Ötscher - lyžování - SNOW.CZ

Ötscher

Lackenhof

Rakousko - Dolní Rakousko

Foto

Ötscher je kompaktní areál, využívající poměrně strmé a zalesněné svahy nad malou horskou vesničkou Lackenhof. Přímé tratě vyhoví náročnějším lyžařům, zatímco tratě vedené velkým obloukem zvládnou i rekreační lyžaři. Na úpatí svahů jsou pak i mírné cvičné louky, které přiléhají k malé horské vesničce Lackenhof, která poskytuje pohodlné ubytovací zázemí. Poloha v alpském předhůří znamená velmi dobrou dostupnost z jižních Čech a Moravy, přející víkendovým výletům.

Ötscher - sjezdovky

32%48%20%
19 celkem sjezdovek (km)
13 zasněžování (km)
70 rozloha sjezdovek (ha)

Ötscher - lanovky a vleky

vlek
6
sedačka
3
7890 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

816-1435 m n.m.619 m

Mapa sjezdovek

Ötscher - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Ötscher - lyžování

Lackenhof je malá horská obec, nad níž se vypínají strmé, na vrcholech holé svahy Kleiner a Grosser Ötscheru, zpřístupněné sedačkovými lanovkami. Oba jsou hladce propojené sjezdovkami v malý, ale pestrá a přitom kompaktní areál. Terén je lákavější pro náročnější lyžaře – z obou vrcholů míří k úpatí poměrně impozantní černé sjezdovky, vždy ale doprovázené i mírnějšími variantami.
Méně zdatní lyžaři se nejvíce soustřeďují na svazích Kleiner Ötscheru, zejména na mírné modré sjezdovce Eibenkogl v dolním patře anebo na rodinné sjezdovce v horním patře svahu, která z vrcholu ubíhá stranou po mírnějším svahu a poté se traverzem vrací zpět. Obě tratě jsou poměrně prostorné, obsloužené moderními 4sedačkami s nástupním kobercem, vstupní 4sedačka Eibenkogl je vybavena i pojistkami proti pádu dětí. Ještě širší je modrá Fuchswald klesající z Eibenkoglu do Weitentalu, ubytovací osady na úpatí Grosser Ötscheru.

Z vrcholu Kleiner Ötscher (1 560 m), který je nahoře plošší, ale brzy jeho sklon výrazně narůstá, se přímo dolů podél lanovky řítí ještě černá „direttissima“. Dlouhý a sportovní sjezd představuje i velmi strmá červená Distelpiste, využívaná pro závody v obřím slalomu, která odbočuje z „direttisssimy“ směrem do údolí Weitental. Distelpiste pak v nižších partiích svahu pokračuje jako ještě širší červená trať pro slalom, zčásti zpestřená terénními nerovnostmi a změnami sklonu.
Grosser Ötscher (1 893 m), či lépe řečeno velká horská chata Ötscherschutzhaus v půli jeho svahu, je zpřístupněn dvousedačkou a dolů míří jen strmější a subtilnější tratě. Přímo pod sedačkou se řítí černá Ötscherpiste s přímými úseky a klopenými zatáčkami, stranou ubíhá červená Riffelabfahrt, která klesá útlým údolíčkem a níže se rozšiřuje a o něco napřimuje.
Ve Weitentalu je ještě dětský park s pojízdným kobercem, lanovým i kotvičkovým vlekem, dráhaou s vlnami a slalomem (vstup 6 EUR za 1/2 dne pro dospělé i děti).

Hlavní vstupní terminál, který je obklopen záchytnými parkovišti, se nachází přímo v Lackenhofu (810 m). Tvoří jej malé uvítací náměstí s veškerým zázemím – s pokladnami, sportovním obchodem a půjčovnou, celodenně otevřenou samoobslužnou restaurací se snadno dostupnými toaletami a nástupní stanice 4sedačky Eibenkogl. Kapacitní parkoviště jsou i u nástupu na 2sedačku Grosser Ötscher.

Všechny svahy jsou zalesněné, a tedy poměrně odolné proti větru nebo difúznímu světlu, jen vrchol Kleiner Ötscheru je prořídlejší.

Nejvyužívanějším občerstvením je moderní a kapacitní samoobslužná restaurace s panoramatickým prosklením Ötscher Treff, která se nachází u hlavního parkoviště a nástupní stanice 4sedačky Eibenkogl. Turistickou atmosféru má velká a „opravdová“ horská chata Ötscherschutzhaus. útulná je zase dřevená horská chata Eibenhütte v půli Malého Ötscheru.

Mimo lyžování se můžete svézt na sáňkách z Eibenkoglu do Lackenhofu, ve středisku je i ledová plocha s půjčovnou bruslí přímo v místě. V nedalekém Gamingu je bazén a sauna – otevřeno je vždy odpoledne kromě pondělí.

Samotný Lackenhof je horská vesnička s turistickým duchem, jejíž velkou výhodou je pěší dostupnost areálu prakticky ze všech hotelů a penzionů.

Příjezd do Lackenhofu vede po dobře udržované stoupající a zatáčející horské silnici z Gamingu. Bezplatná parkoviště jsou u nástupní stanice 4sedačky Eibenkogl i u 2sedačky Grosser Ötscher.

Ötscher - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

415

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi sportovní a dlouhé tratě z obou vrcholů
  • rodinná sjezdovka z Kleiner Ötscheru až do údolí
  • rozmanitý, přitom kompaktní areál
  • sedačky s nástupním kobercem
  • ubytování v pěším dosahu sjezdovek

Minus:

  • ideální velikost na jeden den
  • užší sjezdovky na Grosser Ötscheru
  • dlouhý traverz na modré sjezdovce z Kleiner Ötscheru
  • jen pomalejší, neodpojitelné sedačky

Odkazy

Sníh Ötscher

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 6
Otevřené sjezdovky 0 z 19 km

Počasí Ötscher

středa (17.07.) weather 20°/ 21°
čtvrtek (18.07.) weather 12°/ 20°
pátek (19.07.) weather 13°/ 21°

Lyžařské zájezdy

Hotel Lammertalerhof
Orientační cena za noc vč. skipasu 2 717 Kč/os.
Residence Hotel Miramonti
Orientační cena za noc 499 Kč/os.
Gasthof Ködnitzhof
Orientační cena za noc vč. polopenze 939 Kč/os.