Obergurgl Hochgurgl - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Rakousko Tyrolsko Obergurgl Hochgurgl

Obergurgl Hochgurgl

Foto

Dva propojené resorty Obergurgl a Hochgurgl trůní až na konci dlouhého Ötztalského údolí – ne však jako zapomenutá končina, ale jako „diamant“, dobře schovaný v krajině třpytivých ledovců a s velmi luxusními hotely, kde je o poznání klidněji než v nedalekém Söldenu. Návštěvnost limituje vysoká cenová hladina zdejších hotelů i relativní odlehlost střediska. Ačkoliv se nelyžuje na ledovci, sezóna trvá od půli listopadu do konce dubna.

Obergurgl Hochgurgl - sjezdovky

32%50%18%
110 celkem sjezdovek (km)
109 zasněžování (km)
136 zasněžování (ha)

Obergurgl Hochgurgl - lanovky a vleky

pojízdný koberec
6
vlek
6
sedačka
1
sedačka krytá
6
kabinka
8
38900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1793-3082 m n.m.1289 m

Mapa sjezdovek

Obergurgl Hochgurgl - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Obergurgl Hochgurgl - lyžování

Svahy v Obergurglu a Hochgurglu jsou – stejně jako v celém údolí Ötztal – přirozeně poměrně strmé čili o sytě červené tratě není nouze. Takové bičují hlavně svah Festkoglu (2 898 m) nad Obergurglem (1 930 m). O málo mírnější je jen širokánské náměstí okolo Festkogl Almu, níže se pak páteřní modrá trať musí vtěsnat do prostorného traverzu a dolů po spádnici pokračují jen černé a červené tratě.
Nad Obergurglem se tyčí ještě výrazný vrcholek Hohe Mut (2 653 m), z něhož se rozbíhá prostorná červená sjezdovka, brzy přinucená nejstrmější pasáž svahu úzce odtraverzovat. Je tak hlavně vyhlídkovým výletním cílem lyžařů.
I do Hochgurglu (2 150 m), hotelového resortu usazeného na hranici lesa, dopadají několikeré černé sjezdovky, zatímco ty modré si musí razit cestu serpentinami. Druhé patro hochgurgelského areálu je ale přívětivější, neboť do třítisícového Wurmkoglu (3 082 m) je vyhloubená prostorná kotlina s plošším dnem, které vyplňují mírné carvingové dálnice. Podél nich se spouští i zábavná trať funslope, hravá sjezdovka pro děti s vlnami, tunely či skoky.
Okraje kotliny, přesahující třítisícovou hranici, jsou ovšem dosti strmé – podél sedačky Wurmkogl II se řítí černá, podél kabinky Schermer ostrá červená trať. Nejspodnější patro Hochgurglu ovládají černé direttissimy podél 6sedačky Grosse Karbahn a níže pak červená „klikatice“ až do údolí.

Obergurgl se z mnoha důvodů považuje za top resort. Jeho přepravní park byl sice top moderní už před 20 lety, nicméně zánovní expresní a kryté sedačky bez polstrování a vyhřívání slouží více než dobře a v posledních letech se budují prostorné luxusní kabinkové lanovky namísto původních vleků nebo sedaček (Kirchenkar, Rosskar). V sezóně 2015/16 nahradila 10místná kabinka Kirchenkar dlouhý vlek a později byla prodloužena ještě o druhý úsek, čímž přibyla nová hřebenová sjezdovka.
V nástupní stanici kabinky Kirchenkar, přímo u mýtné brány letní vysokohorské silnice na Timmelsjoch, se nachází unikátní motorkářské muzeum.

Na obědové posezení láká velká, moderní a útulně luxusní horská chata s obsluhou na vrcholku Hohe Mut, kde se dá z terasy obdivovat více než dvacet třítisícovek. Wurmkogl zase zdobí extravagantní bar Top Mountain Star s ochozem s panoramatickými tabulemi a výhledem až na italské Dolomity. Útulná a domácká je chata Kirchenkarhütte a rustikální dřevěná Nederhütte je vyhlášená svými apres-ski večírky. Ceny jsou o něco vyšší než v Söldenu.

Obergurgl je ideální jarní středisko pro ranní spáče – svahy jsou otočené na západ, takže dopoledne se lyžuje na „zmrzlé roletě“, která často až po obědě nabídne krásné lyžování po měknoucím firnu, dokonalý jarní skiorg neboli lyžařský orgasmus. Není bez zajímavosti, že je tu jedna z nejdelších sezón mimo ledovce – v omezeném provozu se tu lyžuje už od půli listopadu a sezóna vrcholí teprve koncem dubna.

Obergurgl Hochgurgl - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

350

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 4 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • nejdelší sezóna v Alpách mimo ledovce
  • moderní a expresní lanovky
  • velmi střídmá návštěvnost
  • ubytování přímo u sjezdovek

Minus:

  • jen vysokohorské terény nechráněné lesem
  • vyšší ceny

Odkazy

Vysoké nad Jizerou - Šachty

Vysoké nad Jizerou - Šachty

Vysoké nad Jizerou - Šachty

Vysoké nad Jizerou - Šachty

Vysoké nad Jizerou - Šachty

Vysoké nad Jizerou - Šachty

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 3
Otevřené sjezdovky 0 z 6