Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Rakousko Štýrsko Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

Rakousko Rakousko - Štýrsko | Schladming Dachstein - 4-Berge Skischaukel

Foto

Čtyři zalesněné, zhruba dvoutisícové vrcholy s dlouhými a velkoryse vykácenými sjezdovkami jsou lyžařsky mimořádně vděčné – červenavé a širokánské, někdy snad až marnotratně. Až na výjimky se vyjíždí moderními a efektivními lanovkami, díky nimž se dá celá houpačka zvládnout projet během jednoho dne. Sněhovou jistotu severních svahů podtrhuje supervýkonné zasněžování, díky němuž se tu začíná běžně lyžovat už v listopadu. Všechny tyto vábničky jsou ale zároveň příčinou, že tu v sezóně bývá nabito.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Reiteralm | Schladming - Planai Hochwurzen | Hauser Kaibling

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - sjezdovky

38%55%7%
123 celkem sjezdovek (km)
123 zasněžování (km)
4 ski-route (km)

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - lanovky a vleky

pojízdný koberec
2
vlek
12
sedačka
3
sedačka krytá
17
telemix
1
kabinka
8
visutá kabina
1
zubačka / metro
1
74000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

745-2015 m n.m.1270 m

Mapa sjezdovek

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - lyžování

Čtyřvrcholová houpačka (4-Berge Skischaukel) okolo Schladmingu, hostitele mistrovství světa v r. 2013 a každoročního „svěťákového“ nočního slalomu, má učebnicově červené sjezdovky v nadprůměrně širokých lesních průsecích. Tratě stékají zpravidla přímo po spádnici, jsou vždy přehledné a zplanýrované, občas s širokými zatáčkami a jen výjimečně členitější nebo s výraznějšími změnami sklonu. Pouze vrcholové partie Hauser Kaiblingu, Planai a Reiteralmu převyšují pásma lesa. Jistou jednotvárnost areálu a jeho terénů vynahrazují „hravé“ prvky – na Planai najdete hudební sjezdovku, kde si do rytmu oblouků můžete pustit sobě libou melodii, děti se vydovádí na zábavné trati funslope, špičkový je i snowpark a pro zpestření jsou tu i sáňkařské dráhy. Kuriozitou je „veselý“ prvky s výstavou podprsenek a Santa Clausem hledajícím práci.

Všechny čtyři vrcholy jsou poctivě protkány spletí vzájemně se prolínajících sjezdovek, přičemž ty jsou dostupné pomocí výkonných a pohodlných lanovek, převážně krytých 4-, 6- a 8sedaček. Pro výjezd z údolí slouží většinou moderní a kapacitní kabinky. Staré, pomalé a neduživé sedačky potkáte ještě při přejezdu z Hauser Kaiblingu k Reiteralmu, ale jen v nejnižších, málo lyžařsky využívaných partiích.

Vzdálenost mezi jednotlivými lokalitami je větší, než se zdá z mapy – safari mezi oběma konci houpačky a bez vynechání lyžařsky atraktivních tratí po trase zabere skoro celý den. Pejezdy mezi jednotlivými vrcholy houpačky se neobejdou bez přejezdových cest. Poměrně zdlouhavý je přesun mezi Planai a Hochwurzen přes Rohrmoos, což je velká a dosti placatá louka s velkým množstvím hotelů, z údolí je přitom přístupná jen starou pomalou 2sedačkou.

Výhledům dominuje obrovský masiv Dachsteinu – ale nic jiného, všechny svahy jsou namířeny „jen“ na něj.

Hlavní sjezdovky – nad úrovní mezistanic – jsou dlouhé, dálničně široké a bez hluchých míst. Méně záživné a užší jsou naopak mnohé dojezdy na dno údolí Ennstal. Výjimkou jsou široké sjezdy do údolí z Hauser Kaiblingu (ten se ostatně chlubí „nejhezčími“ sjezdovkami v celé oblasti), černý slalomový svah do Schladmingu a široký a velmi sportovní dojezd Grande Finale z Reiteralmu („nejhezčí“ sjezd do údolí).

Hauser Kaibling protínají tři hlavní, jako dálnice široké červené sjezdovky v horní části svahu, ve střední části s modrou příchutí a opět strmější ve spodní třetině. Krátká, lehce černá sjezdovka s kvalitním sněhem i na jaře a freeridová ski-route se rozbíhají pod vrcholem.

