Stuhleck - lyžování - SNOW.cz
Foto

Stuhleck je největším a nejkvalitnějším střediskem na severovýchodě Alp s velmi oblíbenými dlouhými a přehlednými červenými sjezdovkami. Jeho nevýhodou je vlastní úspěch – je až příliš oblíben nejen u obyvatel Vídně, ale i nedalekých sousedních oblastí Moravy, Slovenska a Maďarska, takže tu o víkendech umí být dost rušno.

Stuhleck - sjezdovky

75%25%
24 celkem sjezdovek (km)
24 zasněžování (km)

Stuhleck - lanovky a vleky

vlek
5
sedačka expres
2
sedačka krytá
2
14400 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

782-1774 m n.m.992 m

Mapa sjezdovek

Stuhleck - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Stuhleck - lyžování

Stuhleck je ve svých přírodních a technickým parametrech dokonale vděčným střediskem, jehož největším minusem je jeho vlastní úspěch. Je to guláš lyžařských kultur od slovanské až po uherskou, jehož chuť je tak velmi pestrá, ale nemusí se každému zamlouvat – dost záleží i na termínu návštěvy.

Na zpola zalesněném svahu severozápadním svahu Stuhlecku dominují přímé, přehledné a zplanýrované dálnice, což je dnes nejvděčnější „obtížnost“ pro široké lyžařské publikum. Nadstandardně široké sjezdovky jsou velkoryse rozprostřené po svahu, jehož převýšení dosahuje téměř 1 000 m, a Stuhleck tak působí skutečně alpským rozměrem. Lehce sportovní červené ranveje vedou prvním patrem areálu podél expresních sedaček Stuhleckbahn a Promibahn, po okrajích svahu je doplňuje ještě širokánská modrá nebo kratší (nejen) cvičné tratě podél vleků. Ve druhém patře areálu dominuje plochá, lehce se vlnící modrá sjezdovka podél expresní 6sedačky Weissenelf s oranžovou bublinou. Na plochý vrchol Stuhleck pak stoupá expresní 6sedačka Steinbachalm s lehce sportovní červenou „direttissimou“ a točivou modrou tratí, jejíž horní úsek s dlouhou rovinkou slouží i pro návrat do údolí.

Páteřní krytá sedačková lanovka s mezistanicí je na svém prvním úseku pouze transportní – slouží k výjezdu z nejníže položeného parkoviště a odpolednímu sjezdu zpět. Sjezdovky totiž končí v mezistanici, až do údolí nevedou. Kabinky by takové transportní lanovce slušely více, ale obsluha při návratu do údolí alespoň ochotně nakládá lyže do držáků po straně sedačky.

Na horní stanici sedačky Weissenelf stojí moderní panoramatická samoobslužná restaurace W11 s prostornou terasou. Z holého a plochého vrcholu Stuhleck je daleký 360° rozhled na celý severovýchod Alp.

O sněhovou jistotu se stará hustá síť děl i početné zasněžovací vodní nádrže – přímo nad jednou z nich projíždí sedačka Weissenelf.

Návštěvnost bývá vysoká – o víkendech lufťáci z blízkých velkých měst, ve všední dny zase mohou Stuhleck zaplavit lyžařské kurzy, šněrující široké sjezdovky v dlouhých hadech.

Bezproblémový je příjezd po rychlostní silnici až do Spitalu am Semmering – první záchytné parkoviště je u nástupní stanice sedačky, další pak kaskádovitě uspořádaná podél mezistanice sedačky a vždy zdarma.

Stuhleck - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

600

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé sjezdovky s nejvyšším převýšením na severovýchodě Alp
  • nadprůměrná šířka tratí
  • expresní a zčásti kryté sedačkové lanovky
  • velmi dobrá dopravní dostupnost

Minus:

  • žádná členitá sjezdovka, samé magistrály
  • plochý úsek při sjezdu z vrcholu Stuhlecku
  • velmi silná návštěvnost

Stuhleck - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Hochficht

Hochficht

Hochficht

Hochficht

Hochficht

Hochficht

SNOW tipy

Výška sněhu 65 cm
Otevřené lanovky a vleky 9 z 9
Otevřené sjezdovky 11 z 15