Bansko - lyžování - SNOW.cz

Bansko

Bulharsko Bulharsko - Pirin - Banderica, Šiligarnika, Todorka

Foto

Bansko, ležící v jihozápadním cípu Bulharska v pohoří Pirin, se stalo synonymem bulharského lyžování. Dnes nejznámější bulharský lyžařský resort vznikl v posledních 20 letech podle „alpského“ rýsovacího prkna – má široké „dálniční“ sjezdovky, odpojitelné sedačkové lanovky, hladké přejezdy mezi jednotlivými lokalitami i prostorná „náměstí“ kolem nástupních stanic páteřních lanovek.

Bansko - sjezdovky

41%51%8%
48 celkem sjezdovek (km)
38 zasněžování (km)
8 ski-route (km)

Bansko - lanovky a vleky

pojízdný koberec
3
vlek
4
sedačka expres
7
sedačka krytá
1
kabinka
2
24200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

990-2560 m n.m.1570 m

Mapa sjezdovek

Bansko - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Bansko - lyžování

Sjezdovky nad Banskem jsou rozprostřeny na severních svazích dvouapůltisícové Todorky a jejího nejbližšího okolí ve vysokohorské kulise pohoří Pirin. Svahy jsou přirozeně dosti strmé, a stejně tak i velká část tratí – celkově je „levá“ část areálu podél lanovek Mosta, Plato a Šiligarnik pohodovější, zatímco střední a pravá kolem lanovek Todorka a Banderica sportovnější. Nejpříjemnější je široká bezlesá pláň Plato s modře značenou, ale spíše svižně červenou ranvejí. Neobvyklým tvarem, připomínajícím obří u-rampu, zase potěší horní část sjezdovky Tomba.
Celkově areál svým lyžařským charakterem, terény a převýšením trochu připomíná italské Bormio, je ale větší. Z hlavního areálu navíc vede ještě neobvykle dlouhá odjezdová cesta zpět do městečka Banska.

Přístupová kabinková lanovka v nejrušnějších dnech sezóny nestačí na ranní nápor tisíců lyžařů, takže ji čile suplují ještě taxíky a dodávky, které lyžaře za 10 leva na osobu odvezou po úzké horské silnici vzhůru do areálu. Vyjet lze i vlastním autem, ovšem parkovací kapacita nahoře je omezená.

Přímo na svahu je méně restaurací, než by se dalo čekat – prakticky jen velké komplexy budov na úpatí hlavních lanovek, nahoře pak jedna chata, přitom s až překvapivě vysokými cenami. O dost rozmanitější a levnější je gastronomická nabídka dole ve městě nebo ve dvou chatách s terasou na návratové sjezdovce.

Bansko je příjemně živé turistické městečko s obchůdky, nápaditými suvenýry, supermarkety a bistry na každém rohu. Původní malebné centrum Banska s útulnými vinárnami zvanými mechany sice „zmizelo“ v ohromné nové zástavbě hotelů a apartmánů, i tak se ale můžete spolehnout na upřímnou balkánskou pohostinnost. Enormní ubytovací kapacita činí z Banska rušné lyžařské středisko, srovnatelné v tomto ohledu se Špindlem či Chopkem. Centrálnímu prostoru u kabinkové lanovky dominuje velké asfaltové (a placené) parkoviště.

Na pozici bulharské, a dost možná i balkánské jedničky se Bansko vyšvihlo zhruba před 10 lety, kdy byl zdejší lyžařský areál na svazích pohoří Pirin nově vystavěn v podstatě na zelené louce, a to podle „západních“ standardů. Současně se malebné horské městečko na jeho úpatí stalo hřištěm developerů a obrostlo až neuvěřitelným množstvím nových hotelů a apartmánů.

Bulharský resort N°1 má potenciál poskytnout lyžařsky vydatnou dovolenou, okořeněnou novými zážitky a atmosférou – zkrátka taková „balkánská Itálie“. A za velice lákavé ceny.

Bansko - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

500

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

 • sjezdovky alpského střihu
 • moderní a rychlé lanovky
 • výborné sněhové poměry
 • genius loci starého Banska s jeho mechanami
 • vynikající gastronomie
 • nízké ceny oproti Alpám

Minus:

 • jediný velký areál v okolí
 • v ranních náporech přetížená přibližovací kabinka
 • horní partie svahů náchylné na vítr
 • příliš rozsáhlá apartmánová výstavba
 • velká vzdálenost z ČR

Odkazy

Čertovica

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 6
Otevřené sjezdovky 0 z 9