Folgaria

Itálie Itálie - Trentino - Fiorentini, Fondo Grande, Fondo Piccolo

Foto

Jihovýchodně od Trenta se na sotva dvoutisícových pahorcích rozkládá síť 74 km sjezdovek mezi turistickým letoviskem Folgaria a lokalitami Fondo Grande, Piccolo a Fiorentini. Pavučina tratí je napnutá do poměrně úctyhodné rozlohy a lanovkami plně propojená. Zčásti zalesněné pahorky skýtají především lehké až středně těžké terény, uspořádané do výletního safari, které se zavděčí velmi širokému okruhu rekreačních lyžařů. Folgaria se přirozeně orientuje na rodiny s dětmi, čemuž odpovídají i velmi lákavé ceny.

Folgaria - sjezdovky

49%43%8%
74 celkem sjezdovek (km)
74 zasněžování (km)

Folgaria - lanovky a vleky

pojízdný koberec
8
vlek
5
sedačka
11
sedačka expres
6
35900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1180-1850 m n.m.670 m

Mapa sjezdovek

Folgaria - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Folgaria - lyžování

Folgaria je poměrně univerzální lyžařskou oblastí, ale přeci jen láká hlavně méně náročné návštěvníky. V povědomí českých lyžařů se zdejší úctyhodná pavučina sjezdovek ještě zcela nezdomácněla, což je dáno i její vzdáleností – leží až jižně od Dolomit mezi Trentem a Roveretem. Typicky italsky pohodová atmosféra se ovšem stará o to, že řady štamgastů se jí pomalu rozrůstají i v Česku.

Nad turistickým letoviskem Folgaria a ještě hodně daleko od něj se rozpíná poklidná pahorkatina, kterou pokrývá síť sjezdovek s trochu neobyčejnou rozlohou – jakoby pavouk zkoušel, kam až 74 km dlouhé vlákno sjezdových tratí dosáhne. Svahy jsou nejčastěji „červeně“ vlídné, i když s omezenějším převýšením okolo 300 až 400 m. Milou stránkou obliby Folgarie u rekreačních lyžařů je docela klidný, až jakoby zpomalený provoz na sjezdovkách, a to dokonce i o návštěvnicky silných víkendech. Výsledkem je celkem ideální konfigurace pro méně zdatné cestovatele i mírně pokročilé děti.

Zdejší náhorní plošina má neobyčejně silný panoramatický rozměr – krajina je sice plná nijak impozantních pahorků, zato široko daleko nebrání rozhledům žádný výrazný vrchol. Na západě panorama rámuje masiv Brenta a na severu Ortlerské, Ötztalské Alpy a Dolomity. Až se nechce věřit, jaký velehorský amfiteátr se může zobrazovat z vrcholků v pouhých 1 700 či 1 800 m n. m. Daleký rozhled nabízejí všechna vyvýšená místa v areálu, přičemž vrcholem všeho je Costa d´Agra, kde můžete otáčet hlavou kolem dokola a vždy budete mít ve výhledu „něco slavného“.

Z lyžařského pohledu nejplodnější je údolí táhnoucí se hned od Folgarie k sedlu Passo Coe s nástupními základnami Fondo Grande a Fondo Piccolo. Po obou stranách do něj tečou sjezdovky, kterým navzdory nižšímu převýšení nechybí místy svižný spád, pouze samotné dno údolí je mírné. Sjezdovek je dostatečně hutná koncentrace a z údolí se můžete vždy vydat do tří i čtyř různých směrů.
Krajina kolem sedla Passo Coe je otevřenější a plošší a trochu připomíná severské dálavy. Přes širé pláně nad Alpe di Folgaria je dlouhými lanovkami a přejezdy připojena lokalita Fiorentini, která už kdysi lyžaře hostila, pak z mapy zmizela a před pár lety byla znovu oživena. Lesem se tu prohánějí pozvolné sjezdovky a na nich mizivé množství lyžařů – u nástupní stanice sedačky ve Fiorentini je totiž jen jediný hotel a z Folgarie na lyžích to sem trvá více než hodinu. Mírné sjezdovky plynou na severozápadním okraji pavučiny i směrem do Ortesina a Costy.

