Borovec - lyžování - SNOW.cz

Borovec

Bulharsko Bulharsko - Rila - Jastrebec, Markudjik, Sitnjakovo

Foto

Nejstarší lyžařské centrum Bulharska s více než 100letou tradicí bývávalo hostitelem závodů Světového poháru v alpských disciplínách a má sjezdařskou, běžkařskou, biatlonovou i skokanskou infrastrukturu. Na mezinárodní scéně je dnes ale ve stínu skokově rozvinutého Banska.

Borovec - sjezdovky

41%50%9%
58 celkem sjezdovek (km)
35 zasněžování (km)

Borovec - lanovky a vleky

pojízdný koberec
1
vlek
7
sedačka
1
sedačka expres
3
kabinka
2
17200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1300-2560 m n.m.1260 m

Mapa sjezdovek

Borovec - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Borovec - lyžování

Lyžařský areál Borovce je rozprostřen na severních svazích Rily, porostlých smrky a borovicemi, jen nejvýše situované tratě Markudjik se rozbíhají po otevřených pláních.

Nejníže položená lokalita Sitnjakovo (1 780 m) je přímo z městečka zpřístupněna dvěma rychlými sedačkami, kolem nichž se lesními průseky vracejí sklonově rozmanité tratě – z centrální šněrující modré se postupně odpojují kratší červené i černé varianty.
Ze sousední části horského městečka vyráží dlouhatánská a značně letitá kabinková lanovka na vrchol Jastrebec (2 369 m), odkud se dále traverzuje až na pláně pod dvouapůltisícovým hřebenem Markudjik (2 486 m). Zatímco na Markudjiku se lyžuje na více méně přímých, lehčích i strmějších tratích s vysokohorskou atmosférou a výhledem na nejvyšší balkánský vrchol Musala, z Jestrebce se spouštějí dlouhé, prostorné a postupně dosti svižné „závodně“ červené sjezdovky lesem.
Na úpatí Sitnjakova i na vrcholu Jastrebce jsou krátké cvičné svahy pro začátečníky.

Jak přístupová kabinka, tak přepravní zařízení na Markudjiku (pomy, pomalá sedačka) jsou staršího data, hlavní část sjezdovek na Jastrebci výborně obslouží aspoň expresní 4sedačka. Obě hlavní lokality – Sitnjakovo a Jastrebec – jsou ve spodní části propojeny cestami, jejich značení je ale sporé a sklon mírný, nevyhnete se tak bruslení, nevyzpytatelné jsou i sněhové podmínky těchto propojek.
Střediskem projíždí také skibus, spojující nástupní stanice lanovek, díky němu se lze vyhnout dlouhému plochému a cestovitému dojezdu ke kabince. Parkuje se na mnoha menších, zřejmě soukromých odstavných plochách v pěší vzdálenosti od lanovek – za den se platí mezi 10 až 15 leva.

U vrcholových stanic stojí stánky s občerstvením i horské chaty, v nabídce jsou polévky, něco z grilu i burgery.

Vzhled ubytovacího resortu nezapře svůj socialistický původ s velkokapacitními hotely a zotavovnami, dnes zčásti rekonstruovanými do moderní podoby. Zástavba v jehličnatých lesích na úpatí horských svahů připomíná tatranské Štrbské Pleso, koneckonců pohoří Rila je Tatrám také docela podobná, ovšem je rozsáhlejší a vyšší.

Už více než 10 let existuje kontroverzní projekt Superborovec s tisícemi nových lůžek v jednodušších i luxusních hotelích a desítky nových sjezdovek, kvůli hypoteční krizi se ale zatím nedočkal realizace.

Borovec - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

300

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • lyžování v lesních i vysokohorských terénech a kulisách
  • zčásti moderní lyžařská infrastruktura
  • pohostinnost a poctivá gastronomie
  • příznivé ceny

Minus:

  • menší areál pro vícedenní pobyt
  • zastaralé lanovky na Jastrebci a Markudjiku
  • dojezdová vzdálenost z ČR 12 až 15 hod.

Odkazy

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 16