Jasná - Chopok - lyžování - SNOW.cz

Jasná - Chopok

Slovensko Slovensko - Nízke Tatry - Biela púť, Kosodrevina, Luková, Otupné, Srdiečko, Zahrádky

Foto

Nejlepší a nejznámější slovenské středisko Chopok má čím dál silnější alpskou příchuť – nabízí dlouhé sjezdovky všech obtížností, freeridový terén, moderní lanovky a koneckonců hora překvapí ve středoevropských poměrech i svou rozlohou. Milníkem v jeho novodobém rozvoje byla sezóna 2012/13, kdy se severní a jižní strana dočkaly spolehlivého propojení větrudolnými kabinkovými lanovkami.

Jasná - Chopok - sjezdovky

45%39%16%
45 celkem sjezdovek (km)
29 zasněžování (km)
2 noční lyžování (km)
91 rozloha sjezdovek (ha)
11 běžecké tratě (km)

Jasná - Chopok - lanovky a vleky

pojízdný koberec
5
vlek
9
sedačka
3
sedačka expres
1
sedačka krytá
3
kabinka
3
funitel a 3-S
1
zubačka / metro
1
31400 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

900-2024 m n.m.1124 m

Mapa sjezdovek

Jasná - Chopok - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Jasná - Chopok - lyžování

Chopok je zřejmě nejlepším středoevropským střediskem mimo Alpy, které v posledních letech investice proměnily k nepoznání. Jeho starý duch pomalu mizí a návštěvnost roste.

Severní svah Chopku v Jasné láká na rozmanité, samy o sobě dostatečně široké sjezdovky i pohodlné a rychlé lanovky. Z Priehyby je díky unikátní lanovce funitel snadno dosažitelný i vrchol Chopku, kam dříve jezdil jen za dobrých povětrnostních podmínek kotvový vlek. Sjezdařská magistrála FIS na Zahrádkách je parádní dálniční, ale přitom celkem proměnlivou červenou sjezdovkou s pohodlnou krytou 6sedačkou. Nejrozmanitější výběr tratí je z Lukové, kam vedou z Bielé Púti pomalejší 4sedačky anebo z Otupného 4sedačka expres – hlavní široká červená klesá po hřebínku na Priehybu a odtud se vrací jako Májová k 4sedačce Jasná, anebo pokračuje na Zahrádky jako parádní rychlá červená Pretekárska (černý Slalomový svah je mimo provoz) nebo červená Jelení Grúň, jejíž část slouží i jako snowpark. Samotná Biela Púť je lehoučkým cvičným svahem s dětským hřištěm u spodní stanice lanovky. Z Lukové spadá i široká černá Majstrovská, dělící se dole buď do Jasné, nebo do Otupného. Nad Otupným se rozkládá nenáročná, rodinná zóna – designová moderní kabinka, jediná svého druhu, pravidelná modrá „školní“ sjezdovka s objezdem prudší, červené střední pasáže či kratší vlek na plochém horním úseku. Navazující Derešský kotol bývá v provozu jen za nadprůměrných sněhových podmínek a jedná se – jak prozrazuje název – spíš o úzký, přírodní kotel. Jižní svah byl dlouhá léta udržován ve volnějším, freeridovém duchu, ale stavbou moderní kabinkové lanovky a propojením se severní stranou se „civilizoval“. Ve vrcholových partiích převládají náročné terény v podobě černě značených tratí a freeridové plochy, níže v pásmu lesa jsou tratě převážně středně strmé.

Na Lukové, horním okraji „moderního“ areálu, je samoobslužná restaurace a designový „muzejní“ restaurant ve stylu strojovny bývalé legendární lanovky Von Roll, která vedla na vrchol Chopku. Na samotném vrcholu je nová vyhlídková restaurace Rotunda.

Příjezdovou cestu z Liptovského Mikuláše do Jasné lemují četné ubytovací možnosti, především vyšší kategorie, možnosti ubytování na sjezdovce jsou i přímo v areálu. V nedalekém Liptovském Mikuláši je obří termální akvapark Tatralandia.

Rozvoj areálu samozřejmě omezuje jeho poloha v nejpřísnějších zónách národního parku, ale i tak se v posledních letech dočkal miliardové investiční smršti, která především propojila severní a jižní stranu Chopku spolehlivými, větruodolnými lanovkami a vybudováním nové 6sedačky Lúčky zjednodušila i přístup z Demänovské doliny. Na Chopku tak leží velmi dobře vybavené a atraktivní středisko s alpským duchem, jehož rubem je – zcela typicky – značná rušnost. Nejoblíbenější a nejfrekventovanější trasy jsou při obyklé návštěvnosti příliš těsné.

Jasná - Chopok - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

700

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé, pestré sjezdovky všech obtížností
  • rozsáhlé freeridové terény
  • moderní lanovky, zejména na severní straně hory
  • jarní sněhová jistota

Minus:

  • zvětšování rozlohy sjezdovek zaostává za zvýšenou přepravní kapacitou lanovek
  • nedokončené lanovky pro pohodlný z jižní strany Chopku
  • velmi silná víkendová návštěvnost

Jasná - Chopok - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Katschberg

Katschberg

Katschberg

Katschberg

Katschberg

Katschberg

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 70
Otevřené sjezdovky 0 z 270 km