Damüls Mellau - lyžování - SNOW.cz
Foto

Nová lyžařská houpačka spojuje menší a starší areál nad obcí Mellau s rekreačním, větším a výše položeným Damülsem v Bregenzském lese na západě Rakouska. Svahy jsou rozprostřené v pahorkaté krajině a nesou poměrně dost členité a hravé sjezdovky všech strmostí ve výškách od 1 500 do 2 000 m n. m. v řídce porostlém terénu plném kotlin, údolíček a plání. Nejhezčí je proměnlivý, svižně červený sjezd z vrcholu Hohes Licht do Damülsu včetně přilehlých variant. Netradičním zpestřením je 100metrový tunel na nové trati spojující oba dříve samostatné areály. Nejdelší, červeně značený sjezd vede až do Mellau, ale kvůli dosud chybějícímu zasněžování bývá otevřen jen v „dobrých“ zimách.

Damüls Mellau - sjezdovky

26%61%13%
75 celkem sjezdovek (km)
38 zasněžování (km)
18 ski-route (km)

Damüls Mellau - lanovky a vleky

vlek
2
sedačka
4
sedačka expres
2
sedačka krytá
7
kabinka
2
37200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

690-2015 m n.m.1325 m

Mapa sjezdovek

Damüls Mellau - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Damüls Mellau - lyžování

Bregenzský les je pohořím, které vyrůstá z nížiny Bodamského jezera, a tak i dvoutisícové pahorky dokáží působit jako vysokohorský monument – podobně jako Solná komora. Z nevinných zalesněných vrcholků občas vyrůstá charismatické skalisko jako třeba ohromující stěna Kanisfluh, která se tyčí nad údolní obcí Mellau.

Hlavními nástupními body do lyžařského areálu se stovkou kilometrů sjezdovek jsou údolní vesnička Mellau na jedné straně a horské letovisko Damüls na druhé. Damüls je klidnou, roztroušenou horskou vesničkou s mnoha hotely v blízkosti sjezdovek, má malé centrum s kostelíkem a vyvýšenou polohu ve svahu se silným návětrným efektem, díky němuž se prohlašuje za sněhově nejbohatší obec na světě s ročním úhrnem sněhu přes 9 metrů.

Při výjezdu starou kabinkou z Mellau (nahrazena bude v nejbližších letech) dosáhnete příjemný, lehce členitý jednohubkový svah s vlekem (ten má vystřídat v sezóně 2013/14 moderní sedačka). Nejvděčnější jsou však vesměs středně náročné tratě pod Wildguntenem obsluhované dvěma 6sedačkami. Ty se však brzy omrzí, a tak nezbyde než vyrazit novou kabinkou Gipfelbahn směrem k Damülsu. Samotná trať podél ní je de facto dlouhý klesající traverz horskou kotlinou – vede skalnatějším terénem, má několik serpentin, 100m tunel a celkově užší profil.

V pásu mezi Damüls a Mellau s pohodovými a kapacitními 6sedačkami jsou spíše přejezdové tratě jen s občasnými carvingovými pasážemi, ale s bezpečnými možnostmi lehkého freeridu.

Nejdelší a hravě proměnlivé tratě stékají z vrcholů Hohes Licht a Elsenkopf k Damülsu, klidnější a dálničnější jsou sjezdy zpod Portler Hornu. Páteřní lanovky jsou převážně expresní moderní 4- a 6sedačky, jen pod Portler Hornem dosud slouží staré 2sedačky.

Nižší absolutní nadmořskou výšku areálu obvykle více než vynahrazuje silný návětrný efekt přinášející tučné peřiny sněhu. Krajina je silně „kochací“ – strmé, často skalnaté svahy střídají řídce zalesněné a za každým hřebenem se otevírá zcela odlišné panorama. Velmi členité hory s omezenějším lyžařským převýšením a velmi působivou kulisu mají pro Čechy ještě jeden motiv k návštěvě – ze západních hranic sem lze dojet za zhruba 4 hodiny.

Damüls Mellau - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

500

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • středně velký a terénně velmi členitý areál
  • bezproblémový lyžařský přejezd mezi Damüls a Mellau
  • bezkonkurenční sněhové statistiky v dané nadmořské výšce
  • dobrá dostupnost i na prodloužený víkend

Minus:

  • převýšení většiny tratí do 500 m
  • dražší gastronomie
  • areál Faschina není s hlavním areálem spojen lyžařsky

Odkazy

SNOW tipy