Lavarone

Itálie Itálie - Trentino - Luserna

Foto

Na jih od Dolomit, poblíž měst Trenta a Rovereta, se rozkládá prostorná pahorkatina Alpe Cimbra s kratšími modrými a červenými sjezdovkami, pospojovanými cestami do výletního safari, jejímž centrem je turistické letovisko Folgaria. Jejím menším a ještě klidnějším sousedem je Lavarone.

Lavarone - sjezdovky

77%16%7%
23 celkem sjezdovek (km)
23 zasněžování (km)

Lavarone - lanovky a vleky

vlek
4
sedačka
4
9100 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1180-1700 m n.m.520 m

Mapa sjezdovek

Lavarone - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Lavarone - lyžování

Celá oblast Alpe Cimbra je velmi příjemným místem pro rodiny s dětmi nebo méně zdatné lyžaře – ti tu najdou vhodné terény, ubytování na sjezdovce i velmi příznivé ceny. Logickou daní za ojediněle výhodný poměr výkonu a ceny jsou třeba skromnější lanovky – žádná z nich nemá bublinu, a tak lyžování za mizerného počasí, které tu však bývá spíš výjimkou, je méně pohodlné než v lépe vybavených a dražších Dolomitech.

Nevelký areál Lavarone s 23 km sjezdovek v sousedství Folgarie navštěvují hlavně méně zdatní lyžaři z okolí, a má proto silně domáckého ducha. Podobně jako ve Folgarii je lyžařský terén „roztahaný“ na pahorkatině s převážně lehčími sjezdovkami, celkově ale v nižší nadmořské výšce, a tím pádem ještě více chráněný lesy.

Lavarone má dvě epicentra: na západní straně Bertoldi a na východní Passo Vezzena, která jsou spojená lehkými tratěmi a přejezdovými cestami. Nejatraktivnějšími sjezdovkami lavaronské houpačky jsou příjemná červená z vrcholu Tablat do vesničky Bertoldi, dále sportovnější červená z vrcholu Ust k Malga Laghetto zhruba uprostřed areálu a nakonec příjemně členitá „lidová“ černá z vrcholu Virgo Maria Perg poblíž horského sedla Vezzena. Z každého vrcholu vede i modrá sjezdovka či lehká objížďka, většinou prostorná a příjemně točivá, nezřídka ale i s ploššími úseky.

Ačkoliv mnohé zdejší sedačkové lanovky jsou ještě zánovní, jsou vždy neodpojitelné – ty bez nástupního koberce pomalé, s kobercem o něco rychlejší. Kuriozitou jsou lanovky vedené přes vrcholy Ust a Virgo Maria Perg – v obou případech jde o „jednu“ lanovku s výstupní mezistanicí nahoře pro každý směr.

Neobvykle nízká nadmořská výška – 1 180 až 1 700 m – může vyvolávat obavy o dostatek sněhu, vzhledem k hustotě sněžných děl a zkušenosti italských pistérů se suchými zimami však až na výjimky zbytečné. Jaro se však v kvalitě sněhu projeví dříve než jinde.

Oblast Alpe Cimbra je pozoruhodná i množstvím „jizev“ v podobě bunkrů a pevností z 1. světové války. Má však i novější šrámy z období překotného budování turismu jako opuštěný rekreační komplex na Malga Laghetto. Poslední léta jsou už zase vlídnější a díky nim oblast příjemně ožívá, aniž by se měnila ve sterilní lyžařský lunapark.

Malé horské chaty stojí na vrcholech Tablat, Ust a Virgo Mria Perg a nabízejí jednoduchou italskou kuchyni i „fast-foodové“ panini, tedy zapečené sendviče.

Příjezd od Trenta z brennerské dálnice vede po horských silnicích, podobně i z Folgarie, odkud pendluje dvakrát denně skibus (v ceně karty hosta nebo za 2 eura / den).

Celkově prostší a skromněji vybavená lyžařská oblast Lavarone s „krkonošskými“ terénními parametry láká hlavně klidem a domáckostí a je milým zpestřením pobytu ve Folgarii, s níž má společný skipas a dohromady kolem stovky kilometrů sjezdovek.

Lavarone - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

400

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • příjemné modré a červené sjezdovky a jedna lehčí černá
  • poměrně klidný areál
  • velmi příznivé ceny

Minus:

  • spíše lehčí sjezdovky spojené přejezdovými cestami
  • jen neodpojitelné lanovky
  • poměrně nízká nadmořská výška

Odkazy

Oravice - Meander Park

Oravice - Meander Park

Oravice - Meander Park

Oravice - Meander Park

SNOW tipy