Szczyrk - aktuální report z 19.03.2022 - SNOW.cz

Szczyrk aktuální report z 19.03.2022

  průměrné hodnocení:

Polsko Polsko - Beskidy

 • autor: MichalW
 • hodnocení:
 • návštěva od: 19.03.2022 do: 19.03.2022
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Jako rozloučení se s letošní zimní sezónou jsem chtěl navštívit nějaké středisko s vyšší nadmořskou výškou. Jako první jsem uvažoval o slovenských Martinkách, no z mého domova ta dostupnost není ideální (serpentiny do Makova, serpentiny do Bytče a nakonec otázka použití řetězů do samotných Martinek). Velmi mne zaujal report zdejšího machra přes lanovky do polského Korbielowa. Studoval jsem kamery, mapy sjezdovek, kde vůbec zaparkuju, kde zaplatím kartou,... až jsem narazil na Szczyrk. :-) Korbielow jede od 8 hodin, Szczyrk od 8:30, navíc je to blíž, vyjíždět můžeme o 3/4 hodiny později, je to též přes 1 000 m n. m., tak jedem tam. Lidi už si určitě budou užívat doma sluníčka, chystat zahrady, jezdit na kole a tak... To byl velký omyl. :-) Když jsme poskakovali v koloně k parkovišti, chtěl jsem to otočit a mazat do Korbielowa, ale nakonec jsme si řekl, zkusíme to. V tu chvíli to bylo zralé tak na jednu hvězdičku, nakonec ale dávám s odřenýma ušima čtyři. Určitě výhoda Szczyrku je, že na rozdíl od ostatních polských středisek v okolí mají juniorské nižší ceny, takže nebylo třeba kupovat jen plnohodnotné dospělé skipasy, a tak to ve finále pro nás nebylo ani moc drahé (rodiče teenagerů nad 15 let to znají).

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sjezdovky velice příjemné. Stékají ze třech vrcholů. Gondola vás vyplivne na kopci Hala Skrzyczenska, odkud se můžete vydat zpět na start gondoly sjezdovkami č. 1 a 3. Pak je ještě černá č. 5, ta je ovšem aktuálně mimo provoz. My pokračovali dále, a tak jsme sjeli trojkou k parkovišti až na konec. Sjezdovka je to velice dobrá, malou kaňkou je přejezd silnice v její spodní části.

Od výstupu z kabinky jsme se dali směrem na Solisko po červené č. 7. Pěkná sjezdovka, žádná dálnice, naopak změny sklonu a tak. Dále tam vedou modré č. 4 a 6. Ty jsme nejeli. Po dojezdu na Solisko (kde se dá také parkovat a je to jedno z nástupních míst) si můžete vybrat, kterým směrem budete pokračovat. Buď sednete na lanovku B1 zpět...

...nebo nasednete na lanovku B2, která vás vyveze na Wierch Posredni. Odtud se spouští modré sjezdovky č. 10 a 8. Sjezdovka č. 9 byla uzavřena. Sjezdovka č. 8 se v půlce rozdělí na tmavě červenou č. 11 a nebo se napojíte na dojezd č. 10. Tento dojezd je velice mírný a úzký.

Vracíme se na Halu Skrzycenskou, odkud se můžete vydat buď lanovkou B5 na Zbojnickou kopu, nebo kotvou na Male Skrzyczne. Tohle je ráj modrých sjezdovek a zde mohou opravdu bezpečně pilovat začátečníci bez nástrah nečekaných hangů.

Ze Zbojnické kopy se také přejede do úplně levé části areálu (dle mapky), jíž je Skrzyczne. Přejezd směr tam je v pohodě, zpět už je to horší, ale o tom později. Díky snadné orientaci se nám podařilo dojet lesními cestami k nástupu na lanovku B4. Tam bylo docela dost lidí, takže sjedeme na lanovku B3 k parkovišti. Naše pouť však skončila už na nástupu vleku C10, dále bylo uzavřeno. Na navazující kotvu C11 byla také fronta, a tak jsme párkrát otočili sjezdovku č. 25 při vleku C10. Ta část je taková hravá, různé hupy a tak, ale bohužel také už málo sněhu a kamení...

