Berchtesgadener Land - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Německo Bavorsko Berchtesgadener Land

Berchtesgadener Land

Německo Německo - Bavorsko - Götschen, Hochschwarzeck, Jenner, Rossfeld

Foto

V jihovýchodním cípu Německa pod skalním strážcem Watzmannem leží romantické horské městečko se dvěma dominantními kostelními věžemi – Berchtesgaden. Jeho okolí sice nabízí jen necelých 60 km sjezdovek v několika drobnějších areálech, zato má v zimní nabídce mnoho alternativních sportovních aktivit.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Königsee - Jenner

Berchtesgadener Land - sjezdovky

48%42%10%
40 celkem sjezdovek (km)
8.5 zasněžování (km)

Berchtesgadener Land - lanovky a vleky

vlek
18
sedačka
6
kabinka
2
visutá kabina
2
23100 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

470-1800 m n.m.1330 m

Nadmořská výška sjezdovek

630-1800 m n.m.1170 m

Mapa sjezdovek

Berchtesgadener Land - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Berchtesgadener Land - lyžování

Okolí Berchtesgadenu je ještě malebnější než městečko samo, zejména jezero Königsee pod impozantním masivem Watzmannu tvoří až kýčovitě pohlednou kulisu. Malých lyžařských center je tu nadrobeno hned několik, ale jen jediné ční obrazně i skutečně nad všemi ostatními – Jenner.

Malý areál s velkým převýšením (1 200 m) na hoře Jenner s velmi členitým a příkrým terénem měl dosud podobu skanzu se silným geniem loci, v letech 2018 a 2019 ale prochází kompletní proměnou. Stařičkou páteřní lanovku s nízkými sloupy a s mrňavými kabinkami pro dvě osoby nahrazuje moderní 10místná kabinka, letité dvousedačky, které stoupají horním patrem areálu, pak vystřídají kryté 6sedačky. Od sezóny 2013/14 jezdí expresní 4sedačka na nově rozšířených tratích okolo mezistanice, kde obsluhuje tréninkové tratě německého lyžařského svazu. Sjezdovky jsou užší až úzké, jen místy se výrazněji rozšiřují – nesmírně prostorný je naopak volný terén s přehlednými pláněmi, údolíčky i skalkami, porostlý velmi řídkým lesem. V horním patře areálu je kromě hlavního vrcholu Jenner zpřístupněn ještě vrcholek Mitterkaser. Z Mitterkaseru klesá červená trať poměrně strmě a přímo po spádnici, z Jenneru hlavní sjezdovka z velké části šněruje. Všechny varianty sjezdovek v půli horního patra traverzují úzkou cestou kolem skalního výčnělku. Sjezd z mezistanice do údolí je jen dostatečně široký a poměrně mírný, ale díky mnoha zatáčkám zdaleka ne nudný.

Klidný rodinný areál se nachází na Hochschwarzecku, kde mezi 1 000 a 1 400 m n. m. jezdí sedačka se čtyřmi vleky a lehkými či středně těžkými sjezdovkami.

Berchtesgadensko je jednou z nejlepších skialpinistických oblastí ve východních Alpách, ovšem ojedinělého charakteru – nižší absolutní nadmořská výška, žádné horské chaty jako výchozí základna, poměrně značné zdolatelné převýšení, které lze zkrátit lanovkami či výjezdem autem a dlouhá sezóna (od prvního sněhu až do dubna). Najdete si tu jednoduché trasy pro začátečníky nebo lehký trénink i fyzicky náročné přechody.
Velmi členitá a malebná krajina dovoluje velmi rychle uniknout z dohledu civilizace – lehká půldenní túra vede z parkoviště u mezistanice lanovky po úbočí Jenneru a pak osamělým údolím na jeho vrchol s možností odbočit na celoročně otevřenou horskou chatu Stahlhaus.
Začít objevovat tento sport můžete ve skialpinistickém parku v Obersalzbergu, kde vám zapůjčí výbavu, naučí vás techniku pohybu i základy lavinové bezpečnosti – jednoduchý kurz pro začátečníky trvá asi 3 hod.

Berchtesgadener Land - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

580

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé i náročnější sjezdovky na Jenneru
  • bohaté skialpinistické možnosti
  • příznivé ceny

Minus:

  • malé lyžařské areály
  • silná víkendová návštěvnost

Odkazy

Zillertal Arena

Zillertal Arena

Zillertal Arena

Zillertal Arena

Zillertal Arena

Zillertal Arena

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 22
Otevřené sjezdovky 0 z 103 km