Achensee - lyžování - SNOW.cz

Achensee

Rakousko Rakousko - Tyrolsko - Achenkirch, Christlum, Maurach, Pertisau, Rofan

Foto

Největší tyrolské jezero Achensee s hloubkou až 130 m si díky 10km délce a severskému vzhledu vysloužilo titul alpský fjord. Úzké údolí se středisky Achenkirch, Pertisau a Maurach je na tyrolské poměry neobyčejně klidnou až romantickou oblastí. Necelých 60 km sjezdovek je rozloženo do tří areálů – největší z nich Christlum je příjemně rozmanitý přinejmenším pro jednodenní návštěvu, zatímco malý Rofan nad Maurachem a Zwölferkopf nad Pertisau jsou v alpských měřítcích drobečci.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Achenkirch - Christlum | Pertisau - Karwendel | Maurach - Rofan

Achensee - sjezdovky

29%58%13%
55 celkem sjezdovek (km)
21 zasněžování (km)

Achensee - lanovky a vleky

vlek
7
sedačka
4
sedačka krytá
2
visutá kabina
2
21100 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

950-1840 m n.m.890 m

Mapa sjezdovek

Achensee - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Achensee - lyžování

Největší lyžařský areál v oblasti Achensee – Christlum – je umístěn přímo na trase mezi Mnichovem a většinou tyrolských středisek – neleží však při dálnici z Kufsteinu do Innsbrucku, ale na alternativní trase („zkratce“) přes sedlo Achenpass. Turistická oblast kolem jezera Achensee je zvláště pro Mnichovany dobře dostupná, ještě atraktivnější než její sjezdařská nabídka jsou v zimě ale dvě stovky kilometrů sněhově spolehlivých běžeckých stop. Českým lyžařům může kromě kombinovaného sjezdařsko-běžkařského pobytu posloužit i pro lyžování „po cestě“, zvlášť nechtějí-li trávit den v dálničních kolonách a dokážou si cestu rozplánovat poněkud atypicky – vzhledem ke vzdálenosti z Prahy mezi 4 a 5 hodinami se pak dá lyžování v Achensee stihnout jak při cestě tam, tak zpět.

Ačkoliv je Christlum největším areálem v celé oblasti Achensee, je na alpské poměry stále dost malý, tedy ideální na jednodenní návštěvu. Je dokonce ještě o něco menší, či lépe řečeno kompaktnější, než by se zdálo na mapě. Vše se nachází na jediném rozložitém hřebeni, v němž je vyhlouben přehledný kotel se sjezdovkami, které se dále rozbíhají do lesních průseků a zase setkávají u dolní stanice přibližovací 4sedačky. Hlavní tepnou je supercarvingová sytě červená dálnice, která se řítí středem kotliny a níže se rozlévá do širokých lesních průseků s polevujícím sklonem. Ze strany se přidává o něco strmější černá varianta, pokračující úzkým, ale zmírňujícím se žlabem. Po hřebeni spadá příležitostně upravovaná strmá ski-route, která se na hranici lesa vlévá do svižné modré nebo červené sjezdovky, přiléhající ke cvičné louce s dětským parkem v okolí mezistanice. Do údolí klesá buď přívětivá a osluněná červená sjezdovka, nebo přímější, černě značená trať – její deklarovaná obtížnost má ale nejspíš hlavně odradit začátečníky pohybující se na cvičných svazích v okolí mezistanice, trať je totiž nanejvýš přiměřeně „červená“. Děti láká talířkový vlek Dinojet se slalomem a lehkými freestylovými překážkami pro děti, freestylisty pak snowpark a skicrossová dráha podél přibližovací lanovky z údolí.
Výjezd obstará v podstatě jediná osa lanovek v podobě navazující kryté 4- a 6sedačky, doprovázená stařičkými dvousedačkami, po krajích areálu slouží ještě kotvové vleky.
Bohatě vybavený je dětský park lyžařské školy s pojízdnými koberci, slalomem, velkým maskotem králíkem, který slouží zároveň jako průjezdná branka, nebo „hopsavou“ dráhou s vlnami.

Menší lyžařský areál Rofan nad Maurachem láká kromě několika spletitějších červených tratí i na adrenalinovou atrakci, při níž se v poloze letícího ptáka řítíe rychlostí až 80 km/h po laně ve výšce několika desítek metrů nad zemí.

Oblast Achensee má jednu z nejlepších, pečlivě značených a udržovaných sítí běžeckých tras o délce kolem 200 km. Nejromantičtější stopy vedou postranními údolími z Pertisau do nitra pohoří Karwendel.

Nedaleko Achensee se těží břidlicový olej s tišícími účinky bolestí a zánětů, který se přidává do mýdel, šamponů i kosmetiky. Jeho původ leží v organických usazeninách na mořském dně z doby před 180 mil. lety.

Achensee - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

380

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi přehledný areál Christlum s širokými červenými dálnicemi
  • moderní a rychlé páteřní lanovky
  • ideální poloha pro lyžování „po cestě“ do Tyrolska
  • dobré vyžití pro děti
  • rozsáhlá síť běžeckých stop

Minus:

  • i největší areál Christlum je menší, než se na mapě zdá – vše se odehrává podél jedné hlavní osy lanovek
  • ne tak impozantní alpská kulisa

Odkazy

Aprica

Aprica

Aprica

Aprica

Aprica

Aprica

SNOW tipy

Výška sněhu 60 cm
Otevřené lanovky a vleky 8 z 11
Otevřené sjezdovky 29 z 50 km