U nástupu na vlek jsme zahlédli takovou nevinou odbočku na sjezdovku č. 22b do údolí. Sice byla taky zavřená, ale pár lidí tam jelo... tak my taky. Osudová chyba! Sněhu bylo čím dál míň, až skončil úplně. Připadal jsem si jak v článcích Jimmyho Pettersona ve SNOW, jak objevuje netradiční lyžařské oblasti jako různé sopky a tak. :-) Nezbylo než zout lyže a těch cca 200 metrů sejít blátem pěšky. Slibuji, že už nebudu jezdit na uzavřenou sjezdovku. :-) Ale vraťme se ještě na kopec Skrzyczne. Sjížděli jsme po černé č. 23, která sklonem vůbec nebyla černá, pak odbočili na červenou č. 22a a dojeli k lanovce B4. Lidí postupně ubývalo, takže tohle se krásně dalo točit po 15 minutách.

Zpět do hlavního areálu Szczyrku je to náročnější a je třeba na začátku vyšlápnout trochu prudší kopeček. Pak už to po mírných lesních cestách jede.

Sněhové podmínky:

Ráno vše pěkně umrzlé a pevné, během dne to měklo. V perfektním stavu po celý den byla výše zmíněná kombinace černé č. 23 + 22a. Dále to šlo na modrých č. 8 a 10. Navazující červená č. 11 byla taková ta seškrábaná krupice na skoro ledu. Odpoledne jsem si nesmírně užil červenou č. 7, na které byly firnové kopečky s povoleným podkladem, tenhle povrch prostě můžu. :-) Jiní to naopak nesnáší. Na dojezdu k Solisku po modré č. 4 byla vydřená místa a kameny. Námi oblíbená č. 22b kolem vleku C10 už též nebyla v nejlepší kondici. Odpolední návrat po červené č. 3 byl v překvapivě dobrém stavu a jediné kritické místo bylo křížení s místní komunikací.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Středisko patří pod TMR, vše je moderní a krásné. :-) Z parkoviště 10místná gondola. Firma Leitner asi dala TMR množstevní slevu, protože všechny lanovky B1, B2, B5 byly šestisedačky s bublinou. Lanovky B3 a B4 jsou čtyřsedačky. Mě osobně dostal vlek C10. Je to nám dobře známá odpojitelná tatrapoma. Tady ale jede pomalu, u nás to jinak letí. Dále se vlek stáčí zhruba 15 metrů před výstupem a co je úplně nejvíc - unašeč se odpojí i na výstupu! To jsem ještě neviděl. :-)

Na toaletě jsem byl pouze na Solisku a pěkné, nové.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Tu úplně nejvyšší zalidněnost nedávám jen proto, že věřím, že to může být i horší. Ranní nástup na kabinku jsem vyfotil, dopoledne to na lanovky bylo tak na 10 minut. V tu předpolední špičku jsme se uklidili do hospody a na vlek C10. Odpoledne už bylo lyžování bez front. Ne sjezdovkách se vcelku dalo najít s kompromisy okno pro sebe.

Občerstvení a aprés-ski:

Klasika, kde vládne TMR. Její občerstvovny drahé, naštěstí to zachraňují místní podnikatelé. Navštívena hospoda u nástupu na vlek C10 se vznešeným názvem "Bar Hilton". Klobása za 16 zlotých (zhruba za 90 Kč) vydala za plnohodnotný oběd.

Doprava do střediska a parkování:

Už příjezd náročný, poskakuje se v koloně k parkovišti. Zdarma je parkoviště u gondoly, zbytek je zpoplatněný a u silnice postávají naháněči k parkování na vlastní zahradě. :-) Přijeli jsme zhruba v 8:15 a parkoviště bylo z 90 % obsazené. Než jsme se obuli, bylo plno. Parkoviště směs bláta a makadamu.

