Sterzing - Rosskopf - lyžování - SNOW.cz

Sterzing - Rosskopf

Itálie Itálie - Jižní Tyrolsko | Wipptal - Monte Cavallo, Vipiteno

Foto

Ve stínu brennerské dálnice jsou ukrytá tři menší střediska, do nichž se rozbíhají cesty ze Sterzingu, milého středověkého městečka a přirozeného centra horního Eisacktalu. Do malého, kompaktního areálu Rosskopf vyjíždí kabinková lanovka přímo ze Sterzingu. Nedaleké Dolomity jsou pro návštěvníky silnějším magnetem, a tak se těší o něco komornější atmosféře.

Sterzing - Rosskopf - sjezdovky

35%59%6%
17 celkem sjezdovek (km)
15 zasněžování (km)
5 ski-route (km)

Sterzing - Rosskopf - lanovky a vleky

pojízdný koberec
1
sedačka expres
1
telemix
1
kabinka
1
4900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

948-2176 m n.m.1228 m

Mapa sjezdovek

Sterzing - Rosskopf - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Sterzing - Rosskopf - lyžování

Rosskopf se rozkládá jako sluneční balkón nad Sterzingem. Neohromí věhlasem ani počtem sjezdovek, zato přirozeným klidem. Kabinková lanovka vyráží vzhůru přímo z malebného středověkého městečka Sterzing a hned po výjezdu z dolní stanice překonává brennerskou dálnici. Sjezdovky stékají po slunečných, východně a jižně orientovaných svazích do bezlesé horské kotliny, odkud lze pokračovat ještě níže do pásma lesa a od sezóny 2018/19 pak po nové sjezdovce dokonce až do údolí. Velmi oblíbená a unikátní je zdejší sáňkařská dráha, která s délkou 10 km, večerním osvětlením a zasněžováním mnohdy přivádí na Rosskopf více sáňkařů než lyžařů.

Z nejvyššího vrcholu Rosskopf (2 100 m) se do hlavní horské kotliny vlévá několik převážně červených tratí s převýšením okolo 300 m. Dvě hlavní červené sjezdovky se vlní po dně kotliny a střídají strmější i odpočinkové pasáže, hlavní trasa je velmi široká, varianty pak místy užší. Na jižní straně se rozlévá ultraširoká červená pláň. Lyžuje se převážně nad hranicí lesa, jen jediná sjezdovka – příjemná, středně široká červená sjezdovka s proměnlivým sklonem podél expresní 4sedačky Stock – se zanořuje do lesního průseku. Hlavní svah obsluhuje moderní kombinovaná lanovka s kabinkami a sedačkami Panorama. Do údolí se lyžaři mohou vrátit kabinkou nebo po nově vybudované zasněžované červené sjezdovce.

Unikátní desetikilometrová sáňkařská dráha je příjemně adrenalinovou zábavou pro dospělé i školní děti. Její trasa se vine v serpentinách lesem v ideálním sklonu bez plochých míst. Po celé trase jsou informační tabule s údaji o zbývající délce a „semafory“ upozorňující na bezpečné i nebezpečné úseky, mnoho úseků je zabezpečno dřevěným oplocením. Sáňky si lze zapůjčit v horní stanici kabinkové lanovky.

Sterzing je alternativou ke klasickým horským střediskům, kde převažují turisté nad místními a umožňuje lyžovat či sáňkovat přímo z města. Malebné historické centrum se starými pitoreskně barevnými domy stojí přinejmenším za procházku, nejlépe s návštěvou některé stylové kavárničky. Centrum je v pěší vzdálenosti od stanice lanovky (cca 500 m) a jezdí tu samozřejmě i citybus. Nedaleko města se na osamělém skalním ostrohu tyčí hrad Reifenstein, připomínající dávné časy, kdy město bohatlo na těžbě stříbra v údolí Ridnaun. Štoly sloužily 800 let a byly vůbec nejvýše položenými v Evropě.

Sterzing - Rosskopf - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

288

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • široké a převážně červené sjezdovky bez nudných přejezdů
  • superskipas Südtiroler Wipptal platí i v sousedních areálech Ratschings a Ladurns
  • unikátní sáňkařská dráha
  • relaxační a kulturní vyžití ve Sterzingu
  • výborná dostupnost přímo z dálnice

Minus:

  • příliš malý areál pro vícedenní pobyt náročnějšího lyžaře
  • chybí sjezd do údolí
  • dvě ze tří sedačkových lanovek jsou pomalé

Odkazy

Kronplatz

Kronplatz

Kronplatz

Kronplatz

Kronplatz

Kronplatz

Výška sněhu 135 cm
Otevřené lanovky a vleky 32 z 32
Otevřené sjezdovky 119 z 119 km