Sterzing - Rosskopf - lyžování - SNOW.cz

Sterzing - Rosskopf

Itálie Itálie - Jižní Tyrolsko | Wipptal - Monte Cavallo, Vipiteno

Foto

Nenápadný lyžařský areál Rosskopf nad malebným středověkým městečkem Sterzingem zná alespoň od vidění každý, kdo míří do Itálie po Brennerské dálnici – přístupová lanovka totiž dopravní tepnu křižuje. Nedaleké Dolomity jsou přitom pro návštěvníky silnějším magnetem než malý, kompaktní areál Rosskopf, a tak se těší výrazně komornější atmosféře.

Sterzing - Rosskopf - sjezdovky

35%59%6%
17 celkem sjezdovek (km)
15 zasněžování (km)
5 ski-route (km)

Sterzing - Rosskopf - lanovky a vleky

pojízdný koberec
1
sedačka expres
1
telemix
1
kabinka
1
4900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

948-2176 m n.m.1228 m

Mapa sjezdovek

Sterzing - Rosskopf - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Sterzing - Rosskopf - lyžování

Malý lyžařský areál Rosskopf se jako slunečný balkón rozpíná přímo nad městem Sterzing. I když tomu při pohledu z údolí mnoho nenasvědčuje, svými parametry mile překvapí. Stará a poněkud stísněná kabinková lanovka vyjíždí z okraje města přes hlučící dálnici, během pár minut ale lyžaře vynese do klidného a tichého horského světa, kde je čekají výtečně modelované sjezdovky – široké, přirozeně členité s příjemnými zlomy, hupy a změnami sklonu, oscilující přesně kolem pomyslného červeného středu. Zabaví i náročnějšího lyžaře a navíc jejich kapacita výrazně převyšuje kapacitu dvou „horních“ lanovek – expresní 4sedačky, obsluhující lesní partie sjezdovek, a nové kombinované lanovky sestavené z 8místných kabinek a 6sedaček, která míří na nejvyšší vrchol areálu.

Sjezdovky s převýšením okolo 250 m stékají z vrcholu Rosskopf/Monte Cavallo (2 100 m) v několika variantách po východně a jižně orientovaných svazích do bezlesé horské kotliny, odkud lze pokračovat ještě o 300 výškových metrů níže lesním průsekem a od sezóny 2018/19 pak po nové, subtilní a neposedné sjezdovce až do údolí.
Dvě hlavní červené sjezdovky, doprovázené jednou černou, se svažují z vrcholu podél lanovky Panorama po stěnách kotliny na její dno, přičemž střídají strmější i odpočinkové pasáže. Hlavní trasa je velmi široká, varianty pak místy užší. Na jižní stranu se z vrcholu rozlévá širokánská červená pláň s modrou objížďkovou variantou, z níž se trať velkým obloukem mírně stačí zpět k centrální mezistanici. Lyžuje se tak převážně nad hranicí lesa, nicméně dvě tratě – jezdivé, středně široké červené s proměnlivým sklonem podél expresní 4sedačky Stock – a také červená „přípojka“ z jižního svahu se zanořují i do lesního průseku.

Hlavní svah Rosskopfu obsluhuje moderní kombinovaná lanovka s kabinkami a sedačkami Panorama. Do údolí se lyžaři mohou vrátit přístupovou kabinkou nebo po nově vybudované zasněžované červené sjezdovce.
Nová trať do údolí je lehce neposedná a točivá a v závěru „protíná“ dálnici podjezdem.

Sáňkařská dráha od horní stanice přístupové kabinky do údolí je velmi oblíbená a mnohdy přivádí na Rosskopf více sáňkařů než lyžařů. Desetikilometrová sáňkařská dráha s večerním osvětlením a zasněžováním je příjemně adrenalinovou zábavou pro dospělé i školní děti. Její trasa se vine v serpentinách lesem v ideálním sklonu bez plochých míst. Po celé trase jsou informační tabule s údaji o zbývající délce a „semafory“ upozorňující na bezpečné i nebezpečné úseky, mnoho úseků je zabezpečeno dřevěným oplocením. Sáňky si lze zapůjčit v horní stanici kabinkové lanovky.
V plánu je ještě nová sáňkařská dráha podél kombinované lanovky Panorama, která spolu se stávající dráhou od horní stanice kabinky do údolí vytvoří nejdelší sáňkařskou trasu v Evropě, navíc ale bude možné sjíždět jen kratší horní úsek.

Příměstský areál Rosskopf je svou velikostí, polohou mimo Dolomity a tím pádem i mimo platnost oblíbeného superskipasu, „odsouzen“ na okraj lyžařského zájmu, přinejmenším ve všedních dnech. Ty jsou přitom téměř zárukou velkorysého prostoru na sjezdovkách pro ty, kterým nevadí jeho skromnější rozsah a poloha mimo „značkové“ destinace. Náročnější lyžaři mohou při pobytu využít alespoň společný skipas s nedalekými areály Ratschings a Ladurns, který jim prostře dohromady už solidních 60 km sjezdovek.

Město Sterzing je alternativou ke klasickým horským střediskům, v nichž převažují turisté nad místními, a umožňuje lyžovat či sáňkovat přímo z města. Malebné historické centrum se starými pitoreskně barevnými domy stojí přinejmenším za procházku, nejlépe s návštěvou některé stylové kavárničky. Centrum je v pěší vzdálenosti od stanice lanovky (cca 500 m) a jezdí tu samozřejmě i citybus. Nedaleko města se na osamělém skalním ostrohu tyčí hrad Reifenstein, připomínající dávné časy, kdy město bohatlo na těžbě stříbra v údolí Ridnaun. Štoly sloužily 800 let a byly vůbec nejvýše položenými v Evropě.

Sterzing - Rosskopf - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

290

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • široké a převážně červené sjezdovky bez nudných přejezdů
  • regionální skipas platí i v sousedních areálech Ratschings a Ladurns
  • unikátní sáňkařská dráha
  • relaxační a kulturní vyžití ve Sterzingu
  • výborná dostupnost přímo z dálnice

Minus:

  • příliš malý areál pro vícedenní pobyt náročnějšího lyžaře
  • žádný snowpark ani jiné atrakce
  • úzký sjezd do údolí

Odkazy

Potštát

SNOW tipy