I začátečníci tu najdou velmi zdařilé zázemí. Výukové terény se soustředí na cvičné louky na dně hlavního údolí (Fondo Grande a Piccolo) a mimo něj se nacházejí i na úpatí svahů v Costě a Fiorentini. A právě na okrajích areálu v Costě a ve Fiorentini jsou nejvhodnější tratě pro ty, kdo se poprvé chystají na „velké“ sjezdovky. Naproti tomu v hlavním areálu slouží modře značené tratě zhusta zároveň jako transitní spojky, navíc jsou občas přerušeny i rovinkou. Červené tratě jsou téměř vždy dostatečně široké, spíš pohodovější a mírně pokročilí mohou díky nim a lehkým propojkám velmi brzy projet většinu areálu. A to v klidném provozním „tepu“ lyžařského areálu, jemuž prospívá ohromný územní rozptyl a z toho plynoucí absence rušných křižovatek.
Jak je známo, dítě je v Itálii málem posvátná bytost – větší nebezpečí, než že mu někdo ublíží, tak spočívá v tom, že toho bude malý lyžař trochu zneužívat. Vlekaři jsou samozřejmě velmi pozorní a nápomocní při nástupu dětí na sedačku i ve Folgarii. Ta je mimoto „domovem“ pro mnohé hendikepované lyžaře, kteří potřebují ještě větší „servis“ než děti.

Folgaria je vlastně reinkarnovaným střediskem, do něhož se lyžování po letech chátrání v 80. letech znovu vrací, a to s mezinárodními ambicemi. Někdejší historickou lyžařskou éru dodnes v krajině přípomínají jizvy „opuštěných“ sjezdovek, zejména na jižním svahu nad Folgarií. Nepřehlédnutelné jsou enormní investice do zasněžování, jehož absence tu lyžování před 30 lety málem pohřbila – ať už četné vodní nádrže, nebo nejmodernější sněžná děla umístěná v hustém sledu nejen na sjezdovkách, ale i propojovacích cestách, a to často na vyvýšených věžích kvůli efektivnějšímu rozptylu sněhu.

I v přepravním parku vedle sebe slouží nejrůznější generace lanovek – jednak ty, které přežily temná a sněhově chudá léta, jednak moderní, přinášející novou mízu. Nejčastěji se svezete pomalejšími dvou-, tří- a čtyřsedačkami, zato alespoň až na výjimky s nástupním kobercem. Nové expresní 4sedačky obstarávají jen několik dlouhých tras v okrajových lokalitách. Cvičné svahy mají pojízdné koberce, a to krátké i dlouhé, pomalé i poměrně dost rychlé – vždy jsou volně přístupné se skipasem, nikoliv vyhrazené pro lyžařské školy, jak je v mnoha alpských střediscích běžné. Jednotlivé části celého komplexu nejsou lanovkami propojené úplně intuitivně, a je třeba sledovat značení. Zatím „chybí“ lanovka z Fondo Piccola zpět na Sommo Alto, která by zjednodušila návrat do Fondo Grande a do Folgarie vůbec, ale výstavba už je v plánu – zatím je nutné vyjet starou 3sedačkou Truagalait a následně poněkud strměji přejet na modrou, už bezproblémovou cestu po dně údolí. V budoucnu velmi pomůže i plánovaná kabinková lanovka z Folgarie na Sommo Alto, která jednak zrychlí přístup z hlavního letovisko do areálu a jednak odlehčí přetíženým parkovištím ve Fondo Grande a Piccolo. Nová lanovka za 40 mil. eur je ovšem závislá na veřejné podpoře, ostatně jako všechny velké projekty v Trentinu i mnohde jinde v Alpách.

