Riesneralm - lyžování - SNOW.cz

Riesneralm

Rakousko Rakousko - Štýrsko | Schneebärenland - Donnersbachwald

Foto

Riesneralm je „malý kopec s velkými sjezdovkami“ nad střediskem Donnersbachwald v bočním údolí nedaleko Schladmingu. Jen tři sedačkové lanovky obsluhují 30 km tratí rozdělených do sedmi hlavních variant. Jsou tu přehledné i členitější červené, závodní černá sjezdovka a také freeridový terén s řídkým lesem na odvrácené straně hory. V údolí je i velmi rozsáhlá cvičná louka uspořádaná jako dětská lyžařská houpačka.

Riesneralm - sjezdovky

50%40%10%
30 celkem sjezdovek (km)
30 zasněžování (km)

Riesneralm - lanovky a vleky

vlek
1
sedačka
1
sedačka krytá
2
6900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

980-1990 m n.m.1010 m

Mapa sjezdovek

Riesneralm - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Riesneralm - lyžování

Riesneralm nad Donnersbachwaldem má vše, co může lyžař vyhledávat – cvičné louky, přehledné carvingové i členitější červené, závodní černou sjezdovku i freeride, byť jen v omezeném množství. Vše se odehrává na hoře Hochsitz s převýšením 900 m, obsloužené pouhými třemi lanovkami, díky čemuž se tu dá sportovně nebo pohodově ujezdit do němoty. Mezi českými lyžaři je přitom Riesneralm prakticky neznámý, narozdíl od nedalekého rušného a rozsáhlého Schladmingu nebo podobně malého Tauplitzu. Velmi nízká je všednodenní zalidněnost a i v případě víkendových náporů nebudou díky celkové ploše sjezdovky přeplněné.

Zatímco „přední“ stranu kopce, přivrácenou ke středisku Donnersbachwald, pročesávají hlavně točivější a „odlehčené“ červené sjezdovky, na „zadní“ straně se tratě z vrcholu Hochsitz klopí převážně přímo a příjemně sportovně, a to až ve stometrové šíři. Sjezdovky nejsou sterilně zplanýrované, ale zvlněné lehkými přirozenými nerovnostmi, které nijak nebrání jízdě na „plný plyn“. Hlavní 6sedačku Panorama na zadní straně hory s více než 500m převýšením obíhají sjezdovky třemi směry, a to se společným plošším začátkem. Jako první se z hlavního proudu odpoutává přímá, supercarvingová červená dálnice, mizící do postranního údolí, odkud na konci zase traverzuje zpět k lanovce. Lanovku nejvěrněji kopíruje modře značená, ale dostatečně svižná dálnice, která se později lomí do letištního červeného hangu, jejž modrá varianta obíhá mírněji lesem. Zhruba v půli svahu se nenápadně odděluje ještě jedna červená varianta, která lesem odputuje stranou a po sytě červené mýtině pádí dolů, aby se nakonec spolu s modrou variantou vrátila k 6sedačce. Až do údolí se ze „zadní“ strany kopce prosmýká velmi neposedná, místy i užší červená sjezdovka se dvěma třemi poctivými hangy, propojenými krátkými cestami, která potěší hlavně technicky zdatnější jezdce. Celý kopec odshora až dolů se dá obkroužit i po lehké modré a dostatečně široké cestě, vhodné pro děti. Na „přední“ straně kopce klesá z vrcholu do mezistanice příjemně červená, lehce proměnlivá trať, doprovázená boulovou černou. Do údolí odtud lesem pokračuje nenáročná, středně široká červená střídající krátké svižné úseky s přejezdy a serpentinami, doprovází ji ale i přímá černá varianta, využívaná pro závody FIS. Celý les od mezistanice do údolí pak protíná také čistě serpentinovitá modrá cesta.
Překvapivě rozsáhlý freeridový terén se nachhází v řídkém lese na odvrácené straně vrcholového hřebínku („malý Arlberg“), odkud jezdce zpět k lanovce svede vrstevnicová cesta.

Velká cvičná louka s vlekem a třemi pojízdnými koberci, tvořící malou „dětskou houpačku“, se nachází přímo u hlavního parkoviště.

Z údolí vede po „přední“ straně hory krytá expresní 4sedačka Riesner, na niž navazuje pomalá neodpojitelná 4sedačka Krispen, „zadní“ stranu obsluhuje pohodlná krytá 6sedačka Panorama. Z jakéhokoliv místa se dá sjet až do údolí po jedné ze čtyř variant tratí.

Na vrcholu Hochsitz stojí originální, atypická, trojúhelníková chata z masivního dřeva s panoramatickou restaurací. Samoobslužná restaurace je i na mezistanici sedaček – v Berghofu Riesneralm, sloužícím zároveň jako ubytovna. Na zadní straně hory stojí ještě malá „dřevěnice“ Ochsenalm.

Píjezd vede po dobře udržované silnici přiměřeně stoupajícím údolím z Donnersbachu, který je snadno dostupný z hlavní „státovky“ údolím Ennstal. Parkoviště u nástupní stanice 4sedačky Krispen je zdarma.

Riesneralm - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

230

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé sjezdovky se sportovní příchutí
  • bezpečný freeridový terén
  • velká cvičná louka
  • bezkonkurenční poměr přepravní kapacity a plochy sjezdovek
  • hlavní 6sedačka je pohodlná a rychlá
  • terény „do každého počasí“, kryté lesem

Minus:

  • žádná vyloženě lehká „dálniční“ sjezdovka
  • pomalá 4sedačka Krispen na přístupu do druhého patra areálu
  • nástupní stanice leží mimo vesnici, sjezd zpět je ale možný

Odkazy

Schnalstal (Val Senales)

Schnalstal (Val Senales)

Schnalstal (Val Senales)

Schnalstal (Val Senales)

Schnalstal (Val Senales)

Schnalstal (Val Senales)

Výška sněhu 130 cm
Otevřené lanovky a vleky 9 z 11
Otevřené sjezdovky 24 z 42 km