Domů Střediska Německo Bavorsko Königsee - Jenner

Königsee - Jenner

Foto

V okolí Berchtesgadenu je jediným lyžařským areálem s opravdu alpskými parametry a působivou horskou kulisou Jenner, nacházející se nad letoviskem u jezera Königsee. V letech 2018 až 2019 se díky novým lanovkám proměnil z lyžařského skanzenu v moderní areál, avšak stále s poměrně úzkými a členitými sjezdovkami, které vyhoví spíše staromódnějším lyžařům. Kvůli upadajícímu zájmu lyžařů (a naopak vysoké oblibě Jenneru u výletníků nebo skialpinistů) se od sezóny 2023/24 sjezdovky v horním patře areálu již neupravují.

Königsee - Jenner - sjezdovky

30%70%
4 celkem sjezdovek (km)
2 zasněžování (km)
4 ski-route (km)

Königsee - Jenner - lanovky a vleky

pojízdný koberec
1
sedačka krytá
1
kabinka
2
5800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

630-1800 m n.m.1170 m

Mapa sjezdovek

Königsee - Jenner - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Königsee - Jenner - lyžování

Malý lyžařský areál na hoře Jenner zaujme velkým 1 200m převýšením, velmi působivou horskou kulisou i dojezdovou vzdáleností ze západní poloviny Česka. Svahy jsou však poměrně členité a příkré, takže se jimi prosmýkají především užší a neposednější sjezdovky. Až do roku 2019 měl areál podobu absolutního lyžařského skanzenu s muzeálními lanovkami a vleky, nedávno však prošel kompletní proměnou. Stařičkou přístupovou lanovku s nízkými sloupy a s mrňavými kabinkami pro dvě osoby nahradila moderní 10místná kabinka, letité dvousedačky v horním patře areálu pak vystřídaly kryté 6sedačky. Nákladná modernizace však areál neuchránila před úpadkem, a tak od sezóny 2023/24 je v provozu především pro výletníky a skialpinisty.

Sjezdovky zůstaly navzdory nedávné modernizaci areálu užší až vysloveně úzké. Mnohem prostornější je volný terén s přehlednými pláněmi, údolíčky i skalkami, porostlý velmi řídkým lesem. Jenner tak neměl čím nadchnout milovníky carvingu, naopak se mohl líbit staromódnějším lyžařům vyhledávajícím neposedné tratě, které neustále mění směr, sklon i orientaci.

Z údolí stoupá moderní 10místná kabinka přes mezistanici až na samotný vrcholek Jenner, odkud se naskýtá rozhled na celé Berchtesgadensko.

Sjezdovky na Jenneru se s výjimkou cvičné louky a návratové tratě od mezistanice do údolí již neupravují a nezasněžují, využívat je však mohou třeba skialpinisté. Úzká červená sjezdovka se hned pod vrcholem dělila na mírnější okružní, poněkud šněrující hřebenovku a přímější trať po spádnici, přičemž obě varianty se setkávaly na dně horské kotliny, odkud zpět na Jenner stoupala krytá 6sedačka Mitterkaser (od sezóny 2023/24 mimo provoz). Od ní lze traverzovat níže po úzké cestě kolem skalního výčnělku, za nímž se červená trať opět rozdělovala směrem k mezistanici – buď mírněji traverzem, anebo přímo a svižně. V okolí mezistanice se nachází dvě širší a sportovně červené tratě s rychlou 4sedačkou, ty jsou však přístupné pouze pro trénink německé sjezdařské reprezentace. Od mezistanicí vede lesem mírná modrá trať, obsloužená krytou 6sedačkou Jennerwiesen, jež slouží jako hlavní útočiště méně zdatných lyžařů. Pokračující úzký a modře značený sjezd do údolí je poměrně mírný, ale díky své lehké proměnlivosti příjemně jezdivý.

Na vrcholu Jenneru stojí moderní budova s restaurací a velkou vyhlídkovou terasou.

Parkoviště se nachází pod úrovní nástupní stanice kabinkové lanovky, k níž je třeba pěšky vystoupat přibližně 200 až 300 m podle parkovacího místa. V zimě bývá kromě vybraných termínů parkování zdarma, v létě se však platí.

Königsee - Jenner - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

1450

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velké převýšení 1 200 m
  • moderní lanovky
  • vysokohorská kulisa
  • kratší dojezdová vzdálenost z Čech

Minus:

  • sjezdovky v horním patře areálu se od sezóny 23/24 již neupravují
  • nízká nadmořská výška v alpských poměrech
  • pěší výstup od parkoviště k lanovce

Odkazy

Schladming Dachstein

Schladming Dachstein

Schladming Dachstein

Schladming Dachstein

SNOW tipy