Sjezdující běžkař nebo běžkující sjezdař nalezne ve Folgarii místo zaslíbené, jakých není zas tak mnoho. Krásné vyhlídkové běžecké okruhy s 35 km stop se upravují v okolí sedla Passo Coe ve výšce 1 600 m n. m. Přímo v sedle je i běžecké zázemí – centrum se šatnami, sprchami, servisní i pik-nikovou místností, půjčovnou nebo školou.
Velmi oblíbené jsou výlety na sněžnicích, pro něž je tu vyznačeno množství tras – mírně klenutý, poměrně přehledný a vyhlídkový terén s dostatkem sněhu v okolí Alpe di Folgaria je jako stvořený k meditativním vycházkám. Tento „sport“ se v Alpách těší rostoucí popularitě a je skoro samozřejmé, že výletníci vyrážejí s průvodcem – Češi se však tomuto trendu vymykají, nejspíš i proto, že vyrazit si na potulku přírodou nepovažujeme za kdovíjaké dobrodružství.
Děti mohou sáňkovat ve Fondo Grande, kde je k tomu vyhrazená sjezdovka – 6 jízd přijde na 6 eur včetně zapůjčení saní a výjezdu sáňkovacím vlekem. A pěstuje se tu i klasické aprés-ski, při němž z barů a restaurací hojně vyhrává hudba.

Největší ubytovací základnou je Folgaria, městečko s malebným pěším centrem s hotely, restauracemi, bary i mnoha obchůdky s uměleckými suvenýry, okolo něhož je široce rozptýlená rekreační zástavba – zatím bohužel bez přímého lanovkového spojení s lyžařskými terény. Přímo na svahu se můžete ubytovat ve Fondo Grande a Piccolo, obě jsou umělá letoviska okolo nástupních stanic lanovek s několika hotely, jen pár kroků k lanovce je to i v Serradě, malé původní vesničce. Velmi praktickým místem je Francolini, maličká hotelová osada nad Folgarií se starou dvousedačkou přímo do srdce areálu.
V blízkosti nejatraktivnějších nástupních stanic lanovek jsou placená parkoviště, jejichž kapacita může být zvláště o víkendech nedostačující, v okrajovějších nebo vzdálenějších místech zaparkujete zdarma (Francolini, Fondo Piccolo, Fiorentini, Serrada). Z Folgarie k výše položeným lanovkám pendluje skipas, který však není vceně skipasu (stojí cca 5 eur na 3 dny). Naopak vláček „trenino“, který slouží jako „městská“ doprava přímo ve Folgarii, v ceně vícedenního skipasu obsažen je.

Trentinská Folgaria je méně známá alternativa rodinných středisek jako Paganella nebo Folgarida Marilleva v údolí Val di Sole, oproti nimž je však lyžařsky ještě rozsáhlejší, cenově o něco atraktivnější, ale s nižšími vrcholky. Oproti nim je přitom také o malý kus dále – z České republiky musíte projet napříč celými Alpami a teprve za Trentem, kde už se hory pomalu zaoblují a rozestupují, z hlubokého údolí strmě vystoupáte na cílovou náhorní plošinu.

Folgaria - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

490

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 4 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • červeno-modré terény uspořádané jako rozsáhlé safari
  • velmi dobrá infrastruktura pro děti
  • klidný provoz
  • běžecké stopy přímo v areálu
  • příznivé ceny
  • ubytování v pěším dosahu sjezdovek

Minus:

  • nejčastěji jen 300- až 400m převýšení sjezdovek
  • pomalejší sedačkové lanovky bez bublin
  • nižší nadmořská výška
  • i na italské poměry větší vzdálenost z ČR

Folgaria - komerční prezentaceLyžařské zájezdy - Folgaria Lavarone - od 4 990 Kč


Hledáte v tomto středisku vhodné ubytování? Hotel s wellness, u sjezdovky nebo třeba apartmány s výhledem na zasněžený svah?
Oslovte nás pro nezávaznou nabídku, rádi Vám poradíme s výběrem, máme více než 25 let zkušeností. Více na www.consultour.cz

Folgaria - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Pavčina Lehota - Žiarce

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 4
Otevřené sjezdovky 0 z 6