Puy St. Vincent - lyžování - SNOW.cz

Puy St. Vincent

Foto

Puy St. Vincent, typická uměle vybudovaná „stanice“ se slušným severním svahem se 75 km sjezdovek, je v zemi obří lyžařských houpaček hráčem druhé ligy. Konkurence okolních gigantů jako Serre Chevalier, Les 2 Alpes či Mléčné dráhy jej nutí držet ceny nízko až tak, že zde můžete strávit lyžařský týden „za pět tisíc“. Přitom má trumf hodný pozornosti nejnáročnějšího lyžaře – superskipas do všech věhlasných středisek ve svém okolí.

Puy St. Vincent - sjezdovky

31%40%7%12%
75 celkem sjezdovek (km)
55 zasněžování (km)

Puy St. Vincent - lanovky a vleky

vlek
4
sedačka
4
sedačka expres
3
telemix
1
16300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1300-2750 m n.m.1450 m

Mapa sjezdovek

Puy St. Vincent - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Puy St. Vincent - lyžování

Puy St. Vincent má podobný životopis jako většina francouzských středisek. Nad starou horskou vsí vyprojektovali lyžařští inženýři kapacitní ubytovací komplex s navazující sítí sjezdovek – konkrétně bílý panelák ve tvaru půlkruhu připomínající přehradní hráz, od níž se rozbíhají lanovky po stěnách horského kotle s vrcholem La Pendine, převyšujícím hotelovou základnu o 1 150 m. V 80. letech přestalo unifikované sídlištní ubytování vyhovovat, a přibyly patrové budovy se sedlovou střechou. V současné éře nad nimi vyrůstají pohledné dřevěné chalety s kamennou podezdívkou, prostornými aparmtány i bazénem. Vše pochopitelně obtéká sjezdovka, přivádějící rovnou k páteřní sedačkové lanovce Bergerie.

Sjezdovky poctivě vystélají kotel pod La Pendine a převládá mezi nimi solidní červená. Z vrcholu se vine centrální Grand Combe (červená) s rychlou a přehlednou střední pasáží, vyúsťující na mírnější široké plató se cvičným terénem. Nikoliv však terénem nudným – příjemné terénní vlnění modro-červené sjezdovky Marmottes snadno svede i zdatněji carvujícího jezdce. Na opačnou stěnu kotle se strmějším, freeridovým svahem šplhá poma a souběžně ještě 4sedačka, od nichž se lze spustit prudčeji zpět do kotle, nebo se po jeho okraji nechat zavést spletitými červeno-modrými tratěmi až do pásma lesa, kde se větví několik svižných a širokých červených, vedoucích po cca 500 výškových metrech až k ubytovací „přehradní“ budově. Ještě o něco níže se lze snést po modré trati do starého Puy s původní zástavbou i několika novějšími hotely, odkud vede nahoru expresní 6sedačka. Kromě převažujícího červeného profilu sjezdovek působí velmi dobře také fakt, že na nich nejsou hluchá místa. A i ty nejzapadlejší varianty tratí, které objevíte třetí den, jsou přinejmenším stejně hodnotné jako hlavní tahy.

Šestidenní skipas nabízí po jednom dni v nedalekých střediscích Serre Chevalier, Montgenevre (Mléčná dráha alias Via Lattea včetně Sestriere) a vzdálenějších Alpe d´Huez a Les 2 Alpes.

V Puy si přijdou na své i freerideři. Samotný pendinský kotel je spíš rozcvičkou – neupravovaná černá trať z vrcholu vede v sousedství rolbované červené, jen víc po spádnici, a černá Carmen vede krátkým a přehledným svahem s konstantním sklonem. Ty pravé dobroty čekají za jeho hranicemi. Od vrcholu pom Lauzes se krátce traverzuje k nástupu do sousedního údolí Narreyroux – zprvu se sjíždí strmým bezlesým svahem, později řídkým modřínovým lesem až k úvozové cestě, procházející pasteveckou osadou. Stojí za to si pro výlet najmout zdejšího instruktora, který je nejen spolehlivým vůdcem, ale i majitelem jedné z chat ve zmíněné osadě – a jistě vás neopomene pozvat dovnitř na panáka bylinkové pálenky genepi. Po zbytek cesty už budete kličkovat s pálenkou i bez ní po lesních stezkách k silnici, pár kilometrů od Puy 1400, kam odsud dojíždí skibus či taxík.

K polednímu spočinutí nejvíce vybízí nově vyhlížející dřevěná hospůdka u horní stanice sedačky Pres, další je u nástupu na sedačku Pendine. Jídelníček sestává ze salátů, palačinek, steaků nebo obživy někdejších chudých farmářů – zapečených brambor tartiflette. Ve vrcholových partiích už si budete muset vystačit s vlastní svačinou. Kdo zbloudí z nejvýchodnější sjezdovky Cretes mírným lesním svahem za hranice střediska, s trochou štěstí narazí na horskou chatu Tournoux, kde se může vzpamatovat likérem či něčím malým k snědku. Ošlehaná chatařka v letech je Martina Rolland, první francouzská horská vůdkyně a dnes rentiérka.

Obvyklý a vděčný bazén v Puy doplňují i kuriozní aprés-ski aktivity jako snake glisse („vláček“ asi z 10 bobů), noční jízda skútrem po sjezdovce, pochopitelně se „zahřívací“ zastávkou v jedné z horských salaší s láhví genepi, anebo výlet traktorovitými čtyřkolkami po zasněžených cestách v parku Pelvoux.

Horský masiv Pelvoux, k němuž náleží i Puy St. Vincent, je nejsevernějším cípem francouzských Jižních Alp – tedy těch, které často nahánějí strach z nedostatku sněhu. Obecně je jistější jaro, neboť ve vrchních partiích sníh drží až do začátku dubna. Téměř všechny lesní pasáže sjezdovek mimoto pojišťuje plošné zasněžování.

Puy St. Vincent - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

220

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • vertikálně mohutný areál s terény všech charakterů
  • výhodný superskipas do velkých středisek v okolí
  • ubytování přímo na sjezdovce
  • nízké ceny ubytování se skipasem

Minus:

  • omezený terén vhodný na 2 až 3 dny
  • převaha pomalých lanovek
  • základem střediska je velký betonový ubytovací komplex

Odkazy

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 23
Otevřené sjezdovky 0 z 94 km