Severák - lyžování - SNOW.cz
Foto

Severák je typicky rodinně zaměřený výukový areál s mírnými svahy a množstvím krátkých a dětských vleků. V chatě Arnika je herna a malé zázemí pro děti a v nabídce je i hlídání dětí. Severák je nejchladnějším místem v Jizerských horách.

Severák - sjezdovky

77%23%
4.3 celkem sjezdovek (km)
2.6 zasněžování (km)

Severák - lanovky a vleky

vlek
11
6000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

730-795 m n.m.65 m

Mapa sjezdovek

Severák - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Severák - lyžování

Severák je jizerskohorské „Lipno“ – malé klidné středisko s cvičnými terény, vstřícnými cenami a nadstandardním zázemím na jednom místě. Je to zároveň miniaturní lyžařská houpačka, ideální pro děti.

Sjezdovky jsou rozptýleny po krátkých a mírných lukách v bezprostředním okolí Hrabětic a jsou pavučinovitě pospojované vleky. Nejfrekventovanější je prostorná modrá louka nad Arnikou, obsloužená dvojicí pom, stranou od nich se rozprostírají ještě mírnější plochy s dětskými vleky. Na odvrácenou stranu spadá krátký a světle červený svah s kotvou. Z vrcholu Severák se dá odtraverzovat k zalomenému vleku (samoobslužná tatrapoma), podél něhož se po velmi mírné úzké trati přes přemostění dostanete do lokality Loučky, kde je dvojice krátkých pom, obsluhujících modrou trať se svižnějším začátkem a plochým dojezdem.

Přímo nad parkovištěm leží v mírném svahu dětský park, kolem něhož stoupá pěší a sáňkařská promenáda. Ve výukovém parku slouží kolotoč a pojízdný koberec, přičemž vstupné (100 Kč / 4 hod.) platí jen ten, kdo využívá přepravních zařízení (dítě), doprovod (rodič) je zdarma.

Starší a lehce rezivějící vleky plní svou úlohu stále velmi zdařile, snad až na občasné mírné škubnutí při rozjezdu (obsluha ochotně pomáhá dětem).

Zakoupit lze skipas na celý areál anebo zvýhodněný skipas na čtyři dětské vleky, které ovšem nejsou přímo propojené.

Na vrcholu hlavní dětské louky stojí sněhový hrad, po němž se mohou děti prolézat a klouzat.

Příjemná a prostorná restaurace v moderním duchu s poledním menu (hlavní jídlo od 75 do 110 Kč) se nachází v hlavní budově Arniky, nechybí ani moderní a čisté WC s pisoáry pro děti a teplou vodou v malé Arnice. Mimo hlavní restauraci najdete i bufetové občerstvení s venkovními, často zastřešenými terasami i u parkoviště nebo podél sjezdovek.

Příjezd vede po točivé horské silnici od Liberce nebo Jablonce nad Nisou, ale bez strmého stoupání. Bezplatné parkoviště v obci Hrabětice přímo u moderní chaty Arnika s pokladnami, restaurací, dětskou hernou či půjčovnou a u nástupu na hlavní vleky.

Severák - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

1400

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • ideální výukové terény
  • vstřícné ceny
  • herna pro děti
  • moderní restaurace na úpatí svahu
  • sněhový hrad a svah pro sáňkování

Minus:

  • jen lehké a velmi lehké sjezdovky
  • starší vleky

Severák - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

SNOW tipy

Výška sněhu 30 cm
Otevřené lanovky a vleky 2 z 3
Otevřené sjezdovky 1 z 2