Savognin - lyžování - SNOW.cz
Foto

Nenápadný Savognin, utopený mezi graubündenskými horami, má třípatrový lyžařský areál, jemuž dominují dlouhatánské sjezdovky. Hlavní osa je tvořena moderními lanovkami a zasněžovanými sjezdovkami dálničního typu, po stranách se pak odehrává dokonalé retro lyžování na kotvách a hravě terénně členitých sjezdovkách. Skipas pro děti do 9 let za symbolickou cenu a v okrajích sezóny levné apartmánové ubytování pasuje Savognin na jedno z cenově nejvýhodnějších středisek Švýcarska.

Savognin - sjezdovky

40%47%13%
80 celkem sjezdovek (km)
12 zasněžování (km)

Savognin - lanovky a vleky

pojízdný koberec
3
vlek
8
sedačka krytá
1
kabinka
2
14200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1200-2713 m n.m.1513 m

Mapa sjezdovek

Savognin - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Savognin - lyžování

Dominantní červená dálnice z centrálního vrcholu Piz Martegnas (2 670 m) je přehledná, jemně zvlněná a klesá – stejně jako „její“ 6sedačková lanovka – lehce šikmo svahem, přímé úseky jsou tak proložené mírnými širokými traverzy.
Nevídané jsou nekonečné kotvy na sousední vrchol Piz Cartas (2 713 m) s celkovým převýšením přes 800 m. Dlouhé sjezdovky s červenými hangy a odpočinkovými modrými úseky se valí z vrcholu po bezlesých pláních přes hupy a jemné terénní vlny až na ploché úpatí, odkud klesá romantická, ale místy rovinatá návratová spojka do mezistanice Tigignas (1 600 m). Tato lyžařsko-sáňkařská cesta prochází osadami Radons a Tigia s příjemnými horskými chatami lákajícími k odpolednímu zastavení.
Velmi houpavé jsou červená a modrá sjezdovka Laritg podél vleku se zatáčkou, které spadají do kotlinky po odvrácené straně Piz Martegnas.
Střední lyžařské patro mezi Tigignas a Somtgant (2 112 m) podél moderní a rychlé 10místné kabinky Panorama je vcelku strmé – po spádnici jej překonává poctivě červený „slalomák“. Velkým obloukem ho obíhá příjemná modrá sjezdovka, nejpohodovější trať celého Savogninu, využívaná i lyžařskými školami. Chloubou této trati jsou vlny a dolíky, ve kterých děti rády dovádí, hledat při tom mohou i „poschovávané“ kozorožce.
Nejspodnější patro zdolává středně široká červená trať, v rychlém sledu střídající krátké hangy a plošší úseky, při svižnější jízdě je tedy i dostatečně hravá.
Holé vrcholové tratě z Piz Martegnas i Piz Cartas jsou na mnoha místech „rozpůlené“ dřevěnými větrolamy, což značí, že tu umí i pěkně fučet.
Cvičná louka La Nars se nachází mimo hlavní areál na okraji střediska

Na první pohled nevlídná betonová budova restaurace v první mezistanici Martegnas skrývá kompletní zázemí – od toalet přes obchod a půjčovnu až po samoobslužnou restauraci i vytápěnou pik-nikovou místnost, ideální pro „nerušený“ odpočinek.

V Savogninu se dá zabavit i bez lyží. Cube Active Park v mezistanici Tigignas má k zapůjčení arzenál nevšedních sněhových „vozítek“ (10 CHF / hod.), využitelných hlavně na krátké cvičné sjezdovce s pojízdným kobercem. Nejpraktičtější je snowbike, se kterým se dá slušně zatáčet, mnohem méně stabilní je jakási lyže se sedátkem (skifox) – jako odpolední zpestření pro děti proč ne. Snowpark v mezistanici Somtgant nabídne skoky, zábradlí či bedny.
Přímo pod údolní stanicí lanovky se nachází kluziště a typicky švýcarsky velkorysá je síť zimních vycházkových cest i sáňkařských drah v areálu.

Savognin láká rodiny s dětmi cenovou dostupností – děti do 9 let včetně v doprovodu rodičů platí jen 3 CHF / den lyžování, tedy lyžují prakticky zdarma. Jinak se dá Savognin označit za typické „dětské“ středisko jen s varováním. Děti se tu každopádně hravě vydovádí, ale zároveň tu najdou i dost příležitostí ke svému zocelení – záleží totiž, do které části areálu je rodiče pustí. Obzvlášť výjezd 2 km dlouhou a dosti strmou kotvou na Piz Cartas nebo zalomený vlek Laritg si budou pamatovat dlouho.

Savognin coby místo působí spíš jako prázdninový resort než původní rétorománská vesnička – v okolí nástupní stanice lanovky dominují hlavně moderní rekreační budovy.

Savognin - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

180

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé sjezdovky z vrcholu až do údolí
  • rétorománský genius loci

Minus:

  • mnoho dlouhých vleků

Odkazy

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

SNOW tipy