Telnice - lyžování - SNOW.cz
Foto

Telnice leží na samém východním výběžku Krušných hor, jen asi deset kilometrů od Ústí nad Labem. Cesta za lyžováním vede přes průmyslové město a působí poněkud nezvykle a vyvolává pocit předběžné skepse. Pak se zanoříte do ostrého údolí, kde se jakoby zázrakem se objeví prudký Slalomák. Nezůstalo jen u něho – malá Telnice má velkou nabídku a je malým krušnohorským unikem.

Telnice - sjezdovky

52%40%8%
6.4 celkem sjezdovek (km)
4.5 zasněžování (km)

Telnice - lanovky a vleky

vlek
6
sedačka expres
1
3770 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

600-800 m n.m.200 m

Mapa sjezdovek

Telnice - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Telnice - lyžování

Telnice není typickým lyžařským areálem, kvůli nižší nadmořské výšce nepůsobí ani příliš horsky – místo obvyklých jehličnanů převládá smíšený les, sněhové poměry jsou skromnější. O to větší houževnatosti a zručnosti jeho tvůrců bylo třeba, aby telnický areál dosáhl – v absolutním měřítku – slušné lyžařské úrovně.

Již v 60. letech se tu experimentovalo se sněžnými děly, dnes jsou naprostou samozřejmostí, bez nichž by se sotvakdy dalo lyžovat okolo sta dní v sezóně. Travnatý severní svah má jedinou chybu, a to že tratě nedosahují při 200m převýšení žádné úchvatné délky. Přesto je ale o co stát. Pro experty se nabízí černý Slalomák, konají se na něm závody nejrůznějších úrovní. Na většinu dne jsou ještě zajímavější tratě pod Rudným vrchem – červená Macháček zejména nahoře uspokojí sportovní jezdce sklonem i šířkou. Před lety opuštěná sjezdová trať Děčíňák byla v r. 2006 rozšířena a ožívá coby freeridový prostor. Pro výuku je ideálním místem Cvičná louka s pomou, prostornou lyžařskou plochou i výhledy do okolní krajiny. Je však přístupná až z Rudného vrchu, z centrálního parkoviště se dostanete jen do dětského areálu v údolí. Celý hlavní svah obsluhuje repasovaná, ale expresní dvousedačka.

V blízkosti sjezdovek jsou tři ubytovací chaty, nechybí ani jednoduché bufety na cvičné louce a pod Slalomákem, půjčovna a servis.

Telnice - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

590

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

Odkazy

Samnaun / Silvretta Arena

Mölltaler Gletscher

Kaunertaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Stubaier Gletscher

Engadin Svatý Mořic - Corvatsch

SNOW tipy