I na Planai dominují širokánské a přehledné červené tratě, jen od mezistanice dolů svah nabírá na sklonu a vrcholí závodním slalomovým padákem do Schladmingu.

Z vrcholu Hochwurzen stékají ostřeji červené tratě v několika variantách a s postupně se zmírňujícím sklonem, nově obsloužené prostornou 10místnou kabinkou. Příjemně červená přecházející do pohodového mírného dojezdu spadá i podél vyhřívaného telemixu ve spodní polovině svahu. Na úpatí Hochwurzenu se rozkládá ohromná cvičná louka s hotelovým letoviskem ski-in/ski-out Rohrmoos.

Reiteralm má dlouhou, širokánskou a poctivě červeně strmou červenou podél nové kabinky Preunegg Jet. Do hlavního údolí vedou přívětivé červené dálnice, které níže přechází buď do náročného a impozantního, ale širokého Grande Finale, anebo do členitější a klidnější červené.

Jedinečná je vzhledem k nadmořské výšce 100% sněhová jistota, kterou reprezentuje i každoroční délka sezóny – ta v posledních letech začíná na Planai a Reiteralmu nezřídka v první půli listopadu, přičemž tréninkové centrum na Reiteralmu bylo jedním z mála míst, kde se dalo lyžovat i začátkem neslavné zimy 2006/07. Zvláště na jaře je v ohrožení spíš kvalita sněhu, nicméně o dostatečné množství je postaráno nejvýkonnějším zasněžovacím systémem v Rakousku.

Čtyřvrcholová houpačka je efektivně uspořádaným areálem se všemi vymoženostmi doby – moderní a prostorné nástupní terminály s pokladnami a veškerým zázemím, vyhřívaní sedaček, rozjasňující kryty sedaček nebo originální design budov lanovek (tvar carvingového oblouku Planai West, Planet Planai ve Schladmingu). Samozřejmostí jsou i četné a dobře přístupné toalety na většině stanic lanovek.

Příjemné horské chaty s obsluhou i self-service jsou po sjezdovkách hustě rozmístěné – kromě typických „sériových“ rakouských pokrmů (polévky, zejména hutné vývary, řízky, palačinkové trhance apod.) mají vybrané chaty v nabídce i štýrské gastronomické laskominy.

Příjezd je pohodlný širokým údolím Ennstal s obchvatem většiny vesnic – při cestě od dálnice A9 se lze vyhnout placenému tunelu Bosrock trasou přes Pyhrnpass (cca 950 m n. m.). Obrovský podzemní parkovací dům Planet Planai stojí v centru Schladmingu přímo u stanice kabinkové lanovky (dostatečně prostorná parkovací místa, tlumená hudba, k dispozici smetáčky na ometení lyží, čisté a příjemné toalety, eskalátory, …). Velmi oblíbená jsou i „krajní“ nástupní místa (Hauser Kaibling, Reiteralm) s velkokapacitními parkovišti zdarma a dá se také vyjet autem výše zhruba na úroveň mezistanic, kde jsou menší parkovací plochy u tamních lanovek.

Cenou skipasu je Schladming z dražších rakouských středisek, ale nikoliv nejdražších – kvalitou své infrastruktury je přitom v naprosté špičce a velikostí se řadí mezi ty absolutně největší. Cenami ubytování a občerstvení nevybočuje z rakouského průměru, a vzhledem ke vzdálenosti z Česka a hlavně Moravy má v podstatě nepřekonatelný poměr výkon/cena.

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

600

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 5 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé a pohodové i sportovnější červené tratě
  • velmi efektivní lyžování s rychlými výjezdy lanovkou
  • atraktivní houpačka přes čtyři vrcholy
  • téměř všechny sjezdovky v lese chráněné proti nepřízni počasí
  • expresní a kryté lanovky
  • navzdory nižší nadmořské výšce nadprůměrná sněhová jistota

Minus:

  • terény jsou si vzájemně velmi podobné a sjezdovky většinou dálničně zplanýrované
  • náročnější dojezdy do údolí
  • severní svahy jsou ve vrcholu zimy velmi stinné
  • velmi rušná oblast

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

SNOW tipy