Jasná - Chopok - lyžování - SNOW.cz

Jasná - Chopok

Slovensko Slovensko - Nízke Tatry - Biela púť, Kosodrevina, Luková, Otupné, Srdiečko, Zahrádky

Foto

Největší slovenské středisko Jasná, rozkládající se na severní a jižní straně Chopku, je v lecčems podobné Alpám - má rozmanité sjezdovky všech obtížností s celkovou délkou 50 km, freeridový terén, moderní lanovky, dlouhou sezónu i vysokohorská panoramata. Jde přitom o prémiové středisko se vším všudy - velkou ubytovací kapacitou, množstvím atrakcí, rušnou návštěvností i vyšší cenovou hladinou.

Jasná - Chopok - sjezdovky

48%37%15%
51 celkem sjezdovek (km)
42 zasněžování (km)
1 noční lyžování (km)
150 rozloha sjezdovek (ha)
5 běžecké tratě (km)

Jasná - Chopok - lanovky a vleky

pojízdný koberec
5
vlek
6
sedačka
3
sedačka expres
2
sedačka krytá
3
kabinka
4
funitel a 3-S
1
zubačka / metro
1
32000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

900-2024 m n.m.1124 m

Mapa sjezdovek

Jasná - Chopok - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Jasná - Chopok - lyžování

Chopok je nejrozsáhlejším a nejrozvinutějším středoevropským střediskem mimo Alpy, které přitahuje tomu odpovídající pozornost.

Severní svah Chopku v Jasné láká na rozmanité, samy o sobě dostatečně široké sjezdovky i pohodlné a rychlé lanovky. Z Priehyby je díky unikátní lanovce funitel za každého počasí snadno dosažitelný dvoutisícový vrchol Chopku. Sjezdařská magistrála FIS z Rovné hoľe na Zahrádky je dálniční, ale přitom celkem proměnlivou červenou sjezdovkou s pohodlnou krytou 6sedačkou. Nejrozmanitější výběr tratí je z Lukové, kam vedou z Bielé Púti dvě navazující pomalejší 4sedačky, nová 15místná kabinka a z Otupného expresní 4sedačka. Hlavní široká červená sjezdovka, pojmenované po slovenské lyžařské ikoně Petře Vlhové, klesá po hřebínku na Priehybu a odtud k 4sedačce na Koliesko, anebo pokračuje na Zahrádky jako přehledná červená Pretekárska nebo sousední červená Jelení Grúň, jejíž část slouží i jako snowpark. Samotná Biela púť je mírným cvičným svahem s dětským hřištěm u spodní stanice lanovky. Z Lukové spadá i široká černá Majstrovská, dělící se dole buď na Koliesko, nebo do Otupného. Nad Otupným se rozkládá nenáročná rodinná zóna s moderní kabinkou a pravidelnou modrou „školní“ sjezdovkou s možností objezdu prudší, červené střední pasáže. Na plochém horním úseku se točí ještě jeden kratší vlek. V nejníže položené části areálu vznikla před pár lety nová 6sedačka Lúčky, která zajišťuje pohodlnější přístup z Demänovské doliny. Lanovku obtéká mírná modrá sjezdovka a u její nástupní stanice se nachází záchytné parkoviště.

Jižní svah měl kdysi volnějšího, freeridového ducha, ale stavbou moderní kabinkové lanovky a propojením se severní stranou se „civilizoval“. Z vrcholu spadají dvě strmější, černě značené, avšak přímé a přehledné tratě, nepočítáme-li freeridovou zónu. Níže v pásmu lesa mezi Kosodrevinou a Krupovou pak dominují červené tratě. Jednou z nejlákavějších sjezdovek široko daleko je červená Derešská podél znovuobnoveného dlouhého vleku v lokalitě Zadné Dereše - díky tomu a zároveň odlehlosti od vrcholu Chopku je tipem pro náruživé lyžaře-carvery, kterým je na páteřních tratích příliš těsno.

V sezóně 2022/23 přibyla nová 15místná kabinková lanovka z lokality Biela púť na Priehybu, hlavní křižovatku lanovek a sjezdovek na severní straně Chopku, která výrazně zvýšila přepravní kapacitu na této trase. Z obou stran Chopku se lze nyní dostat na vrchol pohodlnými kabinkovými lanovkami.

Na Lukové, horním okraji „moderního“ areálu, je samoobslužná restaurace a designový „muzejní“ restaurant ve stylu strojovny bývalé legendární lanovky Von Roll, která v dávných dobách vedla na vrchol Chopku. Na vrcholu Chopku je vyhlídková restaurace Rotunda. U horní stanice 6sedačkové lanovky Lúčky v bezprostřední blízkosti sjezdovek FIS a Turistická najdete restauraci s terasou Habarka.

Za Liptovským Mikulášem u vjezdu do Demänovské doliny je velké záchytné parkoviště, odkud do areálu pendluje v krátkých intervalech skibus. Parkovací plochy přímo u lanovek jsou pak kapacitně omezenější, za cenu cca 15 eur lze ovšem auto odložit i novém parkovacím domě na Bielé púti přímo pod hlavními sjezdovkami.

Příjezdovou cestu z Liptovského Mikuláše do Jasné lemují hotely vyšší kategorie a nejrůznější možnosti ubytování na sjezdovce jsou i přímo v areálu. Ve městě je také obří termální akvapark Tatralandia.

Jasná - Chopok - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

630

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé, pestré sjezdovky všech obtížností
  • rozsáhlé freeridové terény
  • moderní lanovky
  • jarní sněhová jistota

Minus:

  • omezená kapacita páteřních sjezdovek
  • vysoká návštěvnost

Jasná - Chopok - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Val di Fassa - Catinaccio

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 6
Otevřené sjezdovky 0 z 13 km