Reschenpass - lyžování - SNOW.cz
Foto

Na jižní straně průsmyku Reschenpass se po východně orientovaných svazích rozpřahá nově propojený areál rodinného charakteru Schöneben Haider Alm, spojený spolu s rakouským Nauders a dalšími areály v údolí Vinschgau do arény s více než 200 km sjezdovek, pokrytých společným skipasem. Schöneben vyniká středně strmými širokými pláněmi a dvěma sportovnějšími sjezdy řídkým lesem, zatímco menší a komornější Haider Alm potěší atraktivní, dlouhou sjezdovkou v lesním průseku.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Nauders | Schöneben | Haider Alm

Reschenpass - sjezdovky

38%41%21%
136 celkem sjezdovek (km)
125 zasněžování (km)

Reschenpass - lanovky a vleky

pojízdný koberec
10
vlek
8
sedačka
3
sedačka expres
2
sedačka krytá
4
kabinka
5
35500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1400-2740 m n.m.1340 m

Mapa sjezdovek

Reschenpass - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Reschenpass - lyžování

Největším lyžařským areálem rakousko-italské oblasti okolo průsmyku Reschenpass je Nauders, vesničkové ubytovací středisko na rakouské straně hranice. Ze střediska pendluje skibus do areálu zhruba 1 km vzdáleného areálu Bergkastel.
Hlavním svahem v nauderském areálu Bergkastel je ultraširoká, terénně i sklonově proměnlivá bezlesá pláň, kterou lze ji jet „červenou“ i „modrou“ trasou. Vyjíždí na ni výkonná expresní 8sedačka. Sjezd lesem do údolí podél 6místné kabinky je v horní polovině velmi široký s poctivě červenými hangy a několika přejezdovými úseky, od mezistanice sedaček do údolí pak mírný až rovinatý. Expresní 6sedačka Gaisloch zpřístupňuje tři poctivě červené, z větší části zalesněné dálnice se společným, zúženým dojezdem. Nejvzdálenější lokalitou je vrchol Tscheyeck, odkud hlavní čevená trať z Tscheyecku klesá v širokém profilu po oblém hřebeni, a to přímo po spádnici v konstantně plnokrevně červeném sklonu a s nadprůměrným převýšením (více než 700 m), jen na dojezdu se větví do o něco užších a točivějších variant. V okolí se rozléhá relativně velká freeridová plocha, zpřístupněná nejvýše položeným vlekem vedoucím na Guesser Kopf (2 850 m n. m.).

Hlavní terén jihotyrolského Schönebenu tvoří ohromně prostorné, mírné až lehce svižné horské louky s hravými přirozenými nerovnostmi, obsloužené dvěma superpohodlnými expresními sedačkami s bublinami. Dvě náročnější tratě spadají podél kryté 4sedačky do údolí Rojental s malou osadou – nejprve jako lehce členitá dálnice, později se větví a strmě klesají. Z údolí Rojental stoupá po stinném svahu ještě pomalejší 3sedačka směrem k vrcholu Zwölfer s širokou a ve střední pasáži poctivě černou sjezdovkou. Údolní sjezd podél 6místné kabinky je točivý, v průměru velmi mírný s občasným kratším červeným úsekem a terénně hravý. Všechny hlavní sjezdovky jsou více než 100 m široké a díky přirozeným nerovnostem zábavné i při opakovaném sjíždění, příjemně mírné i sportovní, někdy i černě značené, ale spíše červené s občasnou černou příchutí.

Nejvzdálenější a nejmenší areál Haider Alm vyrůstá nad obcí St. Valentin a je ze všech zároveň nejkomornější. Přibližovací kabinka vyváží lyžaře do prostorného bezlesého, ale dosti strmého a členitého žlebu se starší sedačkou a vlekem, které jsou však od sezóny 2018/19 mimo provoz. Do údolí se podél kabinky lesem vlní nejpřívětivější, červená sjezdovka s několika serpentinami v horní pasáži, níže pak klesá široce, poctivě červeně střídavě lesem a po mýtinách s občasnou zatáčkou. Nová propojovací lanovka vede od sezóny 2018/19 ze St. Valentinu přímo do vrcholových partií Schönebenu.

Reschenpass - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

261

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 5 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • příjemné lehké až středně náročné terény
  • hlavní svahy s moderními lanovkami

Minus:

  • dojíždění z ubytovacích středisek

Odkazy

Tonale Ponte di Legno

Tonale Ponte di Legno

Tonale Ponte di Legno

Tonale Ponte di Legno

Tonale Ponte di Legno

Tonale Ponte di Legno

Výška sněhu 400 cm
Otevřené lanovky a vleky 28 z 28
Otevřené sjezdovky 98 z 100 km