Berchtesgadener Land - lyžování - SNOW.CZ

Berchtesgadener Land

Götschen, Hochschwarzeck, Jenner, Rossfeld

Německo - Bavorsko

Foto

V nejjihovýchodnějším cípku Německa a pod skalním strážcem Watzmannem (2 713 m) leží romantické městečko se dvěma kostelními věžemi Berchtesgaden (573 m). Jeho okolí nabízí necelých 60 km sjezdovek, zato má v zimní nabídce mnoho alternativních sportovních aktivit. Největší lyžařské centrum Jenner může navzdory své nevelké rozloze oslovit i náročné lyžaře a milovníky retro středisek.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Königsee - Jenner

Berchtesgadener Land - sjezdovky

48%42%10%
40 celkem sjezdovek (km)
8.5 zasněžování (km)

Berchtesgadener Land - lanovky a vleky

vlek
18
sedačka
6
kabinka
2
visutá kabina
2
23100 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

470-1800 m n.m.1330 m

Nadmořská výška sjezdovek

630-1800 m n.m.1170 m

Mapa sjezdovek

Berchtesgadener Land - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Berchtesgadener Land - lyžování

Okolí malebného města Berchtesgaden je ještě malebnější než město samo, zejména jezero Königsee s kulisou opravdu masivního Watzmannu. Malých lyžařských center je tu nadrobeno hned několik, ale jen jediné ční obrazně i skutečně nad všemi ostatními – Jenner.

Malý areál Jenner s velkým převýšením (1 200 m) a velmi členitým a příkrým terénem je živým skanzenem se silným geniem loci – jako by se tu už před desetiletími zastavil čas. Dopravní osou je stařičká lanovka s nízkými sloupy a s mrňavými kabinkami pro dvě osoby, v jejíchž stanicích obsluha nesedí u počítačového pultu, ale podle potřeby kabinky posunuje a směruje. Lanovka má mimořádně nízkou přepravní kapacitu (480 os./hod.) a v horní stanici je třeba slézt z výstupiště dvě patra schodů na sjezdovku. Letité jsou i dvě dvousedačky, které stoupají horním patrem areálu. Až v sezóně 2013/14 je doplnila moderní 4sedačka, která na nově rozšířených tratích zhruba ve výši mezistanice poskytne tréninkové zázemí německému lyžařskému svazu.
Sjezdovky jsou užší až úzké, jen místy se výrazněji rozšiřují – nesmírně prostorný je naopak volný terén s přehlednými pláněmi, údolíčky i skalkami, porostlý velmi řídkým lesem. V horním patře areálu je kromě hlavního vrcholu Jenner, kam stoupá kabinka a dvousedačka, vlekem zpřístupněn ještě vrcholek Mitterkaser. Z Mitterkaseru klesá červená trať poměrně strmě a přímo po spádnici, z Jenneru hlavní sjezdovka z velké části šněruje, nicméně zpřístupňuje velké a přehledné plochy volného terénu. Všechny varianty sjezdovek v půli horního patra traverzují úzkou cestou kolem skalního výčnělku. Sjezd z mezistanice do údolí je jen dostatečně široký a poměrně mírný, ale díky mnoha zatáčkám zdaleka ne nudný.
Tento sportovně-freeridový skanzen s vynikajícími terény je v držení obce Schönau, ale zájem o něj měl díky jeho bigmountainovým kvalitám Red Bull. Jenner je atrakce pro fajnšmekry, kteří ocení ve středoevropských poměrech ojedinělý terén, vzdáleně připomínající freeridově proslavený Engelberg, a přitom se nenechají odradit nepohodlnou infrastrukturou.
Celá oblast má typicky víkendový chod návštěvnosti – naprostý klid ve všedních dnech, že prý někdy ani nemusí pouštět vleky, naopak nabito může být o víkendech s čerstvým sněhem a sluncem. Nízká přepravní kapacita zato zaručuje dostatek prostoru na svazích – jako za starých časů...

Klidný rodinný areál se nachází na Hochschwarzecku, kde mezi 1 000 a 1 400 m n. m. jezdí sedačka se čtyřmi vleky a lehkými či středně těžkými sjezdovkami.

Berchtesgadensko je jednou z nejlepších skialpinistických oblastí ve východních Alpách, ovšem ojedinělého charakteru – nižší absolutní nadmořská výška, žádné horské chaty jako výchozí základna, poměrně značné zdolatelné převýšení, které lze zkrátit lanovkami či výjezdem autem a dlouhá sezóna (od prvního sněhu až do dubna). Najdete si tu jednoduché trasy pro začátečníky nebo lehký trénink i fyzicky náročné přechody.
Velmi členitá a malebná krajina dovoluje velmi rychle uniknout z dohledu civilizace – lehká půldenní túra vede z parkoviště u mezistanice lanovky po úbočí Jenneru a pak osamělým údolím na jeho vrchol s možností odbočit na celoročně otevřenou horskou chatu Stahlhaus.
Začít objevovat tento sport můžete ve skialpinistickém parku v Obersalzbergu, kde vám zapůjčí výbavu, naučí vás techniku pohybu i základy lavinové bezpečnosti – jednoduchý kurz pro začátečníky trvá asi 3 hod.

Berchtesgadener Land - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

578

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé i náročnější sjezdovky na Jenneru
  • bohaté skialpinistické možnosti
  • překvapivě příznivé ceny

Minus:

  • malé lyžařské areály
  • zastaralé lanovky a vleky
  • silná víkendová návštěvnost

Odkazy

Sníh Berchtesgadener Land

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 17
Otevřené sjezdovky 0 z 31 km

Počasí Berchtesgadener Land

pondělí (10.12.) weather /
úterý (11.12.) weather -2°/ -1°
středa (12.12.) weather -2°/ -1°