Foto

Město Tarvisio přiléhající k dálnici hned za rakousko-italskými hranicemi má perfektně rekonstruovaný a rozšířený areál, kterému chybí atraktivnější zázemí a kde je ve všedních dnech koncentrace několika lyžařů na kilometr sjezdovky. Oblast se chce postupně stát známou lyžařskou destinací.

Tarvisio - sjezdovky

44%31%25%
32 celkem sjezdovek (km)
32 zasněžování (km)

Tarvisio - lanovky a vleky

vlek
2
sedačka
6
sedačka expres
1
sedačka krytá
1
kabinka
2
17300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

750-1751 m n.m.1001 m

Mapa sjezdovek

Tarvisio - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Tarvisio - lyžování

Sjezdovky jsou roztahané po vrcholech Monte Florianca a Monte Lussari, nicméně i přes nemalou vzdálenost jsou přímo propojené přejezdovými cestami (na lyžích sjízdné bezproblémově, pro snb je obtížnější přejezd směrem k „pomocné“ lanovce Angelo).

Hlavní a jediná sjezdovka směřující do údolní vsi Camporosso, sousedící s Tarvisiem, se vyrovná i těm nejatraktivnějším v Dolomitech – je nesmírně široká, s proměnlivým, plus minus červeným sklonem a přitom je dálničně přehledná. Trať Di Prampero byla vybudována kvůli získání pořadatelství Evropského a hlavně Světového poháru. Na vrcholu Monte Lussari, odkud startuje, se nachází unikátní poutní místo – malá osada s kostelíkem, kam v polovině 19. století mířilo na sto tisíc věřících, nejbližší budovy ke sjezdovkám dnes slouží jako restaurace. Z Monte Lussari spadá po odvráceném svahu ještě jedna kratší, černá sjezdovka se strmějším startem a mírnějším dojezdem, obsloužená obstarožní 6místnou kabinkou. Na hlavní trať Di Prampero vyjíždí od parkoviště s nejnutnějším zázemím (pokladna, WC, aprés-ski hříbek) moderní, 8místná kabinková lanovka s bezbariérovým nástupem i výstupem.

Monte Priesnig, předvrchol areálu Florianca (přístupný přímo z Tarvisia), má ještě strmější svah s centrální černou sjezdovkou než Lussari: nahoře poctivě strmou a poněkud zúženou, směrem do údolí se rozšiřuje a sklon se o něco zmírňuje na příjemně sportovní trať. Po hřebeni Monte florianca pak klesá vděčná a přehledná červená sjezdovka s lehce proměnlivým profilem, na níž vyjíždí moderní expresní 4sedačka. Obloukem se zpět do Tarvisia vrací svižná, příjemně široká modrá sjezdovka s klopenými zatáčkami a bohužel delším traverzovitým dojezdem do cvičného areálu na okraji města.

Tarvisio má tedy nadprůměrně sportovní svahy s podprůměrnou návštěvností. Příjemně působí nedávno modernizovaný areál s atraktivními tratěmi i lanovkami na úrovni 21. století a s nemalými plány do budoucna, na atraktivitě mu naopak ubírá nepříliš velká známost a poněkud neutěšené letovisko s několika hotely na svém úpatí.

Všechny tratě jsou nadstandardně osazené ochrannými sítěmi, pečlivě jsou vysázené plůtky i na křižovatkách tratí (zvláště v „přejezdovém“ pásmu) a u dojezdů ke stanicím lanovek. Šikovně je vyřešen i přejezd mezi oběma areály, při němž se křižuje malá silnička – ta je překlenuta na lyžích průjezdným „kanálkem“ s otočnými válečky, zasazenými přímo do asfaltu. V plánu je propojení Monte Lussari se sousedním areálem Florianca také „vrchem“ sedačkovou lanovkou.

Tarvisio - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

540

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • špičkové, přesto opomíjené sportovní terény
  • romantická poutní vesnička na Monte Lussari
  • moderní a rychlé lanovky
  • částečně společný skipas se Sella Neveou nebo Zoncolanem

Minus:

  • terény jsou pro pohodové kroužení až příliš strmé
  • omezená rozloha areálu ideální na víkend
  • nízká nadmořská výška
  • zdlouhavé, i když propracované lyžařské propojení obou areálů
  • minimum aprés-ski aktivit

Odkazy

Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 4 z 9
Otevřené sjezdovky 0 z 13