Königsee - Jenner - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Německo Bavorsko Königsee - Jenner

Königsee - Jenner

Foto

V okolí Berchtesgadenu je jediným lyžařským areálem s opravdu alpskými parametry a působivou horskou kulisou Jenner, nacházející se nad letoviskem u jezera Königsee. V posledních letech se díky novým lanovkám proměnil z lyžařského skanzenu v moderní areál, avšak sjezdovky zůstávají poměrně úzké a členité, a tak Jenner osloví hlavně milovníky panoramat a jisté lyžařské staromódnosti.

Königsee - Jenner - sjezdovky

33%67%
11 celkem sjezdovek (km)
10 zasněžování (km)

Königsee - Jenner - lanovky a vleky

pojízdný koberec
1
vlek
3
sedačka
2
sedačka krytá
1
kabinka
2
4500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

630-1800 m n.m.1170 m

Mapa sjezdovek

Königsee - Jenner - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Königsee - Jenner - lyžování

Malý lyžařský areál na hoře Jenner zaujme velkým 1 200m převýšením, velmi působivou horskou kulisou a koneckonců i dojezdovou vzdáleností ze západní poloviny Česka. Svahy jsou však poměrně členité a příkré, takže se jimi prosmýkají především užší a neposednější sjezdovky. Ještě nedávno měl areál podobu absolutního lyžařského skanzenu s muzeálními lanovkami a vleky, v letech 2018 a 2019 však prošel kompletní proměnou. Stařičkou přístupovou lanovku s nízkými sloupy a s mrňavými kabinkami pro dvě osoby nahradila moderní 10místná kabinka, letité dvousedačky v horním patře areálu pak vystřídaly kryté 6sedačky.

Sjezdovky jsou navzdory modernizaci areálu stále jen užší až vysloveně úzké, jen místy se rozšiřují. Mnohem prostornější je volný terén s přehlednými pláněmi, údolíčky i skalkami, porostlý velmi řídkým lesem. Jenner tak určitě nenadchne milovníky carvingu, naopak se může líbit lyžařům vyhledávajícím neposedné tratě, které neustále mění směr, sklon i orientaci, čímž se zejména v teplých a slunečných jarních dnech často mění i kvalita sněhu.

Z údolí stoupá moderní 10místná kabinka přes mezistanici až na samotný vrcholek Jenner, odkud se naskýtá rozhled na celé Berchtesgadensko. Úzká červená sjezdovka se hned pod vrcholem dělí na mírnější okružní a poněkud šněrující hřebenovku a přímější trať po spádnici, přičemž obě varianty se setkají na dně horské kotliny, odkud zpět na Jenner stoupá krytá 6sedačka Mitterkaser. Od ní lze traverzovat níže po úzké cestě kolem skalního výčnělku, za nímž se červená trať opět rozdělí směrem k mezistanici – buď mírněji traverzuje, anebo padá přímo a svižně. V sousedství se nacházejí dvě širší a sportovně červené tratě s rychlou 4sedačkou, ty jsou však využívané především pro trénink německé sjezdařské reprezentace. Pod mezistanicí následuje mírnější pasáž lesem, obsloužená krytou 6sedačkou Jennerwiesen, jež slouží jako hlavní útočiště méně zdatných lyžařů. Pokračující subtilní a modře značený sjezd do údolí je poměrně mírný, ale díky své lehké proměnlivosti příjemně jezdivý.

Na vrcholu Jenneru stojí moderní budova s restaurací a velkou vyhlídkovou terasou.

Parkoviště se nachází pod úrovní nástupní stanice kabinkové lanovky, k níž je třeba pěšky vystoupat přibližně 200 až 300 m podle parkovacího místa. V zimě bývá kromě vybraných termínů parkování zdarma, v létě se však platí.

Königsee - Jenner - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

410

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velké převýšení 1 200 m
  • moderní lanovky
  • vysokohorská kulisa
  • kratší dojezdová vzdálenost z Čech

Minus:

  • užší anticarvingové sjezdovky
  • nízká nadmořská výška
  • pěší výstup od parkoviště k lanovce

Odkazy

Sölden

Sölden

Sölden

Sölden

Sölden

Sölden

SNOW tipy

Výška sněhu 228 cm
Otevřené lanovky a vleky 28 z 31
Otevřené sjezdovky 134 z 146 km