+ plusy

 • Moderní lanovky
 • V Polsku asi nejdražší, ale na česko-slovenské ceny to je víc než přijatelné
 • Rozmanité sjezdovky

- mínusy

 • Lidi, lidi, lidi
 • Parkování na blátě
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

24.02.2020  | Szczyrk

 • autor: Johnmen
 • hodnocení:
Jednodenní návštěva lyžařského střediska Szczyrk se nevyplatila. Sjezdovky byly sice krásně zmrzlé, avšak nebyly pokryty pouze sněhem, ale i hlínou a hlavně mnoha kamínky, a to v množství, jaké jsem si nikdy ani nepředstavil. Po jedné jízdě jsme skipasy vrátili a doufáme, že nám je vyreklamují a vrátí nám peníze.

13.02.2020  | Szczyrk

 • autor: Petr - Ostrava
 • hodnocení:
Toto středisko opravdu nemá široko daleko konkurenci. Velké investice jsou vidět. Skutečně si zalyžujete "v našich" podmínkách výborně. Na druhou stranu za to zaplatíte daň v podobě čekání kvůli velké návštěvnosti. Byli jsme zde během týdne a bylo to docela na nervy. Nedokážu si tedy raději představit, co se tady děje o víkendech. Nejhorší to bylo na 6sedačce B1 na Solisku. Navíc vidíte, jak místo 6 jedou často jen 2 lyžaři a vlekařům je to úplně jedno... O úplném propojení střediska se také nedá mluvit. Na vrcholu levé části střediska Skrzyczne (tato část je trochu zanedbaná, byť má slušný potenciál) je potřeba notný kus cesty šlapat s lyžema na ramenou, abyste se dostali k propojovacímu traverzu 3a na Zbojnickou kopu, mimochodem dost plochému. Na této důležité části by tedy ještě měli dost zapracovat. Jinak doprava výborná až do Bielsko-Biale díky dálnici. Poslední kilometry ke středisku vás zdrží nejvíc.

04. - 06.02.2019  | Szczyrk

 • autor: TomHr
 • hodnocení:

Vynikající moderní lyžařské středisko zasazené nad horskou obec, která je zcela nepřipravena na nápor lyžařů - aut a autobusů. Vybavením a sjezdovkami Szczyrk těžko najde konkurenci v Jeseníkách nebo na moravské či slovenské straně Beskyd. Ani ceny nejsou nijak závratné. Problémem je obrovská vytíže...

30.01.2019  | Szczyrk

 • autor: Ivošek
 • hodnocení:

Nádherné nové moderní středisko, které disponuje velkou porcí kilometrů sjezdovek. V Beskydech nemá konkurenci.

08.01.2019  | Szczyrk

 • autor: ondraszek
 • hodnocení:

Rozhodování kam jet na večerní lyžování je vždy obtížné - buď pojedete někam blízko, kde jsou ale krátké svahy, nebo dál, kde se dobře lyžuje. Dnes vyhrála právě tato vzdálenější lokalita. Středisko je v loňském roce rekonstruované a nabízí poměrně kvalitní služby za levný peníz. Návštěva zde v neex...

05.01.2019  | Szczyrk

 • autor: KARELnnnnnn
 • hodnocení:
Děs v Polsku. Tak bych nazval cestu na sobotni lyžovačku. Kdybych neměl zaplacené skipasy přes Gopass, tak se na to vys… Už přes hodinu v koloně a ještě 6km dojezd na parkoviště kolonou. A to se vyplatí.

29. - 30.12.2018  | Szczyrk

 • autor: vzdarsky
 • hodnocení:
Návštěva střediska mě zklamala. Na příjezdu byly 30minutové zácpy, byl problém zaparkovat. Systém placení jízdného elektronicky GoPass je nepřehledný. Jezdilo jen 30 % sjezdovek a ty, co byly otevřené, byly přelidněné. Večerní lyžování bylo lepší, ale taky přelidněno.

15.12.2018  | Szczyrk

 • autor: cico
 • hodnocení:

Po necelých dvou letech jsme opět navštívili středisko Szczyrk v polských Beskydech. Zatímco před dvěma lety na člověka dýchl nefalšovaný závan 80. let a teprve se nesměle začínalo hovořit o ambiciózních změnách, které by měly celou oblast dostat na úroveň alpských resortů, letos již nebylo možné ma...

