Schwemmalm - lyžování - SNOW.CZ

Schwemmalm

Itálie - Jižní Tyrolsko

Foto

Jedno z nejatraktivnějších středisek údolí Vinschgau se 30 km převážně středně prudkých carvingových ranvejí – Schwemmalm – patří mezi ta, kam spíš než turisté míří místní. Zároveň je jedním ze sněhově nejbohatších areálů Jižního Tyrolska.

Schwemmalm - sjezdovky

31%57%12%
21 celkem sjezdovek (km)
21 zasněžování (km)

Schwemmalm - lanovky a vleky

vlek
1
sedačka
3
sedačka krytá
1
kabinka
1
9700 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

1150-2625 m n.m.1475 m

Nadmořská výška sjezdovek

1505-2625 m n.m.1120 m

Mapa sjezdovek

Schwemmalm - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Schwemmalm - lyžování

Široké, jablečnými sady vystlané a nízko položené údolí, v němž leží největší jihotyrolská města Bolzano (260 m) a Merano (325 m), kupodivu mají i své lyžařské svahy. Nejzajímavější z nich je v ostře zeřezaném údolí „na konci světa“ Ultental, stoupající z meranské kotliny nejprve hlubokou soutěskou. Silnice šplhá po jejím jižním úbočí a teprve až o něco povystoupá, údolí se trochu otevře – vynikne jeho členitost s drobnými zákoutími, tradičními malými osadami i s velkým množstvím samot. Nad obcí Kuppelwies pak vyrůstá areál Schwemmalm s 25 km pestrých sjezdovek, zpřístupněných ze dna údolí po jižním svahu kabinkou a krytou 4sedačkou.

Je to typický areál pro místní, kteří mohou využít i zvýhodněné ceny skipasu, ale mile překvapit dokáže i náhodného turistu – zvláště ve všední den s prázdnými sjezdovkami, mezi nimiž dominují vděčné, solidně prudké červené. Hlavní linie sjezdovek z vrcholu Mutegg (2 658 m) klesá severovýchodním směrem do mělké kotliny – nejprve ultraširokou, proměnlivě skloněnou trať klesající přímo po spádnici, která se níže v nezměnněné šíři zanořuje do lesa. Nejspodnější patro tvoří dostatečně široký, ale velmi točitý průsek s rovinkami i klopenými zatáčkami. Zpět na vrchol je nutné vystoupat třemi staršími, navazujícími sedačkami.
Po jižním, slunečném svahu stéká široká a rychlá ranvej s častými zlomy a kompresemi, obsloužená krytou 4sedačkou. Na jejím dojezdu, kousek od stanice přibližovací kabinky, je restaurace Schwemmalm, kde servírují Almtris (specialita ze tří chodů na jednom talíři – lasagne, kolínka po ďábelsku, zeleninový knedlík) nebo vídeňský řízek „jako sloní ucho“.
Vrchol Mutegg je i pěknou vyhlídkou na Dolomity (od Peitlerkofelu přes Schlern, Rosengarten až po Marmoladu), Brentu i Presanellu a také na jednu z přehrad údolí Ultental. Teprve vodní díla přinesla do údolí ekonomický život, a tedy i lanovky a vleky.
Kuriozitou Schwemmalmu je i jeho sněhová jistota – orientace údolí a tvar okolního terénu totiž právě zde způsobuje nejsilnější návětrný srážkový efekt. Ze středomořských tlakových níží se tak často vysype nejvíce sněhu právě v Ultentalu.

Město Merano je z pohledu lyžaře zajímavé snad díky termálním lázním a restauracím – ve vší úctě ke zdejším starobylým kamenným domům a středomořskému rázu ulic s palmami a obzorem z třítisícových hřebenů Alp. Terme Merano jsou větší střední relaxační lázně s vnitřními i venkovními bazény a různými typy saun, které zaujmou hlavně nevšední, jednoduchou architekturou kamene a skla od význačného Mattea Thuna. Velké je množství průhledů a všudypřítomné prosklení (od vchodu do vnitřních bazenů, matná skla mezi šatními skříňkami, částečně prosklené sauny a tepidária). Chladnou architektonickou kompozici rozveselují barevné prvky jako balóny a kruhy nad bazény. Termální komplex stojí přímo v centru Merana. Nejlepší pizzerií je zřejmě La Bruschetta v ulici Via Roma 144. Nedejte se zmást, je to jen nenápadný domek se zastřešenou terasou, ale velmi oblíbené místo večeří místních v domáckém prostředí (pizzy od 6 do 7,50 EUR), kde je radno si včas předem rezervovat stůl.

Schwemmalm - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

462

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • pohledné, klidné údolí „na konci světa“
  • široké, solidně prudké červené
  • nadprůměrná nadmořská výška horních partií areálu
  • vždy dostatek přírodního sněhu
  • velmi dobré off-piste terény

Minus:

  • osamocený areál s dlouhým příjezdem (cca 45 min. z Merana)
  • jen 25 km sjezdovek, i když vděčně červených
  • severovýchodní osa lanovek poněkud zastaralejší a pomalejší

Odkazy

Sníh Schwemmalm

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 6
Otevřené sjezdovky 0 z 20 km

Počasí Schwemmalm

pátek (24.05.) weather 19°/ 20°
sobota (25.05.) weather 11°/ 16°
neděle (26.05.) weather 12°/ 18°

Lyžařské zájezdy

Alpenhotel Weitlanbrunn
Orientační cena za noc vč. all-inclusive 2 222 Kč/os.
Sporthotel Beck

Sporthotel Beck

Rakousko Rakousko - Bürserberg
polopenze vlastní doprava skipas v ceně
Od 10 908 Kč
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 3 990 Kč/os.
Hotel Alpin Juwel
Orientační cena za noc vč. polopenze 4 148 Kč/os.