Tonale Ponte di Legno - lyžování - SNOW.CZ

Tonale Ponte di Legno

Adamello Ski, Passo Tonale, Presena, Temu

Itálie - Trentino | Val di Sole

Foto

Průsmyk Passo Tonale, turistické letovisko s desítkami hotelů v dosahu sjezdovek, nabízí díky propojení se sousedním Ponte di Legno velmi rozmanité terény se 100 km plně propojených sjezdovek. Jižní svahy samotného Tonale nesou přehledné a bezlesé cvičné louky i středně dlouhé, ale většinou monotónní a na jaře sněhově problematické červené tratě. Z průsmyku je přístupný i malý, poměrně strmý ledovec Presena, odkud klesá nádherná černá trať Paradiso. Naproti tomu zalesněné severní svahy nad Ponte di Legno a zejména Temú skýtají často poloprázdné, dlouhé a vlídně červené i sportovnější sjezdovky.

Tonale Ponte di Legno - sjezdovky

22%63%15%
100 celkem sjezdovek (km)
95 zasněžování (km)

Tonale Ponte di Legno - lanovky a vleky

vlek
3
sedačka
7
sedačka expres
1
sedačka krytá
11
kabinka
4
49800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1121-3016 m n.m.1895 m

Mapa sjezdovek

Tonale Ponte di Legno - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Tonale Ponte di Legno - lyžování

Hotelový resort Tonale poskytuje v první řadě komfort pěší dostupnosti lanovek a sjezdovek hlavního, jižního svahu. Jeho hlavní část je protkána přehlednými červenými a cvičnými modrými, ale až výjimky trochu monotónními sjezdovkami, které na jaře brzy během dne odtávají. Protilehlé severní svahy jsou završené malým ledovcem Presena, jehož jistota sněhu je dalším pozitivem střediska. Ledovec Presena, od sezóny 2015/16 nově zpřístupněný pohodlnou kabinkovou lanovkou, má široký carvingový svah prudšího sklonu s 300metrovým převýšením, špičková je pak černá sjezdovka Paradiso se 700metrovým převýšením z ledovce zpět na Tonale.

Výborné, přitom méně navštěvované, jsou severní svahy níže položeného střediska Ponte di Legno a zejména sousedního Temu – nemají sice vysokohorskou kulisu, zato jsou dlouhé a příjemně pestré. Nejvýchodnější svah Corno d´Aola protínají užší černo-červené sjezdovky, zato na jeho vrcholku se dá jezdit pohodový carving podél vleku Angelo. Z vrcholu Casola sjíždějí závodní černá a pohodovější červená trať. Oba svahy nad Ponte di Legno jsou obsloužené starými 2sedačkami, jen ze střediska vyjíždí pohodlná krytá 4sedačka. Návrat do údolí z mezistanice Valbione vede po ne moc dlouhé, ale příjemné, ke konci zúžené červené trati s černou variantou. Nejatraktivnější jsou pak nově zpřístupněné terény na svazích Doss delle Pertiche a S. Giulia směrem k obci Temu – v jejich horních partiích vedou vesměs široké a příjemně pohodové červené sjezdovky, jen údolní sjezd do Temu po černé trati je náročnější. Vedle „dobrého kopce“ nabízí příjemné horské městečko Ponte di Legno ve srovnání s čistě hotelovým Tonale i přirozenější atmosféru, sousední Temu je naopak klidnou vesnicí zcela bez aprés-ski vyžití.

Marné není Tonale ani pro freeridery. Z ledovce Presena vede postranním severním žlabem středně náročný sjezd s převýšením přes 1 100 m až do průsmyku, přičemž v poslední třetině sjezdu je nutné projít skalním tunelem. Na tuto trasu se lze napojit také přímo od stanice kabinkové lanovky Paradiso podél staré nefunkční sedačkové lanovky. Spíš skialpinistickou alternativou je pak nejdelší trasa z ledovce údolím Marcanello, který vyúsťuje až v Ponte di Legnu.

Na Tonale i v Ponte di Legnu jsou četné obchody, bary a restaurace, relaxační vyžití je možné v bazénu v Ponte di Legnu.

Tonale Ponte di Legno - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

498

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi rozmanitý areál plně propojený lanovkami
  • dlouhé a málo navštěvované sjezdovky v Ponte di Legnu a v Temu
  • sněhová jistota ledovce Presena
  • na většině hlavních svahů pohodlné sedačkové lanovky
  • Tonale je velmi příhodné pro výuku dětí i jejich přechod na „velké“ sjezdovky
  • cenově příznivé ubytování v pěší dostupnosti sjezdovek

Minus:

  • časově náročnější přesuny v rámci rozsáhlého areálu
  • užší a strmé sjezdovky z vrcholu Corno d´Aola, využívané při přejezdu z Tonale do Ponte di Legna
  • na jaře brzy tající sníh na jižních svazích Tonale
  • hotelové Tonale není zrovna malebné

Tonale Ponte di Legno - komerční prezentace

Autobusové lyžařské zájezdy do střediska Passo Tonale - Ponte di Legno, skipas AdamelloSki se slevou až 25%, hotel u sjezdovky.
Lyžařské zájezdy - Passo Tonale - od 1 990 Kč


Průsmyk Tonale na hranici Lombardie a Trentina je malým alpským rájem. Více než 100 kilometrů širokých a upravovaných sjezdovek všech stupňů obtížnosti, téměř 30 lanovek a vleků a především dostatečná nadmořská výška činí ze středisek Tonale a Ponte di Legno jednoznačnou volbu pro příznivce kvalitního lyžování.

Odkazy

Sníh Tonale Ponte di Legno

Výška sněhu 230 cm
Otevřené lanovky a vleky 17 z 28
Otevřené sjezdovky 37 z 100 km

Počasí Tonale Ponte di Legno

úterý (18.12.) weather -11°/ -4°
středa (19.12.) weather -9°/ -5°
čtvrtek (20.12.) weather -10°/ -4°