Reschenpass - lyžování - SNOW.CZ

Reschenpass

Itálie - Jižní Tyrolsko | Jižní Tyrolsko

Foto

Na jižní straně průsmyku Reschenpass se po východně orientovaných svazích rozléhají dvě střediska rodinného charakteru, spojená spolu s rakouským Nauders do středně velké oblasti s více než 100 km sjezdovek. Větší ze dvou jihotyrolských areálů Schöneben vyniká středně strmými širokými pláněmi a dvěma sportovnějšími sjezdy řídkým lesem, zatímco menší a komornější Haider Alm potěší hlavně atraktivní, dlouhou sjezdovku z vrcholu až k hladině přehradního jezera, jehož kuriozní dominantou je čnící věž kostela zatopeného při stavbě nádrže. V sezóně 2016/17 už bohužel není v nabídce společný skipas všech tří areálů.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Nauders | Schöneben | Haider Alm

Reschenpass - sjezdovky

38%41%21%
136 celkem sjezdovek (km)
125 zasněžování (km)

Reschenpass - lanovky a vleky

pojízdný koberec
10
vlek
8
sedačka
3
sedačka expres
2
sedačka krytá
4
kabinka
5
35500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1400-2740 m n.m.1340 m

Mapa sjezdovek

Reschenpass - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Reschenpass - lyžování

Největším lyžařským areálem rakousko-italské oblasti okolo průsmyku Reschenpass je Nauders, vesničkové ubytovací středisko na rakouské straně hranice. Ze střediska pendluje skibus do areálu zhruba 1 km vzdáleného areálu Bergkastel.
Hlavním svahem v nauderském areálu Bergkastel je ultraširoká, terénně i sklonově proměnlivá bezlesá pláň, kterou lze ji jet „červenou“ i „modrou“ trasou. Vyjíždí na ni výkonná expresní 8sedačka. Sjezd lesem do údolí podél 6místné kabinky je v horní polovině velmi široký s poctivě červenými hangy a několika přejezdovými úseky, od mezistanice sedaček do údolí pak mírný až rovinatý. Nová 6sedačka Gaisloch zpřístupňuje tři poctivě červené, z větší části zalesněné dálnice se společným, zúženým dojezdem. Nejvzdálenější lokalitou je vrchol Tscheyeck, odkud hlavní čevená trať z Tscheyecku klesá v širokém profilu po oblém hřebeni, a to přímo po spádnici v konstantně plnokrevně červeném sklonu a s nadprůměrným převýšením (více než 700 m), jen na dojezdu se větví do o něco užších a točivějších variant. V okolí se rozléhá relativně velká freeridová plocha, zpřístupněná nejvýše položeným vlekem vedoucím na Guesser Kopf (2 850 m n. m.).

Hlavní terén jihotyrolského Schönebenu tvoří ohromně prostorné, mírné až lehce svižné horské louky s hravými přirozenými nerovnostmi, obsloužené dvěma superpohodlnými expresními sedačkami s bublinami. Dvě náročnější tratě spadají podél kryté 4sedačky do údolí Rojental s malou osadou – nejprve jako lehce členitá dálnice, později se větví a strmě klesají. Z údolí Rojental stoupá po stinném svahu ještě pomalejší 3sedačka směrem k vrcholu Zwölfer s širokou a ve střední pasáži poctivě černou sjezdovkou. Údolní sjezd podél 6místné kabinky je točivý, v průměru velmi mírný s občasným kratším červeným úsekem a terénně hravý. Všechny hlavní sjezdovky jsou více než 100 m široké a díky přirozeným nerovnostem zábavné i při opakovaném sjíždění, příjemně mírné i sportovní, někdy i černě značené, ale spíše červené s občasnou černou příchutí.

Nejvzdálenější a nejmenší areál Haider Alm s poněkud strmějšími sjezdovkami vyrůstá nad obcí St. Valentin a je ze všech zároveň nejkomornější. Kromě přibližovací 6místné kabinky v něm slouží jen starší 3sedačka a vleky. Kabinka vyváží lyžaře do prostorného bezlesého, ale dosti strmého a členitého žlebu se starší sedačkou a vlekem. Podél sedačky klesá široká, terénně šlenitá černá, zvláště ve střední části poctivě slalomová, podél výše položeného vleku spadá opět strmá, členitá černá a obloukem ještě mírnější červená, která pokračuje níže a objíždí i nejstrmější pasáž slalomáku. Kratší, ale široká a příjemně zvlěná červená trať obsloužená vlekem bývá velmi málo ježděná. Do údolí se podél kabinky lesem vlní nejpřívětivější, červená sjezdovka s několika serpentinami v horní pasáži, níže pak klesá široce, poctivě červeně střídavě lesem a po mýtinách s občasnou zatáčkou.

Reschenpass - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

261

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • příjemné lehké až středně náročné terény
  • hlavní svahy s moderními lanovkami

Minus:

  • v sezóně 2016/17 už střediska nemají společný skipas
  • dojíždění z ubytovacích středisek

Odkazy

Sníh Reschenpass

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 22
Otevřené sjezdovky 0 z 132 km

Počasí Reschenpass

úterý (16.10.) weather / 12°
středa (17.10.) weather / 13°
čtvrtek (18.10.) weather / 13°