Ötscher - lyžování - SNOW.cz
Foto

Malá horská vesnička Lackenhof na úpatí dominantního, bezmála dvoutisícového Ötscheru je obklopena poměrně strmými zalesněnými svahy, jimiž si klestí cestu jak přímé náročné tratě, tak klikatější pro méně zdatné. Přímo v Lackenhofu se nachází několik ubytování v pěší vzdálenosti od sjezdovek. Díky poloze v alpském předhůří je Ötscher velmi dobře dostupný z jižních Čech a Moravy i na víkend.

Ötscher - sjezdovky

32%48%20%
19 celkem sjezdovek (km)
13 zasněžování (km)
70 rozloha sjezdovek (ha)

Ötscher - lanovky a vleky

vlek
6
sedačka
3
7890 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

816-1435 m n.m.619 m

Mapa sjezdovek

Ötscher - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Ötscher - lyžování

Nad malou horskou obcí Lackenhof se vypínají strmé, na vrcholech holé svahy Kleiner a Grosser Ötscheru, zpřístupněné sedačkovými lanovkami. Oba jsou hladce propojené sjezdovkami v malý, ale pestrý a kompaktní areál. Terén je lákavější pro náročnější lyžaře – z obou vrcholů míří k úpatí poměrně impozantní černé sjezdovky, vždy ale doprovázené i mírnějšími variantami.

Na úpatí Kleiner Ötscheru (1 560 m) se vine mírná modrá sjezdovka Eibenkogl, která tvoří pomyslné dolní patro areálu. Horním patrem svahu kromě černé „direttissimy“ klesá rodinná sjezdovka , která z vrcholu ubíhá stranou po mírnějším svahu a poté se traverzem vrací zpět. Obě tratě jsou poměrně prostorné, obsloužené moderními 4sedačkami s nástupním kobercem, přístupová 4sedačka Eibenkogl je vybavena i pojistkami proti pádu dětí. Ještě širší je svižná modrá Fuchswald mířící z Eibenkoglu do Weitentalu, ubytovací osady na úpatí Grosser Ötscheru.
Vrcholu Kleiner Ötscher ale dominuje především černá „direttissima“, která se brzy po startu výrazně a čím dál strměji propadá přímo podél lanovky. Dlouhá a sportovní je i velmi strmá červená Distelpiste, využívaná pro závody v obřím slalomu, která odbočuje z „direttisssimy“ směrem do údolí Weitental. Distelpiste pak v nižších partiích svahu pokračuje jako široká červená „slalomka“, zčásti zpestřená terénními nerovnostmi a změnami sklonu.
Grosser Ötscher (1 893 m), konkrétně velká horská chata Ötscherschutzhaus v půli svahu, je zpřístupněn dvousedačkou, od níž dolů míří strmější a subtilnější tratě. Přímo pod lanovkou se řítí černá Ötscherpiste s přímými úseky a klopenými zatáčkami, stranou ubíhá červená Riffelabfahrt, která svižně klesá útlým údolíčkem, teprve níže se rozšiřuje a o něco napřimuje.
Ve Weitentalu je ještě dětský park s pojízdným kobercem, lanovým i kotvičkovým vlekem, dráhaou s vlnami a slalomem (vstup 6 EUR za 1/2 dne pro dospělé i děti).

Hlavní vstupní terminál, který je obklopen záchytnými parkovišti, se nachází přímo v Lackenhofu (810 m), u nástupní stanice 4sedačky Eibenkogl. Tvoří jej malé uvítací náměstí s veškerým zázemím – s pokladnami, sportovním obchodem a půjčovnou, celodenně otevřenou samoobslužnou restaurací se snadno dostupnými toaletami. Kapacitní parkoviště jsou i u nástupu na 2sedačku Grosser Ötscher a vleky Fuchswald.

Všechny svahy jsou zalesněné, a tedy poměrně odolné proti větru nebo difúznímu světlu, jen vrchol Kleiner Ötscheru je prořídlejší.

Přímo na parkovišti pod Kleiner Ötscherem je moderní a kapacitní samoobslužná restaurace s panoramatickým prosklením Ötscher Treff. Turistickou atmosféru má velká a „opravdová“ horská chata Ötscherschutzhaus, malá dřevená horská chata Eibenhütte u horní stanice 4sedačky Eibenkogl je zase útulná.

Mimo lyžování se můžete svézt na sáňkách z Eibenkoglu do Lackenhofu, ve středisku je i ledová plocha s půjčovnou bruslí přímo v místě. V nedalekém Gamingu je bazén a sauna – otevřeno je vždy odpoledne kromě pondělí.

Samotný Lackenhof je horská vesnička s turistickým duchem, jejíž velkou výhodou je pěší dostupnost areálu prakticky ze všech hotelů a penzionů.

Příjezd do Lackenhofu vede po dobře udržované stoupající a zatáčející horské silnici z Gamingu. Bezplatná parkoviště jsou u nástupní stanice 4sedačky Eibenkogl i u 2sedačky Grosser Ötscher.

Ötscher - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

420

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi sportovní a dlouhé tratě z obou vrcholů
  • rodinná sjezdovka z Kleiner Ötscheru až do údolí
  • rozmanitý, přitom kompaktní areál
  • sedačky s nástupním kobercem
  • ubytování v pěším dosahu sjezdovek

Minus:

  • ideální velikost na jeden den
  • užší sjezdovky na Grosser Ötscheru
  • dlouhý traverz na modré sjezdovce z Kleiner Ötscheru
  • jen pomalejší, neodpojitelné sedačky

Odkazy

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

SNOW tipy