Kubínska hoľa - lyžování - SNOW.cz
Foto

Lyžařský svah nedaleko Dolného Kubína boduje velmi širokými tratěmi, na něž vyjíždějí sedačkové lanovky, a dalekým rozhledem do zvlněné oravské krajiny.

Kubínska hoľa - sjezdovky

32%61%7%
13.9 celkem sjezdovek (km)
3 zasněžování (km)

Kubínska hoľa - lanovky a vleky

vlek
8
sedačka
2
8570 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

720-1396 m n.m.676 m

Mapa sjezdovek

Kubínska hoľa - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Kubínska hoľa - lyžování

Oravsko-magurský skipark Kubínska hoľa je ve středoevropských poměrech papírově velkým střediskem s širokými sjezdovkami a přírodně i technicky slušně obdarovaným. Čísla ale trochu klamou. Převýšením bezmála 700 metrů, dvěma sedačkovými lanovkami a profilem hlavních sjezdů připomíná naše rokytnické Horní Domky. Zdejší svahy jsou ale mírnější, zato delší a mnohdy i širší. Mnohé značené tratě ovšem vedou na stejném svahu paralelně vedle sebe, a proto se udávaných 14 km tratí zdá více než ve skutečnosti. Na rozdíl od Lysé hory, kde se lyžuje po obou stranách páteřní lanovky, se pod Minčolem (1 396 m n. m.) lyžuje na tratích, které jsou zleva i zprava ohraničeny vleky nebo lanovkami. Sjezdovky jsou i přes vzájemné křížení a těsné sousedství poměrně pestré.

Nejdelší trať č. 3 měří přes 4 km, ale v podstatě není vůbec zajímavá. Horní i spodní úsek přesně kopíruje sousední tratě a jediná „samostatná“ pasáž vede po lesní, modře značené cestě kolem chaty Kubínska hoľa. Začátečníci si ji ale moc neužijí a pokročilí zase raději volí freeridový sjezd okolním lesem. Dvě hlavní černo-červeno-modré sjezdovky (č. 1, 2), které se liší pouze ve svých horních pasážích, mají délku téměř 3 km (2 950 a 2 700 m) a jsou zasněžované. Spodní část areálu, totožná pro tratě č. 1, 2 i 3 je jednou obrovskou a velmi širokou sjezdařskou plochou (až 200 metrů). Pokud je na hřebenech nevlídné počasí, můžete si dobře zalyžovat právě jen v nejnižším patře. Jeho trojnásobné započtení do celkové délky je jistě dobrý marketingový tah a podobné je to i přímo pod vrcholem Minčolu, kde se jižní svah rozprostírá do šíře přes 300 metrů. Je zde i freeridová zóna, většina freeriderů nicméně volí trasu lesem okolo lyžařských vleků nebo již zmíněnými pasážemi kolem „trojky“. Ve spodním patře areálu je snowpark a dětský park. Kromě dvou sedaček je tu ještě 8 vleků s celkovou kapacitou 9 000 os./hod. Parkoviště s kapacitou 1 500 aut je zdarma.

Příjezd z nedalekého Dolného Kubína může být při silné sněhové nadílce bez pohonu čtyř kol trochu problém. Lyžařská škola, servis, půjčovna a kvalitní gastro služby jsou na více místech a také veškeré základní zázemí je bez chyby.

Kubínska hoľa - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

620

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • široký a terénně členitý svah
  • krásný daleký výhled

Minus:

  • vícenásobné značení týchž sjezdovek
  • příliš velká přepravní kapacita lanovek a vleků
  • jižní orientace svahu

Odkazy

Garmisch-Partenkirchen

Garmisch-Partenkirchen

Garmisch-Partenkirchen

SNOW tipy