Wipptal - lyžování - SNOW.cz
Foto

V horním Eisacktalu, nazývaném z historických důvodů spíše Wipptal a sahajícím od Brenneru po pevnost Franzensfeste na křižovatce s údolím Pustertal, leží tři drobnější střediska Ratschings, Rosskopf a Ladurns. Oproti nedalekým Dolomitům jsou pro lyžařské návštěvníky méně atraktivní, ale o to komornější, přinejmenším ve všedních dnech.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Sterzing - Rosskopf | Ladurns | Ratschings

Wipptal - sjezdovky

23%73%4%
57 celkem sjezdovek (km)
51 zasněžování (km)

Wipptal - lanovky a vleky

vlek
2
sedačka
2
sedačka expres
1
sedačka krytá
7
kabinka
2
25400 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

948-2176 m n.m.1228 m

Nadmořská výška sjezdovek

1130-2176 m n.m.1046 m

Mapa sjezdovek

Wipptal - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Wipptal - lyžování

Jedno ze středisek leží doslova v cestě z Brenneru – z historického městečka Sterzing s kamennými domy stoupá a dálnici křižuje kabinková lanovka k vrcholu Rosskopf (2 176 m). Lyžařské pláně otočené k východu protéká 13 km tratí – vesměs přehledných modrých a červených, které obsluhuje trojice sedačkových lanovek. V plánu je obnova tratě do údolí a její zasněžování.

Z lyžařského pohledu atraktivnější středisko s 25 km tratí leží v postranním údolí Ratschings. Z okraje vesničky Bichl putuje po severním svahu moderní kabinková lanovka nad hranici lesa, kde se točí šest sedačkových lanovek, vesměs expresních. Terény jsou ideálního carvingového střihu – svižně skloněné, ale ne zas příliš, a hlavně širokánské. O zpestření jízdy se v horním patře areálu starají časté terénní zlomy a hupy, ve spodní zalesněné části naopak převažují nezáludné dálnice.

V dalším postranním údolí Pflerschtal, asi 15 km od Sterzingu, čeká ještě jeden tajný tip – Ladurns. Dvě navazující expresní 4sedačky otevírají vějíř 15 km sjezdovek, mezi nimiž kralují červené tratě, ale nechybí ani ostřejší černá varianta. Perfektně profilovaný sjezd do údolí patří mezi jihotyrolské lahůdky.

Všechna střediska v údolí Wipptal jsou díky blízkosti hlavního alpského hřebene ještě ovlivněna klimatem severních Alp – mohou sbírat sněhové srážky přicházející od severu, zato během tlakové níže nad Jadranem tu může být vlídněji než v mlhou zahalených Dolomitech.

Všechna tři střediska ve Wipptalu mají společný skipas Südtiroler Wipptal.

Wipptal - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

446

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

Odkazy

Soláň

Soláň

Soláň

Soláň