Obergurgl Hochgurgl - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Rakousko Tyrolsko Obergurgl Hochgurgl

Obergurgl Hochgurgl

Foto

Dva propojené resorty Obergurgl a Hochgurgl si trůní až na konci dlouhého Ötztalského údolí – ne však jako zapomenutá končina, ale jako „diamant“, dobře schovaný v krajině třpytivých ledovců a s velmi luxusními hotely. Návštěvnost limituje vysoká cenová hladina zdejších hotelů, relativní odlehlost a hlavně neexistující společný skipas se Söldenem. Ačkoliv se nelyžuje na ledovci, sezóna trvá od půli listopadu do konce dubna.

Obergurgl Hochgurgl - sjezdovky

32%50%18%
110 celkem sjezdovek (km)
109 zasněžování (km)
136 zasněžování (ha)

Obergurgl Hochgurgl - lanovky a vleky

pojízdný koberec
6
vlek
6
sedačka
1
sedačka krytá
6
kabinka
8
38900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1793-3082 m n.m.1289 m

Mapa sjezdovek

Obergurgl Hochgurgl - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Obergurgl Hochgurgl - lyžování

Svahy v Obergurglu a Hochgurglu jsou – stejně jako v celém údolí Ötztal – přirozeně poměrně strmé čili o sytě červené tratě není nouze. Takové bičují hlavně svah Festkoglu (2 898 m) nad Obergurglem (1 930 m). O málo mírnější je jen širokánské náměstí okolo Festkogl Almu, níže se pak páteřní modrá trať musí vtěsnat do prostorného traverzu a dolů po spádnici pokračují jen černé a červené tratě. Okolo „náměstí“ jsou sjezdovky široké tak, že díky zakřivení Země (nebo spíše svahu?) není vidět z jednoho okraje na druhý.
Nad Obergurglem se tyčí ještě výrazný vrcholek Hohe Mut (2 653 m), z něhož se rozbíhá prostorná červená sjezdovka, brzy přinucená nejstrmější pasáž svahu úzce odtraverzovat. Je tak hlavně vyhlídkovým výletním cílem lyžařů.
I do Hochgurglu (2 150 m), hotelového resortu usazeného na hranici lesa, dopadají několikeré černé sjezdovky, zatímco ty modré si musí razit cestu serpentinami. Druhé patro hochgurgelského areálu je ale přívětivější, neboť do třítisícového Wurmkoglu (3 027 m) je vyhloubená prostorná kotlina s plošším dnem, které vyplňují mírné carvingové dálnice. Podél nich se spouští i zábavná trať funslope, hravá sjezdovka pro děti s vlnami, tunely či skoky.
Okraje kotliny, přesahující třítisícovou hranici, jsou ovšem dosti strmé – podél sedačky Wurmkogl II se řítí černá, podél kabinky Schermer ostrá červená trať. Nejspodnější patro Hochgurglu ovládají černé direttissimy podél 6sedačky Grosse Karbahn a níže pak červená „klikatice“ až do údolí.

Obergurgl se z mnoha důvodů považuje za top resort. Jeho přepravní park byl top moderní už před 15 lety, nicméně zánovní expresní a kryté sedačky bez polstrování a vyhřívání slouží více než dobře i dnes a nově se budují prostorné luxusní kabinky (Hohe Mut, Schermer).
Kuriozní je mezistanice sedačkových lanovek na Festkoglu, kde lze pouze přistoupit – zhruba každá druhá sedačka z údolí proto odjíždí prázdná. Novinkou posledních sezón je dvouúseková 10místná kabinka Kirchenkar, díky níž vznikly i nové sjezdovky. V její nástupní stanici, přímo u mýtné brány letní vysokohorské silnice na Timmelsjoch, se nacházelo unikátní motorkářské muzeum, které však bylo v lednu 2021 zničeno plameny.

Na obědové posezení láká velká, moderní a útulně luxusní horská chata s obsluhou na vrcholku Hohe Mut, kde se dá z terasy obdivovat více než dvacet třítisícovek. Wurmkogl zase zdobí extravagantní bar Top Mountain Star s ochozem s panoramatickými tabulemi a výhledem až na italské Dolomity. Útulná a domácká je chata Kirchenkarhütte a rustikální dřevěná Nederhütte je vyhlášená svými apres-ski večírky. Ceny jsou o něco vyšší než v Söldenu.

Obergurgl je ideální jarní středisko pro ranní spáče – svahy jsou otočené na západ, takže dopoledne se lyžuje na zmrzlé roletě, která často až po obědě nabídne krásné lyžování po měknoucím firnu, dokonalý jarní skiorg neboli lyžařský orgasmus. Není bez zajímavosti, že je tu jedna z nejdelších sezón mimo ledovce – v omezeném provozu se tu lyžuje už od půli listopadu a sezóna vrcholí teprve koncem dubna.

Obergurgl Hochgurgl - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

350

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 4 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • nejdelší sezóna v Alpách mimo ledovce
  • moderní a expresní lanovky
  • velmi střídmá návštěvnost
  • ubytování přímo u sjezdovek

Minus:

  • jen vysokohorské terény nechráněné lesem
  • omezený společný skipas se sousedním Söldenem
  • vyšší ceny

Odkazy

Řeka

Řeka

Řeka

Řeka

Řeka

SNOW tipy