Nauders - lyžování - SNOW.cz
Foto

Nauders je milá tyrolská vesnička pod sedlem Reschenpass na rakousko-italské hranici se středně rozsáhlým areálem na svazích Bergkastelu a Tscheyecku, převyšujících 2 600 m n. m. Široké sjezdovky všech obtížností na holých pláních i v lese a poměrně moderní přepravní park z Nauders vytvářejí velmi všestranný rodinný areál s nadprůměrnou sněhovou jistotou.

Nauders - sjezdovky

34%48%18%
71 celkem sjezdovek (km)
60 zasněžování (km)
17 ski-route (km)
111 zasněžování (ha)

Nauders - lanovky a vleky

pojízdný koberec
5
vlek
6
sedačka
2
sedačka expres
2
sedačka krytá
1
kabinka
1
17600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

1400-2740 m n.m.1340 m

Nadmořská výška sjezdovek

1400-2850 m n.m.1450 m

Mapa sjezdovek

Nauders - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Nauders - lyžování

Nauders je rodinně zaměřené, ale v podstatě opravdu všestranné, přitom celkem kompaktní středisko, rozložené na svazích více než dvouapůltisícového Bergkastelu a Tscheyecku. Dominují tu široké sjezdovky s „dálničními“ rysy, a to od lehkých přes pohodově a sportovně červené až po černé „střechy“, byť krátké. Najdou se ovšem také spletité, terénně neposedné tratě. Opravdu lehkých a rekreačních tratí je méně než těch se sportovnějším sklonem, takže nudit se nebude ani náročnější lyžař. Díky poloze areálu na hlavním alpském hřebeni s jeho mohutnými svahy se dá navíc využít i neobyčejně rozsáhlý, alespoň na poměry rodinného střediska, volný terén, pročesaný značenými a lavinově zabezpečenými trasami ski-route.

Nejpohodovější je hlavní modro-červená pláň podél 8sedačky Zirm přímo v centru areálu – nesmírně široká, přehledná a v podstatě bez terénních nerovností. Mírně se dá sjet až do údolí po okružní modré trati, z velké části je to ale jen úzká přejezdová cesta, sloužící zároveň pro tranzit mezi jednotlivými lokalitami areálu. Náročnější jezdce nejvíce přitahuje výrazný vrchol Tscheyeck se dvěma až třemi dlouhými a konstantně strmými tratěmi s téměř 800m převýšením. Velmi sytě červené, přitom široké a přehledné jsou i tratě podél 6sedačky Gaisloch, vklíněné mezi oba hlavní vrcholy. Nejstrmější jsou ale dvě poněkud „odstrčené“ černé tratě s kotvovým vlekem Alm na odvrácené straně Bergkastelu. Vydatný hang má i červeně značená, jinak z větší části pohodová trať do údolí, navíc má ještě užší černou variantu.

Hlavním svahem v centru areálu je ultraširoká červeno-modrá dálnice podél 8sedačky Zirm. Na odvrácené straně Bergkastelu, který obhospodařuje kotva Alm, padá poměrně široká, lehce stranově ukloněná černá trať s mírnějším nájezdem, doprovázená ještě jednou černou, přímější, zato s ještě strmějším hangem, velkým obloukem pak svah zdolává i úzká červeně značená „cesta“. Od vleku níže pokračují lesem dvě neposednější červené varianty, přecházející v přejezdovou cestu a vlévající se do návratové údolní tratě.
Do údolí klesá lesem červená sjezdovka, která začíná jako červené „hřiště“ podél vleku Ideal, pak nenáročně traverzuje a láme se v široký, poctivě červený hang k Lärchenalmu (s ještě další, nenápadnou a užší černou variantou), odkud pak už pokračuje mírně až ploše až do údolí.
Do zpola zalesněné kotlinky Gaisloch stékají kolem 6sedačky červeně značené, místy ale i načernalé sjezdovky – jak široké dálnice, tak užší a terénně rozmanitější.
Z vysokohorsky vyhlížejícího vrcholu Tscheyeck padají strmé, červeně značené tratě s téměř 800metrovým převýšením – mírnější, ale i tak poctivá, prosmýkající se mělkou brázdou, a strmější, značně načernalá po hřebínku s panoramatickým výhledem, obě končí užšími a neposednými dojezdy. Do údolí odtud pokračuje mírná užší modrá „přejezdová“ trať s několika příjemnými jezdivými pasážemi.
Dětské výukové parky a cvičné louky lyžařských škol jsou umístěné v centru areálu u výstupu z kabinky.

Přiměřeně moderní je i přepravní park s převahou expresních sedačkových lanovek, přístupová 6místná kabinka dostala nové měkké polstrování sedaček, stejně jako „doprovodné“ pomalé 2sedačky.

Z horských chat v lyžařském areálu nad Nauders nejvíce zaujme nedávno dokončená chata Stieralm, které vznikla z původního statku s chovem býků, z něhož zůstalo mnohé zachováno. Přístavba je pak svěže moderní a symbióze pomáhá i použité stejné dřevo z voňavé borovice limby (voní i v podobě domácího šnapsu!). Specialitou je možnost přezutí do papučí a vysušení přezkáčů během oběda. Příjemný tyrolský „luxus“ je přitom cenově standardní – polévky okolo 5 eur, těstoviny a knedlíky do 10 eur a hlavní jídla okolo 15 eur.

Zhruba kilometrovou vzdálenost mezi vesničkou Nauders a nástupní stanicí lyžařského areálu efektivně překonává skibus, pendlující po okružní trase celodenně v krátkých intervalech. Vstupní terminál je velkorysý a moderní s kapacitní úschovnou lyžařského vybavení, bistrem, půjčovnou nebo obchodem.

Nauders se nachází na severní straně průsmyku Reschenpass ve 1 400 m n. m. nad Landeckem, odkud do něj vede horská silnice, avšak bezproblémová a velmi dobře udržovaná. Kapacitní parkoviště s nástupním terminálem leží cca 1 km nad vesničkou přímo u hlavní silnice.

Nauders - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

248

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • kompaktní středisko se sjezdovkami všech obtížností
  • dosti široké sjezdovky
  • náročné a dlouhé tratě z Tscheyecku
  • značené freeridové tratě
  • rychlé lanovky

Minus:

  • méně opravdu lehkých sjezdovek oproti náročnějším
  • zúžené dojezdy z Tscheyecku a Gaislochu
  • převážně nekryté sedačkové lanovky
  • nástup do areálu leží mimo středisko (skibus)

Nauders - komerční prezentace

Autobusové lyžařské zájezdy s lyžováním v Itálii a Rakousku, slevy na skipasy, apartmány s bazénem a saunou v ceně.


Odkazy

Tonale Ponte di Legno

Tonale Ponte di Legno

Tonale Ponte di Legno

Tonale Ponte di Legno

Tonale Ponte di Legno

Tonale Ponte di Legno

Výška sněhu 400 cm
Otevřené lanovky a vleky 28 z 28
Otevřené sjezdovky 100 z 100 km