
  • celkově vyšší cenová hladina

Lenzerheide - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

SNOW tipy