Bansko - lyžování - SNOW.cz
Foto

Bansko se stalo synonymem bulharského lyžování. Leží v jihozápadním cípu země pod masívem pohoří Pirin, jehož hřeben atakuje kótu 3 000 metrů a pro svou přírodní jedinečnost figuruje na seznamech Světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Bansko je starobylé městečko s bohatou historií. Ještě před začátkem minulého desetiletí v něm vládl svatý klid a za lyžováním se muselo vystoupat po krkolomné klikaté silnici autobusem. Jediná lanovka-babička, několik vleků, tři sjezdovky, …

Bansko - sjezdovky

41%51%8%
48 celkem sjezdovek (km)
38 zasněžování (km)
8 ski-route (km)

Bansko - lanovky a vleky

vlek
4
sedačka
1
sedačka expres
6
sedačka krytá
1
kabinka
2
23000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

990-2560 m n.m.1570 m

Mapa sjezdovek

Bansko - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Bansko - lyžování

Začátkem tisíciletí prošlo Bansko kompletní proměnou. Dlouhá gondola vede přímo z okraje Banska a to ji obrůstá novou hotelovou zástavbou. Hektary lesa přepustily své místo novým tratím a lanovkám, přibyl výkonný systém technického zasněžování, bezkontaktní turnikety, moderní restaurace, toalety, bary. Totéž jako v nejmodernějších resortech Alp, jen zasazené v bulharské přírodě.

Komplex tratí na úbočí hory Todorka je citlivě vyvážen a zejména sportovní lyžař se jen tak nenasytí. Může si vybrat jak z ultraširokých mírnějších tratí nad hranicí lesa v oblasti zvané Plató, tak i z mnoha červených sjezdovek, které si klestí cestu zralým lesním porostem. Pro nejlepší jedince vyznávající ostré svahy je tu černá jménem Tomba, kterou slavnostně otevřel sám slavný Alberto. A naopak pro slabší tu je nekonečná modrá, která stéká z hor až do městečka, občas téměř po rovině.

Kdo si troufne, může se svážet do některého z údolí po kosodřevinou porostlých pláních, jak vystřižených z lyžařových snů. Freeridové trumfy postavila sama příroda, nicméně investor z nich profituje. Terény jsou dostupné z vleků a nevyžadují krok pěšky při nástupu ani při odjezdu. Ve freeridové hitparádě už se Bansko rozhodně nekrčí vzadu ani v porovnání s Alpami!

Co ovšem už vybočuje oproti středoevropským zvyklostem, je tamní pohostinnost. Slavnosti smyslů můžete zažívat v některé ze zhruba tří set (!) stylových vináren v historickém centru Banska. Tyto restaurace – nazývané „mechany“ – mají svůj historický základ. V každém větším stavení fungovaly podobně jako vinné sklípky na Moravě. Víno zde má také svojí tradici a místní odrůdy vůbec nejsou špatné. Jídelní lístek má rozhodně více stran, než mají obvykle české, zatímco ceny jsou podobné.

Cestovní kanceláře dopravují své klienty letecky do Sofie, odtud pak je nutno přejet do Banska zhruba tři hodiny autobusem, anebo autobusem z ČR (více než 20 hodin). Celkem i s odbavením vyjde cesta na sedm až osm hodin. Ubytování je buď v hotelu, nebo v soukromí - majitelé jsou vlídnými a štědrými hostiteli a navíc pocítíte atmosféru života v Bansku „zevnitř“. Bulharsky se s trochou snahy a gestikulace dorozumíte bez větších problémů. Ceny občerstvení, zejména ve města, byly dosud poměrně lidové – velké pivo cca 20 Kč, hlavní jídlo okolo stokoruny, půllitrový džbánek vína zhruba za 30 Kč.

Bansko - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

307

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • moderní a rychlé lanovky
  • výborné sněhové statistiky
  • genius loci starého Banska s jeho mechanami
  • vynikající a levná gastronomie
  • nízká cena skipasu

Minus:

  • v ranních náporech přetížená přibližovací kabinka
  • příliš rozsáhlá moderní apartmánová výstavba
  • velká vzdálenost z ČR

Odkazy

Spálena dolina

Spálena dolina

Spálena dolina

Spálena dolina

Spálena dolina

Spálena dolina

Výška sněhu 35 cm
Otevřené lanovky a vleky 3 z 5
Otevřené sjezdovky 5 z 8