Berchtesgadener Land - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Německo Bavorsko Berchtesgadener Land

Berchtesgadener Land

Německo Německo - Bavorsko - Götschen, Hochschwarzeck, Jenner, Rossfeld

Foto

V jihovýchodním cípu Německa a pod skalním strážcem Watzmannem leží romantické městečko se dvěma kostelními věžemi Berchtesgaden. Jeho okolí nabízí necelých 60 km sjezdovek, zato má v zimní nabídce mnoho alternativních sportovních aktivit. Největší lyžařské centrum Jenner může navzdory své nevelké rozloze oslovit i náročné lyžaře a milovníky retro středisek.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Königsee - Jenner

Berchtesgadener Land - sjezdovky

48%42%10%
40 celkem sjezdovek (km)
8.5 zasněžování (km)

Berchtesgadener Land - lanovky a vleky

vlek
18
sedačka
6
kabinka
2
visutá kabina
2
23100 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

470-1800 m n.m.1330 m

Nadmořská výška sjezdovek

630-1800 m n.m.1170 m

Mapa sjezdovek

Berchtesgadener Land - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Berchtesgadener Land - lyžování

Okolí malebného města Berchtesgaden je ještě malebnější než město samo, zejména jezero Königsee s kulisou opravdu masivního Watzmannu. Malých lyžařských center je tu nadrobeno hned několik, ale jen jediné ční obrazně i skutečně nad všemi ostatními – Jenner.

Malý areál s velkým převýšením (1 200 m) na hoře Jenner s velmi členitým a příkrým terénem měl dosud podobu skanzu se silným geniem loci, v letech 2018 a 2019 ale prochází kompletní proměnou. Stařičkou páteřní lanovku s nízkými sloupy a s mrňavými kabinkami pro dvě osoby nahrazuje moderní 10místná kabinka, letité dvousedačky, které stoupají horním patrem areálu, pak vystřídají kryté 6sedačky. Od sezóny 2013/14 jezdí expresní 4sedačka na nově rozšířených tratích okolo mezistanice, kde obsluhuje tréninkové tratě německého lyžařského svazu. Sjezdovky jsou užší až úzké, jen místy se výrazněji rozšiřují – nesmírně prostorný je naopak volný terén s přehlednými pláněmi, údolíčky i skalkami, porostlý velmi řídkým lesem. V horním patře areálu je kromě hlavního vrcholu Jenner zpřístupněn ještě vrcholek Mitterkaser. Z Mitterkaseru klesá červená trať poměrně strmě a přímo po spádnici, z Jenneru hlavní sjezdovka z velké části šněruje. Všechny varianty sjezdovek v půli horního patra traverzují úzkou cestou kolem skalního výčnělku. Sjezd z mezistanice do údolí je jen dostatečně široký a poměrně mírný, ale díky mnoha zatáčkám zdaleka ne nudný.

Klidný rodinný areál se nachází na Hochschwarzecku, kde mezi 1 000 a 1 400 m n. m. jezdí sedačka se čtyřmi vleky a lehkými či středně těžkými sjezdovkami.

Berchtesgadensko je jednou z nejlepších skialpinistických oblastí ve východních Alpách, ovšem ojedinělého charakteru – nižší absolutní nadmořská výška, žádné horské chaty jako výchozí základna, poměrně značné zdolatelné převýšení, které lze zkrátit lanovkami či výjezdem autem a dlouhá sezóna (od prvního sněhu až do dubna). Najdete si tu jednoduché trasy pro začátečníky nebo lehký trénink i fyzicky náročné přechody.
Velmi členitá a malebná krajina dovoluje velmi rychle uniknout z dohledu civilizace – lehká půldenní túra vede z parkoviště u mezistanice lanovky po úbočí Jenneru a pak osamělým údolím na jeho vrchol s možností odbočit na celoročně otevřenou horskou chatu Stahlhaus.
Začít objevovat tento sport můžete ve skialpinistickém parku v Obersalzbergu, kde vám zapůjčí výbavu, naučí vás techniku pohybu i základy lavinové bezpečnosti – jednoduchý kurz pro začátečníky trvá asi 3 hod.

Berchtesgadener Land - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

580

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé i náročnější sjezdovky na Jenneru
  • bohaté skialpinistické možnosti
  • příznivé ceny

Minus:

  • malé lyžařské areály
  • silná víkendová návštěvnost

Odkazy

Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 4 z 10
Otevřené sjezdovky 0 z 13