Tonale Ponte di Legno - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Itálie Trentino Tonale Ponte di Legno

Tonale Ponte di Legno

Itálie Itálie - Trentino | Val di Sole - Adamello Ski, Passo Tonale, Presena, Temu

Foto

Tonale je jedním z nejrůznorodějších italských středisek se 100 km sjezdovek rozprostřených na holých pláních, v lesích i na ledovci. Jižní svahy průsmyku Tonale mají na svém úpatí přehledné a mírné cvičné louky, výše pak středně dlouhé, ale většinou monotónní a na jaře sněhově problematické červené tratě. Z průsmyku je přístupný malý, poměrně strmý ledovec Presena, odkud klesá nádherná černá trať Paradiso. Zalesněné severní svahy nad Ponte di Legno a zejména Temu skýtají méně frekventované dlouhé, převážně červené, ale i načernalé sjezdovky. Tonale láká pěší dostupností sjezdovek z ubytování i příznivými cenami.

Tonale Ponte di Legno - sjezdovky

22%63%15%
100 celkem sjezdovek (km)
95 zasněžování (km)

Tonale Ponte di Legno - lanovky a vleky

pojízdný koberec
4
vlek
3
sedačka
7
sedačka krytá
12
kabinka
4
49800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1121-3016 m n.m.1895 m

Mapa sjezdovek

Tonale Ponte di Legno - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Tonale Ponte di Legno - lyžování

Horský průsmyk Passo Tonale má mírné „školní“ úpatí a strmější horní partie hlavního svahu s jednou sjezdovkou vedle druhé, malebnější a členitější jsou kotliny po obou stranách průsmyku. Nejpanoramatič­tější, nejdelší a nejrozmanitější sjezdovkou je červená Alpino, která ubíhá z kotliny Bleis po jihozápadním svahu mimo hukot lanovek. Oblíbená je i červená Contrabbandieri v kotlině na opačném, východním konci Tonale. Na hlavním svahu podél 4sedaček Serodine a Alpe Alta jsou sjezdovky přímější a převážně poctivě červené, i když občas zpestřené terénními nerovnostmi. Na jaře sjezdovky na jižně orientovaném svahu navzdory vyšší nadmořské výšce dříve odtávají.

Ledovec Presena je poměrně dost strmý, pocitově víc než červeně, s plochým dojezdem k mezistanici kabinky, odkud se dá pokračovat rovinatě až do sedla Paradiso, odkud se řítí velmi strmá černá trať s mimořádně dlouhou přímou pasáží. Presena si drží kvalitní sníh po celou sezónu.

Zalesněné svahy Ponte di Legno a Temu sice nemají vysokohorskou kulisu, zato nesou poměrně přehledné a hlavně rozmanité červené a černé sjezdovky – nejužší a nejstrmější stékají z Corno d´Aola do Ponte, naopak pohodovější a prostornější se nacházejí v horních partiích S. Giulia nad Temu. Velmi pěkný je černý slalomák z Casoly do Valbione, doprovázený mírnější a nově rozšířenou červenou sjezdovkou. Na vrcholku Corno d´Aola vede pohodová hravá sjezdovka se strmějším dojezdem podél vleku Angelo.

V každém období zimy jsou atraktivní jiné části areálu – v lednu je za přívětivého počasí nejpříjemněji na slunečných jižních svazích Tonale, naopak stinný a mrazivý ledovec nebo severní svahy Ponte di Legno a Temu lákají až k jaru, kdy na Tonale sníh bředne. Do zalesněného Ponte a Temu lyžaře z Tonale vyženou i difúzní světlo či vítr.

Z ledovce Presena vede postranním severním žlabem středně náročný freeridový sjezd s převýšením přes 1 100 m až do průsmyku, přičemž v poslední třetině sjezdu je nutné projít skalním tunelem. Na tuto trasu se lze napojit také přímo od stanice kabinkové lanovky Paradiso. Spíš skialpinistickou alternativou je pak nejdelší trasa z ledovce údolím Marcanello, který ústí až v Ponte di Legnu.

Většina sjezdovek je obsloužena pohodlnými sedačkovými lanovkami, převážně i s bublinou. Moderní kabinková lanovka nahradila i někdejší hrkavou 2sedačku a vleky na ledovci Presena, historická už je jen sedačková lanovka na Corno d´Aola v Ponte di Legno. Bezproblémový je přejezd mezi Tonale a Ponte, které dělí zhruba 5 km, ať už kabinkou nebo po sjezdovce. Naopak přejezd mezi tratěmi na přehledném jižním svahu Tonale znesnadňuje ohraničení sjezdovek ploty.

Na Tonale stojí tradiční horské chaty na mezistanicích „krajních“ lanovek, na úpatí se pak nachází moderní La Baracca. Na ledovci je příjemná samoobslužná Capanna Presena, u horní stanice ledovcové kabinky pak ještě nový panoramatický bar. V Ponte je nejpříjemnější typicky italská Rifugio Corno d´Aola s výbornou kuchyní, naopak šikovně umístěná „sámoška“ v mezistanici Valbione nemile překvapí plastovými tácky a příbory. Vydatný první chod (těstoviny, lasagne, polévka) přijde na 8 až 10 eur, hlavní jídlo pak na 10 až 15 eur. V restauracích s obsluhou se obvykle připočítává tzv. coperto (cca 2 eura).

Z hotelů a apartmánů na Tonale jsou nástupní stanice lanovek převážně v pěší dostupnosti, střediskem ale pendluje i skibus. Na Tonale i v Ponte di Legnu jsou četné obchody, bary a restaurace, relaxační vyžití je možné v bazénu v Ponte di Legnu.

Tonale Ponte di Legno - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

500

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 4 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi rozmanitý areál plně propojený lanovkami
  • dlouhé a málo navštěvované sjezdovky v Ponte di Legnu a v Temu
  • sněhová jistota ledovce Presena
  • na většině hlavních svahů pohodlné sedačkové lanovky
  • Tonale je velmi příhodné pro výuku dětí i jejich přechod na „velké“ sjezdovky
  • cenově příznivé ubytování v pěší dostupnosti sjezdovek

Minus:

  • časově náročnější přesuny v rámci rozsáhlého areálu
  • užší a strmé sjezdovky z vrcholu Corno d´Aola, využívané při přejezdu z Tonale do Ponte di Legna
  • na jaře brzy tající sníh na jižních svazích Tonale
  • hotelové Tonale není zrovna malebné

Tonale Ponte di Legno - komerční prezentaceLyžařské zájezdy - Passo Tonale - od 4 760 Kč


Průsmyk Tonale na hranici Lombardie a Trentina je malým alpským rájem. Více než 100 kilometrů širokých a upravovaných sjezdovek všech stupňů obtížnosti, téměř 30 lanovek a vleků a především dostatečná nadmořská výška činí ze středisek Tonale a Ponte di Legno jednoznačnou volbu pro příznivce kvalitního lyžování.

Tonale Ponte di Legno - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

SNOW tipy