Disentis - lyžování - SNOW.cz
Foto

Disentis je malé turistické městečko a vertikálně mohutným, i když nevelkým lyžařským areálem, které potěší členitými sjezdovkami a překvapí ohromnými freeridovými možnostmi.

Disentis - sjezdovky

33%50%17%
60 celkem sjezdovek (km)

Disentis - lanovky a vleky

pojízdný koberec
3
vlek
5
sedačka
1
sedačka expres
2
visutá kabina
2
12500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1227-2833 m n.m.1606 m

Mapa sjezdovek

Disentis - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Disentis - lyžování

Disentis (1 150 m) je malé turistické letovisko se třemi většími hotely na horním toku Rýna východně od průsmyku Oberalppass, nad nímž se rozpíná vertikálně mohutný lyžařský areál s nejvyšší kótou 2 833 m n. m.

Hlavní část areálu je dostupná visutou kabinou od bezplatného parkoviště ve městě – u výstupní stanice Caischavedra** (1 863 m) je restaurace, dětský park a pojízdný koberec pro snazší přejezd k navazující expresní 4sedačce. Podél 4sedačky Gendusas vede široká, terénně členitá modro-červená trať s plošším dojezdem nebo středně široká červená s jedním strmějším hangem.
Výše navazuje další expresní 4sedačka stoupající na Lai Alv (2 506 m), podél níž padá širokánská, velmi terénně členitá a poměrně dost strmá červená s jednou variantou. Navazující vlek ***Pez Ault
(2 833 m), stoupající na nejvyšší, vyhlídkový bod areálu, obsluhuje plošší, houpavou a širokou červenou trať. Desetiminutovým výšlapem od vleku se otevírá rozsáhlý volný terén a třičtvrtěhodinovým výšlapem pak panenské freeridové údolí Val Strem vedoucí do sousedního Sedrunu.

Vedlejší část areálu, připojená přejezdovou cestou z Lai Alv, obsluhuje 3sedačka Parlets (2 360 m) a navazující kotva Dadens. Podél kotvy se točí užší, rychlá červená trať, níže podél 3sedačky pak dostatečně až velmi široká a proměnlivá červená. Od její spodní stanice lze sjet freeridovou kotlinou až ke stanici kabiny v Disentisu. Na blízký vrcholek Cuolm da Vi (2 203 m) vede od sezóny 2019/20 kyvadlová kabina ze sousedního střediska Sedrun, s nímž sdílí společný skipas.

Z hlavní mezistanice Caischavedra vede do údolí černá trať podél visuté kabiny – užší, nepravidelně upravovaná a nezasněžovaná.

Disentis - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

210

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi hravé červené sjezdovky
  • prvotřídní a téměř neznámý freeride

Minus:

  • menší, komorní areál
  • až na jedinou výjimku žádné sjezdovky v lese

Odkazy

Hochficht

Hochficht

Hochficht

Hochficht

Hochficht

Hochficht

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 9
Otevřené sjezdovky 0 z 15