Foto

Nauders je milá tyrolská vesnička pod sedlem Reschenpass na rakousko-italské hranici se středně rozsáhlým areálem na svazích Bergkastelu a Tscheyecku, převyšujících 2 600 m n. m. Široké sjezdovky všech obtížností na holých pláních i v lese a poměrně moderní přepravní park z Nauders vytvářejí velmi všestranný rodinný areál s nadprůměrnou sněhovou jistotou.

Nauders - sjezdovky

34%48%18%
71 celkem sjezdovek (km)
60 zasněžování (km)
17 ski-route (km)
111 zasněžování (ha)

Nauders - lanovky a vleky

pojízdný koberec
5
vlek
6
sedačka
2
sedačka expres
2
sedačka krytá
1
kabinka
1
17600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

1400-2740 m n.m.1340 m

Nadmořská výška sjezdovek

1400-2850 m n.m.1450 m

Mapa sjezdovek

Nauders - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Nauders - lyžování

Nauders je rodinně zaměřené, ale v podstatě opravdu všestranné, přitom celkem kompaktní středisko, rozložené na svazích více než dvouapůltisícového Bergkastelu a Tscheyecku. Dominují tu široké sjezdovky s „dálničními“ rysy, a to od lehkých přes pohodově a sportovně červené až po černé „střechy“, byť krátké. Najdou se ovšem také spletité, terénně neposedné tratě. Opravdu lehkých a rekreačních tratí je méně než těch se sportovnějším sklonem, takže nudit se nebude ani náročnější lyžař. Díky poloze areálu na hlavním alpském hřebeni s jeho mohutnými svahy se dá navíc využít i neobyčejně rozsáhlý, alespoň na poměry rodinného střediska, volný terén, pročesaný značenými a lavinově zabezpečenými trasami ski-route.

Nejpohodovější je hlavní modro-červená pláň podél 8sedačky Zirm přímo v centru areálu – nesmírně široká, přehledná a v podstatě bez terénních nerovností. Mírně se dá sjet až do údolí po okružní modré trati, z velké části je to ale jen úzká přejezdová cesta, sloužící zároveň pro tranzit mezi jednotlivými lokalitami areálu. Náročnější jezdce nejvíce přitahuje výrazný vrchol Tscheyeck se dvěma až třemi dlouhými a konstantně strmými tratěmi s téměř 800m převýšením. Velmi sytě červené, přitom široké a přehledné jsou i tratě podél 6sedačky Gaisloch, vklíněné mezi oba hlavní vrcholy. Nejstrmější jsou ale dvě poněkud „odstrčené“ černé tratě s kotvovým vlekem Alm na odvrácené straně Bergkastelu. Vydatný hang má i červeně značená, jinak z větší části pohodová trať do údolí, navíc má ještě užší černou variantu.

Hlavním svahem v centru areálu je ultraširoká červeno-modrá dálnice podél 8sedačky Zirm. Na odvrácené straně Bergkastelu, který obhospodařuje kotva Alm, padá poměrně široká, lehce stranově ukloněná černá trať s mírnějším nájezdem, doprovázená ještě jednou černou, přímější, zato s ještě strmějším hangem, velkým obloukem pak svah zdolává i úzká červeně značená „cesta“. Od vleku níže pokračují lesem dvě neposednější červené varianty, přecházející v přejezdovou cestu a vlévající se do návratové údolní tratě.
Do údolí klesá lesem červená sjezdovka, která začíná jako červené „hřiště“ podél vleku Ideal, pak nenáročně traverzuje a láme se v široký, poctivě červený hang k Lärchenalmu (s ještě další, nenápadnou a užší černou variantou), odkud pak už pokračuje mírně až ploše až do údolí.
Do zpola zalesněné kotlinky Gaisloch stékají kolem 6sedačky červeně značené, místy ale i načernalé sjezdovky – jak široké dálnice, tak užší a terénně rozmanitější.
Z vysokohorsky vyhlížejícího vrcholu Tscheyeck padají strmé, červeně značené tratě s téměř 800metrovým převýšením – mírnější, ale i tak poctivá, prosmýkající se mělkou brázdou, a strmější, značně načernalá po hřebínku s panoramatickým výhledem, obě končí užšími a neposednými dojezdy. Do údolí odtud pokračuje mírná užší modrá „přejezdová“ trať s několika příjemnými jezdivými pasážemi.
Dětské výukové parky a cvičné louky lyžařských škol jsou umístěné v centru areálu u výstupu z kabinky.

Přiměřeně moderní je i přepravní park s převahou expresních sedačkových lanovek, přístupová 6místná kabinka dostala nové měkké polstrování sedaček, stejně jako „doprovodné“ pomalé 2sedačky.

Z horských chat v lyžařském areálu nad Nauders nejvíce zaujme nedávno dokončená chata Stieralm, které vznikla z původního statku s chovem býků, z něhož zůstalo mnohé zachováno. Přístavba je pak svěže moderní a symbióze pomáhá i použité stejné dřevo z voňavé borovice limby (voní i v podobě domácího šnapsu!). Specialitou je možnost přezutí do papučí a vysušení přezkáčů během oběda. Příjemný tyrolský „luxus“ je přitom cenově standardní – polévky okolo 5 eur, těstoviny a knedlíky do 10 eur a hlavní jídla okolo 15 eur.

Zhruba kilometrovou vzdálenost mezi vesničkou Nauders a nástupní stanicí lyžařského areálu efektivně překonává skibus, pendlující po okružní trase celodenně v krátkých intervalech. Vstupní terminál je velkorysý a moderní s kapacitní úschovnou lyžařského vybavení, bistrem, půjčovnou nebo obchodem.

Nauders se nachází na severní straně průsmyku Reschenpass ve 1 400 m n. m. nad Landeckem, odkud do něj vede horská silnice, avšak bezproblémová a velmi dobře udržovaná. Kapacitní parkoviště s nástupním terminálem leží cca 1 km nad vesničkou přímo u hlavní silnice.

Nauders - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

250

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • kompaktní středisko se sjezdovkami všech obtížností
  • dosti široké sjezdovky
  • náročné a dlouhé tratě z Tscheyecku
  • značené freeridové tratě
  • rychlé lanovky

Minus:

  • méně opravdu lehkých sjezdovek oproti náročnějším
  • zúžené dojezdy z Tscheyecku a Gaislochu
  • převážně nekryté sedačkové lanovky
  • nástup do areálu leží mimo středisko (skibus)

Odkazy

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 10
Otevřené sjezdovky 0 z 49 km