11.03.2018  | Szczyrk

 • autor: ondraszek
 • hodnocení:

Středisko se nachází cca 45 minut od hranic a svou rozsáhlostí a přepravní kapacitou nabízí opravdu zajímavý lyžařský zážitek, na který v Jeseníkách či Beskydech nenarazíte. Středisko nabízí 22 km sjezdovek (40 km ve spojení s ostatními středisky v okolí - jeden společný skipas). V době návštěvy boh...

11.03.2018  | Szczyrk

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

Největší dojem zanechalo parkoviště, totální bahnitá břečka. Dalo nám nemalé úsilí děti dopravit pod lanovku a zpátky k autu, aniž by vypadaly jak čuníci. Po příchodu ke kase jsme zjistili, že neprodávají hodinové skipasy. Jen celodenní. Po šokujícím startu bylo ale jarní lyžování fajn.

02.03.2018  | Szczyrk

 • autor: ondraszek
 • hodnocení:

Středisko prošlo od loňského roku obrovskou opravou, nové lanovky, sjezdovky, zasněžování. Pro večerní lyžování je otevřena kabinková lanovka, obsluhující dvě cca 2 km dlouhé sjezdovky. Díky tomu se lidi na svahu rozprostřou a není nikde přelidněno.

09.02.2018  | Szczyrk

 • autor: Ivva
 • hodnocení:
Rozhodli jsme se vyzkoušet večerní lyžování a byla to katastrofa. Jely trasy č. 1 červená, slušně upravená a č. 3 modrá, která byla hrozná, jako by se vůbec neupravovala. Velké fronty na gondolu, ale co bylo nejhorší, ten vzduch, dusili jsme se smogem, který štípal v krku i v očích a to jsme na nějaký smog zvyklí z Karviné, ale byla to hrůza. Nahoře v 1 000 m n. m. to šlo, ale v polovině trasy jsme pomalu nemohli dýchat a ztratili se v mlze. Občerstvení také s velkou čekací dobou, obsluha nestíhá v dolním stanu, víc než 20 min. na 2 kavy a neochota. Jinak středisko slušné, vše nové, ale z důvodu katastrofálního vzduchu už nikdy. Nejedu na hory, abychom se zadusili.

22.12.2017  | Szczyrk

 • autor: Ivošek
 • hodnocení:

Nové středisko s potencionálem stáhnout k sobě veškeré lyžaře z Beskyd.

24. - 26.02.2017  | Szczyrk

 • autor: cico
 • hodnocení:

Do Szczyrku, o němž jsem občas slýchával od známých již v 80. letech, jsem se dostal teprve na prahu čtyřicítky a musím konstatovat, že toho rozhodně nelituji. Areál, rozkládající se z převážné části na úbočích masivu vrcholu Skrzyczne (1 257 m n. m.) a o něco nižší Male Skrzyczne, má i sportovnímu ...

04.02.2017  | Szczyrk

 • autor: ondraszek
 • hodnocení:

Středisko má příští rok projít obrovskou rekonstrukcí, při níž má být utraceno až 30 mil. € (3 nové, cca 1,5 km dlouhé lanovky). V dalších letech obdobná částka s rozšířením sjezdovek o 100 %. Z toho důvodu jsem sem zde dnes zavítal, abych mohl případnou proměnu příští rok ohodnotit.
Samotné střed...

15.01.2017  | Szczyrk

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

Malé středisko s kratšími sjezdovkami. Vhodné spíše pro rodiny s dětmi a začínající lyžaře.

14.01.2017  | Szczyrk

 • autor: LBS
 • hodnocení:

Szczyrk je lyžařské centrum nacházející se nedaleko města Bielsko-Biala. V okolí této vesničky se nachází množství sjezdovek a větších či menších areálů. Některé již jsou rekontruovány či nově vybudovány a najdeme v nich moderní 4- či 6sedačky. My jsme navštívili hlavní část, která však má být rekon...

14.01.2017  | Szczyrk

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

Do tohoto střediska jsme se dlouho chystali. Něco jsem již o něm slyšel a protože to byla samá pozitiva, tak byla jen otázka času, kdy se sem vypravíme.

Orlické Záhoří - Jadrná (nová)

Orlické Záhoří - Jadrná (nová)

SNOW tipy