SkiWelt Wilder Kaiser Brixental - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Rakousko Tyrolsko SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

Rakousko Rakousko - Tyrolsko | Kitzbüheler Alpen - Brixen im Thale, Ellmau, Going, Itter, Scheffau, Söll

Foto

Jeden z největších rakouských lyžařských komplexů a zároveň nejrychleji dostupný ze středu Čech je našimi lyžaři na tyrolské poměry překvapivě opomíjený. Objektivně je jedním z nejlepších středisek na světě – má celistvou síť více než 280 km sjezdovek, nejmodernější lanovky, boduje i garantovanou sněhovou jistotou, přitom má přiměřenou cenu skipasu a velkou ubytovací kapacitu ve všech kategoriích.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Kelchsau

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental - sjezdovky

43%44%13%
284 celkem sjezdovek (km)
256 zasněžování (km)
7 ski-route (km)

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental - lanovky a vleky

pojízdný koberec
11
vlek
17
sedačka
16
sedačka expres
9
sedačka krytá
9
telemix
1
kabinka
16
150200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

620-1956 m n.m.1336 m

Mapa sjezdovek

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental - lyžování

Téměř třistakilometrová pavučina sjezdovek SkiWeltu hustě pokrývá řídce zalesněné a organicky pospojované pahorky mezi městečky Ellmau, Scheffau, Söll a Brixen im Thale, nad nimiž se tyčí výrazný skalní masiv Wilder Kaiser. Sjezdovky jsou velmi široké, poměrně hravě členité, přitom přehledné a oscilující kolem nejvděčnější červené obtížnosti. Většina tratí se drží v horních patrech areálu – jsou kratší až středně dlouhé, opravdu dlouhé sjezdy ale vedou do všech sedmi údolních středisek.

Spleť bezmála tří set kilometrů sjezdovek je bezkonkurenčním safari pro lačného turistu, který si chce putování spíš vychutnávat než se sportovně vyčerpat. Středobodem komplexu a zároveň líhní sportovnějších tratí je nejvyšší vrchol Hohe Salve – je přímo dostupný ze Söllu nebo z Hopfgartenu, naopak ze Scheffau a Ellmau už je to spíš výletní cíl, za kterým je potřeba chvíli cestovat. Členitá pahorkatina SkiWeltu vyžaduje časově náročnější přesuny, ačkoliv je maximálně urychluje moderní přepravní park, který ze všech hlavních tahů vymetl ještě donedávna sloužící jedno- či dvousedačky a nahradil je expresními sedačkami a kabinkami. Nejvýpravnější safari vede po stranou ležícím hřebeni nad Westendorfem – končí až na úpatí kitzbühelského areálu.

Na severovýchodním okraji lyžařské oblasti leží příjemné turistické městečko Ellmau s pohledným kostelíkem v centru, které spojuje s vrcholem Hartkaiser moderní kabinková lanovka. Nahoře se nelze nerozhlédnout – ať otočíte hlavu kamkoliv, na obzoru spatříte oblé či skalnaté vrcholky, kterým na severu dominuje masiv Wilder Kaiser a na jihu hřeben Taur. Hartkaiser, stejně jako celý horský hřbet, po němž se plazí sjezdovky, jsou jedním velkým vyhlídkovým balkónem. Sjezdovky se rozbíhají do všech světových stran a zdejší pahorkatinou proplouvají jako po vlnách. Nejvýrazněji vyčnívají červené, středně náročné tratě, ať už lehčí či sportovnější. Lákají vydávat se po nich za jeden, za druhý a za třetí hřeben, a přitom stále máte kam pokračovat. SkiWelt je zkrátka nekonečné safari, které bude středně zdatného lyžaře bavit po několik dní.

Nejpřitažlivějším bodem celého safari je vrchol Hohe Salve, výrazný bezlesý kužel, který o něco přečnívá ostatní a je tak i nejlepší vyhlídkou, z níž se můžete v dálce zahlédnout i Grossglockner. Z něho spadají do všech stran poměrně strmé sjezdovky, ty nejsportovnější v celém areálu. Za pozornost stojí i kaplička na vrcholu, stejně jako horská chata, jejíž venkovní terasa má otáčivé pódium – to abyste se mohli při obědě bez námahy kochat kruhovým panoramatem. Na výhledy je pomyšleno i na toaletách, které mají celoprosklenou stěnu. Jak ale zvědavý návštěvník brzy vytuší, vidět je pouze ven, nikoliv dovnitř.

SkiWelt ovšem nezkolonizoval jediný horský hřbet, ale zaujal i jižně ležící masiv, který se zdvihá nad středisky Brixen im Thale a Westendorf. Z Hohe Salve musíte sjet do údolí a z Brixenu se vydat dlouhou kabinkovou lanovkou po protilehlém svahu Choralpe vzhůru – přesun se vám odmění celkově klidnějším provozem v této části Skiweltu . Jednotlivé vzájemně propojené sjezdovky a lanovky vás opět vedou hlouběji do klidného nitra masivu, až se ocitnete v dalším údolí. Na jeho dně leží vesnička Aschau, z níž by vás skibus dopravil do lyžařského komplexu okolo Kitzbühelu, který nabízí dalších 170 km sjezdovek. Existuje i společný skipas pro SkiWelt a Kitzbühel, a tak si tu milovník safari může ujezdit nohy.

Sněhovou jistotu oblasti předurčuje nadmořská výška – většina pahorků jen těsně přesahuje 1 500 m n. m. a pouze Hohe Salve a hřebeny nad Westendorfem se alespoň přibližují 2 000 m n. m. Oblevami ohrožené svahy jsou proto pod intenzivní palbou sněžných děl, které jsou zásobované mohutnými nádržemi vody tak, aby hlavní tratě mohly být zasněženy do tří dnů.

Ze západních hranic Čech je SkiWelt nejrychleji přístupným rakouským středisek, není potřeba ani rakouská dálniční známka.

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

530

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 3 - 7 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • jedna z největších sítí středně náročných sjezdovek na světě
  • nekonečné možnosti safari
  • expresní sedačkové lanovky na všech hlavních tazích
  • výkonné zasněžování pokrývající 80 % sjezdovek
  • desítky krásných dřevěných horských chat

Minus:

  • nižší nadmořská výška
  • převažují kratší a středně dlouhé sjezdovky s převýšením do 400 m
  • relativně málo krytých sedačkových lanovek
  • skibusy jezdí jen v rámci každého střediska, nikoliv mezi nimi

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental - komerční prezentace

9 špičkových, lanovkami navzájem propojených, lyžařských středisek v rámci oblasti Wilder Kaiser / Brixental, nacházejících se pod majestátním masivem Hohe Salve, tvoří obrovskou síť téměř 300 kilometrů sjezdových tratí. Převažují sice dostatečně široké svahy, vhodné pro rodiny s dětmi a začátečníky, avšak i zdatní jezdci a zkušení carveři si tady mohou užít kvalitní lyžování.


Odkazy

Potštát

SNOW tipy