Kranjska Gora - lyžování - SNOW.cz
Foto

Nejznámější slovinské středisko Kranjska Gora s velkými hotely na úpatí Julských Alp nabízí přehledné, středně dlouhé sjezdovky od pohodových až po sportovní, obsloužené moderními i staršími lanovkami. Jeho hlavním henikepem je podprůměrná nadmořská výška.

Kranjska Gora - sjezdovky

50%40%10%
20 celkem sjezdovek (km)
14 zasněžování (km)

Kranjska Gora - lanovky a vleky

vlek
18
sedačka
3
sedačka expres
1
19000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

810-1295 m n.m.485 m

Mapa sjezdovek

Kranjska Gora - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Kranjska Gora - lyžování

Kranjska Gora je tradiční letovisko na úpatí Julských Alp s čtyřhvězdičkovými hotely, wellnessem i kasinem – dalo by se říci, že takový slovinský Špindl. Jen o něco menší, upravenější a bez panelového sídliště. Kranjska Gora leží v mělkém údolí Sávy, jen několik kilometrů od rakouských i italských hranic, v nadmořské výšce pouhých 810 m. Jihovýchodní Alpy mají poměrně studené klima s dostatkem sněhových srážek, a tak se tu lyžuje spolehlivě, i když kvalita sněhu může kolísat. Nad resortem se tyčí severní svahy Vitrancu s využitelným převýšením asi 500 m. Na alpské poměry to není mnoho, přesto to stačí na „svěťákový“ obří slalom i slalom, podobně jako našemu Špindlu. Lanovky a vleky jsou tu rozestavěny pěkně jedny vedle druhých, takže celé severní úbočí hory obkličují. Pár kroků od velkých hotelů v centru Gory začíná expresní 4sedačka s širokými pruhy červené a modré sjezdovky, které se dále roztékají k okolním vlekům. Je to centrální místo s několika hospodami a celodenním ruchem, který neuvadá ani večer, neboť svah je denně osvětlen. Stačí se však vydat šikmo vzhůru sousední 4sedačkou Vitranc 1 a ocitáme se na klidnějších, přitom ještě zajímavějších sjezdovkách – nazpět jde lesem příjemná červená, na opačnou stranu směrem na Podkoren závodní černá s dalšími variantami. Nejlahůdkovější je právě černá Podkoren, která přes výrazné terénní hupy spadá po spádnici přímo do stejnojmenné vesnice. Odtud se dá pokračovat stále dál až k Planici po rozsáhlých lukách se cvičnými modrými sjezdovkami, z nichž za zmínku díky příjemné délce stojí ještě Velika dolina.

Kranjský areál je technicky nejpokročilejší ze slovinských center – lanovky jsou rychle modernizovány, sjezdovky přehledné a dobře upravované, takže vyhoví nejrůznějšímu spektru jezdců. Ale i když nezklame kvalitou, náročnému jezdci začne druhý třetí den připadat trochu monotónní. Koneckonců, je to jeden kopec. Pojme-li se lyžování na „Sněžné pláži“ pohodověji – s pravidelnou návštěvou barů a fast-foodových hospůdek, křtěných zde po pohádkových postavičkách (Kekec, Bedanc, ...) – výdrž přirozeně vzroste. (Mimochodem, prastarou osadou Podkoren – na opačném úpatí Vitrancu než je Gora – se to ve slovinských legendách jen hemží.)

Nejjasnějším hendikepem je „výška“ celého areálu, který je vystavěn v lesním porostu, a chybí mu tak panoramatická dimenze. Celkových 20 km sjezdovek také protřelého návštěvníka Alp neohromí, byť lze téměř půl dne putovat na lyžích z jednoho konce areálu na druhý.

Důvodem, proč jet zrovna do Kranjske Gory, je určitě aprés-ski. Městečko má malou pěší zónu s původní zástavbou a pár příjemnými bary, okolo pak jeden hotel na druhém. Jeden z těch přímo v centru, Larix, má rozsáhlé wellness centrum s bazénem, vířivkou, saunami a mnoha procedurami, další nabízí vlastní kasino. Hosté hotelových řetězců mívají v rámci bonus karet vstupy zdarma či se slevou, včetně pár drobných do hry.

Kranjska Gora - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

950

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • kratší přívětivé sjezdovky
  • kvalitní hotely na úpatí svahů

Minus:

  • malý areál s podobným charakterem všech sjezdovek
  • starší a pomalé lanovky
  • nízká nadmořská výška a nejistá kvalita sněhu

Odkazy

SNOW tipy