Schwemmalm - lyžování - SNOW.cz
Foto

Jedno z nejatraktivnějších středisek oblasti Vinschgau, známého spíš jablečnými sady, je doslova zapadlé v bočním údolí Ultental pod třítisícovými masivy. Široké, proměnlivé a vůbec libivé červené ranveje proto navštěvují převážně místní obyvatelé. Schwemmalm je zároveň jedním ze sněhově nejspolehlivějších areálů Jižního Tyrolska.

Schwemmalm - sjezdovky

31%57%12%
21 celkem sjezdovek (km)
21 zasněžování (km)

Schwemmalm - lanovky a vleky

vlek
1
sedačka
3
sedačka krytá
1
kabinka
1
9700 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

1150-2625 m n.m.1475 m

Nadmořská výška sjezdovek

1505-2625 m n.m.1120 m

Mapa sjezdovek

Schwemmalm - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Schwemmalm - lyžování

Přívětivé, jablečnými sady vystlané a nízko položené údolí Vinschgau, v němž leží největší jihotyrolská města Bolzano (260 m) a Merano (325 m), má i překvapivě výtečné lyžařské svahy, většinou však ukryté v postranních údolích. Jedním z nejatraktivnějších je Schwemmalm v ostře zařezaném údolí „na konci světa“ Ultental, dlouze a klikatě stoupajícím z meranské kotliny. Jeho 30 km sjezdovek zpřístupňuje ze dna údolí od osady Kuppelwies kabinková lanovka.

Více než dvouapůltisícový kopec je lyžařskou jedničkou mezi lyžařskými areály v okolí Merana už jen proto, že je z nich pocitově největší. Sjezdovky stékají po jeho jižní a severovýchodní straně, přičemž se setkávají na vrcholu Mutegg. Areál je tak poměrně kompaktní, navíc tratě jsou mezi sebou propojeny i „zkratkami“. Sjezdovky jsou přitom líbivého typu – široké, převážně červené a poměrně přehledné, přitom příjemně zvlněné podle přirozených terénních nerovností. Velmi oblíbená je „lehce“ černá trať Mutegg na slunečném jižním svahu s rychlou a pohodlnou 4sedačkou. Největší pestrost sjezdu pak skýtají proměnlivě červené tratě prosmýkající se zvlněnou horskou kotlinou podél pomalé 3sedačky Asmol a dále lesními průseky až ke 4sedačce Schwemmalm.

Z nejvyššího vrcholu Mutegg (2 625 m) po jižním, terénně zvlněném úbočí padá k horské louce Schwemmalm (2 150 m) poměrně přímá sjezdovka s načernalými pasážemi, díky své přehlednosti a přilehlé expresní 4sedačce s bublinou ale poměrně oblíbená. Z vrcholu se k severovýchodu do hory zařezává kotlina, vystlaná velmi širokou, zvlněnou a plnotučně červenou sjezdovkou Asmol, kterou obsluhuje pomalá 3sedačka (převýšení 400 m). Dále do lesa se pak noří dvě široké, už spíše dálniční červené sjezdovky (převýšení 310 m) podél pomalé 4sedačky do mezistanice Breiteben (1 900 m). Do údolí pak pokračuje ještě točivá a postupně dosti subtilní červená trať, již obstarává 2sedačka (převýšení 400 m). Zpět k údolní stanici přístupové kabinky v Kuppelwiesu (1 150 m) sjezdovka nevede.

Hlavní přístupovou lanovkou je moderní kabinka z osady Kuppelwies na jižním úpatí svahu, kde je prostorné parkoviště a jednoduché zázemí (pokladny, WC, půjčovna). Od horní stanice na Schwemmalmu na ni navazuje 4sedačka s bublinou. Ze severovýchodu na vrchol stoupají tři navazující pomalé sedačky.

Schwemmalm sice navštěvují převážně místní lyžaři z Merana a okolí, zato rádi, takže o víkendech tu dokáže být dost živo. Všední dny jsou však zpravidla příjemně poloprázdné, takže i zbloudilý turista zdaleka tu může být nadšen.

V mezistanici Breiteben je „rychlá“ a kapacitní samoobslužná restaurace, příjemnější na (od)polední posezení je však oblíbená horská chata Aussere Schwemmalm s velkou slunečnou terasou na jižním svahu a poctivou kuchyní (hutná kroupová polévka, vídeňský řízek „jako sloní ucho“ nebo Almtris – lasagne, kolínka po ďábelsku, zeleninový knedlík).

Vrchol Mutegg je i pěknou vyhlídkou na Dolomity od Peitlerkofelu přes Schlern, Rosengarten až po Marmoladu, Brentu i Presanellu a také na jednu z přehrad údolí Ultental.

Schwemmalm má i překvapivou sněhovou jistotu – orientace údolí a tvar okolního terénu totiž zesiluje návětrný srážkový efekt středomořských tlakových níží, z nichž se tak často vysype nejvíce sněhu v Jižním Tyrolsku právě v Ultentalu. Sjezdovky jsou navíc kompletně zasněžované.

Samotné údolí Ultental je klidné a členité s tradičními malými osadami a velkým množstvím samot. Ekonomický život, a tedy i lanovky a vleky, do údolí přinesla v druhé pol. 20. stol. stavba dvou přehrad.

Schwemmalm - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

460

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • široké, proměnlivé a vůbec libivé červené sjezdovky
  • kompaktní a domácký areál
  • dostatek přírodního sněhu
  • panoramata a atmosféra „na konci světa“

Minus:

  • malý osamocený areál
  • severovýchodní osa lanovek zastaralejší a pomalejší
  • dlouhá příjezdová cesta

Odkazy

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

SNOW tipy