Riesneralm - lyžování - SNOW.cz

Riesneralm

Rakousko Rakousko - Štýrsko | Schneebärenland - Donnersbachwald

Foto

Riesneralm je „malý kopec s velkými sjezdovkami“ nad střediskem Donnersbachwald v bočním údolí nedaleko Schladmingu. Jen tři sedačkové lanovky obsluhují 30 km tratí rozdělených do sedmi hlavních variant. Jsou tu přehledné i členitější červené, závodní černá sjezdovka a také freeridový terén s řídkým lesem na odvrácené straně hory. V údolí je i velmi rozsáhlá cvičná louka uspořádaná jako dětská lyžařská houpačka.

Riesneralm - sjezdovky

50%40%10%
30 celkem sjezdovek (km)
30 zasněžování (km)

Riesneralm - lanovky a vleky

vlek
1
sedačka
1
sedačka krytá
2
6900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

980-1990 m n.m.1010 m

Mapa sjezdovek

Riesneralm - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Riesneralm - lyžování

Riesneralm nad Donnersbachwaldem má vše, co může lyžař vyhledávat – cvičné louky, přehledné carvingové i členitější červené, závodní černou sjezdovku i freeride, byť jen v omezeném množství. Vše se odehrává na hoře Hochsitz s převýšením 900 m, obsloužené pouhými třemi lanovkami, díky čemuž se tu dá sportovně nebo pohodově ujezdit do němoty. Mezi českými lyžaři je přitom Riesneralm prakticky neznámý, narozdíl od nedalekého rušného a rozsáhlého Schladmingu nebo podobně malého Tauplitzu. Velmi nízká je všednodenní zalidněnost a i v případě víkendových náporů nebudou díky celkové ploše sjezdovky přeplněné.

Zatímco „přední“ stranu kopce, přivrácenou ke středisku Donnersbachwald, pročesávají hlavně točivější a „odlehčené“ červené sjezdovky, na „zadní“ straně se tratě z vrcholu Hochsitz klopí převážně přímo a příjemně sportovně, a to až ve stometrové šíři. Sjezdovky nejsou sterilně zplanýrované, ale zvlněné lehkými přirozenými nerovnostmi, které nijak nebrání jízdě na „plný plyn“. Hlavní 6sedačku Panorama na zadní straně hory s více než 500m převýšením obíhají sjezdovky třemi směry, a to se společným plošším začátkem. Jako první se z hlavního proudu odpoutává přímá, supercarvingová červená dálnice, mizící do postranního údolí, odkud na konci zase traverzuje zpět k lanovce. Lanovku nejvěrněji kopíruje modře značená, ale dostatečně svižná dálnice, která se později lomí do letištního červeného hangu, jejž modrá varianta obíhá mírněji lesem. Zhruba v půli svahu se nenápadně odděluje ještě jedna červená varianta, která lesem odputuje stranou a po sytě červené mýtině pádí dolů, aby se nakonec spolu s modrou variantou vrátila k 6sedačce. Až do údolí se ze „zadní“ strany kopce prosmýká velmi neposedná, místy i užší červená sjezdovka se dvěma třemi poctivými hangy, propojenými krátkými cestami, která potěší hlavně technicky zdatnější jezdce. Celý kopec odshora až dolů se dá obkroužit i po lehké modré a dostatečně široké cestě, vhodné pro děti. Na „přední“ straně kopce klesá z vrcholu do mezistanice příjemně červená, lehce proměnlivá trať, doprovázená boulovou černou. Do údolí odtud lesem pokračuje nenáročná, středně široká červená střídající krátké svižné úseky s přejezdy a serpentinami, doprovází ji ale i přímá černá varianta, využívaná pro závody FIS. Celý les od mezistanice do údolí pak protíná také čistě serpentinovitá modrá cesta.
Překvapivě rozsáhlý freeridový terén se nachhází v řídkém lese na odvrácené straně vrcholového hřebínku („malý Arlberg“), odkud jezdce zpět k lanovce svede vrstevnicová cesta.

Velká cvičná louka s vlekem a třemi pojízdnými koberci, tvořící malou „dětskou houpačku“, se nachází přímo u hlavního parkoviště.

Z údolí vede po „přední“ straně hory krytá expresní 4sedačka Riesner, na niž navazuje pomalá neodpojitelná 4sedačka Krispen, „zadní“ stranu obsluhuje pohodlná krytá 6sedačka Panorama. Z jakéhokoliv místa se dá sjet až do údolí po jedné ze čtyř variant tratí.

Na vrcholu Hochsitz stojí originální, atypická, trojúhelníková chata z masivního dřeva s panoramatickou restaurací. Samoobslužná restaurace je i na mezistanici sedaček – v Berghofu Riesneralm, sloužícím zároveň jako ubytovna. Na zadní straně hory stojí ještě malá „dřevěnice“ Ochsenalm.

Píjezd vede po dobře udržované silnici přiměřeně stoupajícím údolím z Donnersbachu, který je snadno dostupný z hlavní „státovky“ údolím Ennstal. Parkoviště u nástupní stanice 4sedačky Krispen je zdarma.

Riesneralm - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

230

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé sjezdovky se sportovní příchutí
  • bezpečný freeridový terén
  • velká cvičná louka
  • bezkonkurenční poměr přepravní kapacity a plochy sjezdovek
  • hlavní 6sedačka je pohodlná a rychlá
  • terény „do každého počasí“, kryté lesem

Minus:

  • žádná vyloženě lehká „dálniční“ sjezdovka
  • pomalá 4sedačka Krispen na přístupu do druhého patra areálu
  • nástupní stanice leží mimo vesnici, sjezd zpět je ale možný

Odkazy

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

SNOW tipy

Výška sněhu 260 cm
Otevřené lanovky a vleky 13 z 21
Otevřené sjezdovky 32 z 61 km