Foto

Nejzápadnější hora 4vrcholové houpačky v okolí Schladmingu – Reiteralm – je o něco sportovněji tvarovaná než sousední vrcholy, a stala se tak stabilní tréninkovou základnou mnoha lyžařských hvězd Světového poháru. Díky ultravýkonnému zasněžování bývá Reiteralm jedním z prvních otevřených středisek mimo ledovce – zpravidla se lyžuje už v první polovině listopadu.

Reiteralm - sjezdovky

19%72%9%
32 celkem sjezdovek (km)
32 zasněžování (km)

Reiteralm - lanovky a vleky

vlek
7
sedačka
1
sedačka krytá
2
kabinka
2
16150 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

780-1860 m n.m.1080 m

Mapa sjezdovek

Reiteralm - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Reiteralm - lyžování

Reiteralm je velmi kompaktní areál s jedním vrcholem (1 860 m), z něhož se sjezdovky rozbíhají do dvou směrů (Pichl, Gleiming), přičemž oba svahy spojují i přejezdové „zkratky“. Pestrý a poměrně sportovní profil svahů je jedním z důvodů, proč se z Reiteralmu stal tréninkový kopec pro světovou lyžařskou elitu, která se na sklonku podzimu potřebuje co nejdříve „přestěhovat“ z plošších a přehledných ledovců. Mnoho závodníků Světového poháru zde trénuje i během sezóny – obvykle brzy ráno před začátkem běžného provozu, a to zvláště před lednovým nočním slalomem ve Schladmingu, neboť Grande Finale je velmi podobný svah se stejnými sněhovými podmínkami.

Všechny sjezdovky si klestí cestu lesem, ovšem mimořádně širokými průseky (až 100 m), a to včetně hlavního dojezdu do údolí nazvaného velmi příhodně Grande Finale. Jednotlivé tratě překonávají převýšení od 400 do 700 m, sjezd z vrcholu až do údolí pak přes 1 000 výškových metrů, přičemž v horních partiích jsou svahy převážně pohodověji červené a směrem do údolí se zostřují – sportovnější lyžaři tak nepostrádají ani náročnost, ani délku a převýšení.
Velmi zdařilá je dlouhá a široká červená sjezdovka podél kabinky Preunegg Jet – nejprve laskavě carvingová, později spíš slalomová. Impozantní je i kilometr dlouhý dojezd Grande Finale do Gleimingu, a to nejen počátečním sklonem, ale i ohromnou šíří.
Sběrači „skalpů“ tu najdou hned 4 černé úseky sjezdovek s max. sklonem 60 až 80 %. Členitější, místy užší a méně vytížené jsou původní tratě do údolí, které ke konci křižují místní silničky (ovšem s bezpečným přejezdem pro lyžaře) – červené č. 1a do Gleimingu a č. 2 do Pichlu.
Nejmenším slouží dětské hřiště a velká cvičná louka u horní stanice kabinky Silver Jet, zdatnější pak nejspíš pokročí na přívětivou červenou trať podél 4sedačky Sepp´n Jet.

Z Gleimingu (780 m) od hlavní silnice mezi Schladmingem a Radstadtem vyjíždí pohodlná 8místná kabinka s polstrovanými sedačkami, na niž navazuje krytá a vyhřívaná 6sedačka Gasselhöhe až na nejvyšší vrchol Reiteralm (1 860 m). Z Pichlu (765 m), vesničky na úpatí Reiteralmu a Hochwurzenu, stoupá dlouhá a pomalá obstarožní dvousedačka, výše pak krytá 4sedačka Sepp´n Jet.
Z postranního údolí Preuneggtal vede pod vrchol Reiteralmu moderní a vyhřívaná 8místná kabinka. Novinkou sezóny 2020/21 je krytá 6sedačka Schober na východním temeni Reiteralmu, která obslouží nenáročnou modrou sjezdovku.
Z Pichlu míří k sousednímu vrcholu Hochwurzen kabinková lanovka. Lyžařské safari až na opačnou stranu houpačky na Hauser Kaibling a zpět je výletem na celý den, přičemž plnohodnotné sjezdovky ve vyšších partiích pravidelně střídají přejezdy a méně záživné dojezdy na dno údolí Ennstal. Na většině stanic lanovek i v horských chatách perfektně funguje bezplatná wi-fi síť Ski amadé.

Reiteralm je u náročnějších lyžařů oblíben i proto, že zdejší svahy jsou v celé 4vrcholové houpačce okolo Schladmingu zpravidla nejméně zaplněné, a to navzdory tomu, že je vstupní branou při cestě od Salcburku. Více lyžařů totiž nastupuje z opačného směru od dálnice A9 Linz–Graz, tedy v Hausu nebo ve Schladmingu. Za ještě mnohem klidnějšími, ale i lehčími svahy se starší infrastrukturou je možné vyrazit na Fageralm, vzdálený 3 km od Gleimingu.

Sezóna na Reiteralmu nezřídka začíná už na přelomu října a listopadu, kdy bývají díky výkonnému zasněžování i „experimentálnímu“ skladování sněhu přes léto vysněženy první tratě, využívané pro tréninky, ale o víkendech i pro veřejnost. Až do Velikonoc pak zpravidla bývají sjízdné všechny sjezdovky až do údolí.

Nejvíce typických horských chat s terasou a apres-ski barů se vyskytuje na slunečnější, východní straně Reiteralmu směrem do Pichlu a Preuneggu – hustota chat je tu prý dokonce největší v celé houpačce.

Malé vesničky Pichl i Gleiming jsou spíše klidnou ubytovací základnou bez velkolepého večerního vyžití, zato s dopravně bezproblémovou polohou přímo na dně údolí Ennstal. Okolo nástupních stanic lanovek se nacházejí bezplatná asfaltová i štěrková parkoviště, ze vzdálenějších lze sjet k lanovce po sjezdovce. Vícedenní skipas platí nejen v oblasti Schladmingu a Dachsteinu, ale i v celém Ski amadé.

Reiteralm - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

500

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé sportovnější sjezdovky
  • pohodlné a expresní lanovky
  • ultravýkonné zasněžování
  • zalesněný terén do každého počasí

Minus:

  • jednotvárný charakter sjezdovek – dálnice
  • stinné svahy ve vrcholu zimy

Odkazy

Boží Dar - Neklid

Boží Dar - Neklid

Boží Dar - Neklid

Boží Dar - Neklid

Boží Dar - Neklid

Boží Dar - Neklid

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 12
Otevřené sjezdovky 0 z 6