Puy St. Vincent - lyžování - SNOW.cz

Puy St. Vincent

Foto

Puy St. Vincent, typická uměle vybudovaná „stanice“ se slušným severním svahem se 75 km sjezdovek, je v zemi obří lyžařských houpaček hráčem druhé ligy. Konkurence okolních gigantů jako Serre Chevalier, Les 2 Alpes či Mléčné dráhy jej nutí držet ceny nízko až tak, že zde můžete strávit lyžařský týden „za pět tisíc“. Přitom má trumf hodný pozornosti nejnáročnějšího lyžaře – superskipas do všech věhlasných středisek ve svém okolí.

Puy St. Vincent - sjezdovky

31%40%7%12%
75 celkem sjezdovek (km)
55 zasněžování (km)

Puy St. Vincent - lanovky a vleky

vlek
4
sedačka
4
sedačka expres
3
telemix
1
16300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1300-2750 m n.m.1450 m

Mapa sjezdovek

Puy St. Vincent - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Puy St. Vincent - lyžování

Puy St. Vincent má podobný životopis jako většina francouzských středisek. Nad starou horskou vsí vyprojektovali lyžařští inženýři kapacitní ubytovací komplex s navazující sítí sjezdovek – konkrétně bílý panelák ve tvaru půlkruhu připomínající přehradní hráz, od níž se rozbíhají lanovky po stěnách horského kotle s vrcholem La Pendine, převyšujícím hotelovou základnu o 1 150 m. V 80. letech přestalo unifikované sídlištní ubytování vyhovovat, a přibyly patrové budovy se sedlovou střechou. V současné éře nad nimi vyrůstají pohledné dřevěné chalety s kamennou podezdívkou, prostornými aparmtány i bazénem. Vše pochopitelně obtéká sjezdovka, přivádějící rovnou k páteřní sedačkové lanovce Bergerie.

Sjezdovky poctivě vystélají kotel pod La Pendine a převládá mezi nimi solidní červená. Z vrcholu se vine centrální Grand Combe (červená) s rychlou a přehlednou střední pasáží, vyúsťující na mírnější široké plató se cvičným terénem. Nikoliv však terénem nudným – příjemné terénní vlnění modro-červené sjezdovky Marmottes snadno svede i zdatněji carvujícího jezdce. Na opačnou stěnu kotle se strmějším, freeridovým svahem šplhá poma a souběžně ještě 4sedačka, od nichž se lze spustit prudčeji zpět do kotle, nebo se po jeho okraji nechat zavést spletitými červeno-modrými tratěmi až do pásma lesa, kde se větví několik svižných a širokých červených, vedoucích po cca 500 výškových metrech až k ubytovací „přehradní“ budově. Ještě o něco níže se lze snést po modré trati do starého Puy s původní zástavbou i několika novějšími hotely, odkud vede nahoru expresní 6sedačka. Kromě převažujícího červeného profilu sjezdovek působí velmi dobře také fakt, že na nich nejsou hluchá místa. A i ty nejzapadlejší varianty tratí, které objevíte třetí den, jsou přinejmenším stejně hodnotné jako hlavní tahy.

Šestidenní skipas nabízí po jednom dni v nedalekých střediscích Serre Chevalier, Montgenevre (Mléčná dráha alias Via Lattea včetně Sestriere) a vzdálenějších Alpe d´Huez a Les 2 Alpes.

V Puy si přijdou na své i freerideři. Samotný pendinský kotel je spíš rozcvičkou – neupravovaná černá trať z vrcholu vede v sousedství rolbované červené, jen víc po spádnici, a černá Carmen vede krátkým a přehledným svahem s konstantním sklonem. Ty pravé dobroty čekají za jeho hranicemi. Od vrcholu pom Lauzes se krátce traverzuje k nástupu do sousedního údolí Narreyroux – zprvu se sjíždí strmým bezlesým svahem, později řídkým modřínovým lesem až k úvozové cestě, procházející pasteveckou osadou. Stojí za to si pro výlet najmout zdejšího instruktora, který je nejen spolehlivým vůdcem, ale i majitelem jedné z chat ve zmíněné osadě – a jistě vás neopomene pozvat dovnitř na panáka bylinkové pálenky genepi. Po zbytek cesty už budete kličkovat s pálenkou i bez ní po lesních stezkách k silnici, pár kilometrů od Puy 1400, kam odsud dojíždí skibus či taxík.

K polednímu spočinutí nejvíce vybízí nově vyhlížející dřevěná hospůdka u horní stanice sedačky Pres, další je u nástupu na sedačku Pendine. Jídelníček sestává ze salátů, palačinek, steaků nebo obživy někdejších chudých farmářů – zapečených brambor tartiflette. Ve vrcholových partiích už si budete muset vystačit s vlastní svačinou. Kdo zbloudí z nejvýchodnější sjezdovky Cretes mírným lesním svahem za hranice střediska, s trochou štěstí narazí na horskou chatu Tournoux, kde se může vzpamatovat likérem či něčím malým k snědku. Ošlehaná chatařka v letech je Martina Rolland, první francouzská horská vůdkyně a dnes rentiérka.

Obvyklý a vděčný bazén v Puy doplňují i kuriozní aprés-ski aktivity jako snake glisse („vláček“ asi z 10 bobů), noční jízda skútrem po sjezdovce, pochopitelně se „zahřívací“ zastávkou v jedné z horských salaší s láhví genepi, anebo výlet traktorovitými čtyřkolkami po zasněžených cestách v parku Pelvoux.

Horský masiv Pelvoux, k němuž náleží i Puy St. Vincent, je nejsevernějším cípem francouzských Jižních Alp – tedy těch, které často nahánějí strach z nedostatku sněhu. Obecně je jistější jaro, neboť ve vrchních partiích sníh drží až do začátku dubna. Téměř všechny lesní pasáže sjezdovek mimoto pojišťuje plošné zasněžování.

Puy St. Vincent - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

220

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • vertikálně mohutný areál s terény všech charakterů
  • výhodný superskipas do velkých středisek v okolí
  • ubytování přímo na sjezdovce
  • nízké ceny ubytování se skipasem

Minus:

  • omezený terén vhodný na 2 až 3 dny
  • převaha pomalých lanovek
  • základem střediska je velký betonový ubytovací komplex

Odkazy

Velké Karlovice

Velké Karlovice

Velké Karlovice

SNOW tipy