Savognin - lyžování - SNOW.cz
Foto

Nenápadný Savognin, utopený mezi graubündenskými horami, má třípatrový lyžařský areál, jemuž dominují dlouhatánské sjezdovky. Hlavní osa je tvořena moderními lanovkami a zasněžovanými sjezdovkami dálničního typu, po stranách se pak odehrává dokonalé retro lyžování na kotvách a hravě terénně členitých sjezdovkách. Skipas pro děti do 9 let za symbolickou cenu a v okrajích sezóny levné apartmánové ubytování pasuje Savognin na jedno z cenově nejvýhodnějších středisek Švýcarska.

Savognin - sjezdovky

40%47%13%
80 celkem sjezdovek (km)
12 zasněžování (km)

Savognin - lanovky a vleky

pojízdný koberec
3
vlek
8
sedačka krytá
1
kabinka
2
14200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1200-2713 m n.m.1513 m

Mapa sjezdovek

Savognin - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Savognin - lyžování

Dominantní červená dálnice z centrálního vrcholu Piz Martegnas (2 670 m) je přehledná, jemně zvlněná a klesá – stejně jako „její“ 6sedačková lanovka – lehce šikmo svahem, přímé úseky jsou tak proložené mírnými širokými traverzy.
Nevídané jsou nekonečné kotvy na sousední vrchol Piz Cartas (2 713 m) s celkovým převýšením přes 800 m. Dlouhé sjezdovky s červenými hangy a odpočinkovými modrými úseky se valí z vrcholu po bezlesých pláních přes hupy a jemné terénní vlny až na ploché úpatí, odkud klesá romantická, ale místy rovinatá návratová spojka do mezistanice Tigignas (1 600 m). Tato lyžařsko-sáňkařská cesta prochází osadami Radons a Tigia s příjemnými horskými chatami lákajícími k odpolednímu zastavení.
Velmi houpavé jsou červená a modrá sjezdovka Laritg podél vleku se zatáčkou, které spadají do kotlinky po odvrácené straně Piz Martegnas.
Střední lyžařské patro mezi Tigignas a Somtgant (2 112 m) podél moderní a rychlé 10místné kabinky Panorama je vcelku strmé – po spádnici jej překonává poctivě červený „slalomák“. Velkým obloukem ho obíhá příjemná modrá sjezdovka, nejpohodovější trať celého Savogninu, využívaná i lyžařskými školami. Chloubou této trati jsou vlny a dolíky, ve kterých děti rády dovádí, hledat při tom mohou i „poschovávané“ kozorožce.
Nejspodnější patro zdolává středně široká červená trať, v rychlém sledu střídající krátké hangy a plošší úseky, při svižnější jízdě je tedy i dostatečně hravá.
Holé vrcholové tratě z Piz Martegnas i Piz Cartas jsou na mnoha místech „rozpůlené“ dřevěnými větrolamy, což značí, že tu umí i pěkně fučet.
Cvičná louka La Nars se nachází mimo hlavní areál na okraji střediska

Na první pohled nevlídná betonová budova restaurace v první mezistanici Martegnas skrývá kompletní zázemí – od toalet přes obchod a půjčovnu až po samoobslužnou restauraci i vytápěnou pik-nikovou místnost, ideální pro „nerušený“ odpočinek.

V Savogninu se dá zabavit i bez lyží. Cube Active Park v mezistanici Tigignas má k zapůjčení arzenál nevšedních sněhových „vozítek“ (10 CHF / hod.), využitelných hlavně na krátké cvičné sjezdovce s pojízdným kobercem. Nejpraktičtější je snowbike, se kterým se dá slušně zatáčet, mnohem méně stabilní je jakási lyže se sedátkem (skifox) – jako odpolední zpestření pro děti proč ne. Snowpark v mezistanici Somtgant nabídne skoky, zábradlí či bedny.
Přímo pod údolní stanicí lanovky se nachází kluziště a typicky švýcarsky velkorysá je síť zimních vycházkových cest i sáňkařských drah v areálu.

Savognin láká rodiny s dětmi cenovou dostupností – děti do 9 let včetně v doprovodu rodičů platí jen 3 CHF / den lyžování, tedy lyžují prakticky zdarma. Jinak se dá Savognin označit za typické „dětské“ středisko jen s varováním. Děti se tu každopádně hravě vydovádí, ale zároveň tu najdou i dost příležitostí ke svému zocelení – záleží totiž, do které části areálu je rodiče pustí. Obzvlášť výjezd 2 km dlouhou a dosti strmou kotvou na Piz Cartas nebo zalomený vlek Laritg si budou pamatovat dlouho.

Savognin coby místo působí spíš jako prázdninový resort než původní rétorománská vesnička – v okolí nástupní stanice lanovky dominují hlavně moderní rekreační budovy.

Savognin - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

178

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé sjezdovky z vrcholu až do údolí
  • rétorománský genius loci

Minus:

  • mnoho dlouhých vleků

Odkazy

Tonale Ponte di Legno

Tonale Ponte di Legno

Tonale Ponte di Legno

Tonale Ponte di Legno

Tonale Ponte di Legno

Tonale Ponte di Legno

Výška sněhu 150 cm
Otevřené lanovky a vleky 2 z 28
Otevřené sjezdovky 5 z 100 km