Tauplitz - lyžování - SNOW.cz

Tauplitz

Rakousko Rakousko - Štýrsko | Schneebärenland - Bad Mitterndorf

Foto

Tauplitz Alm je lyžařsky poněkud atypické, ale náramně panoramatické středisko – sjezdovky jsou rozptýlené po členité náhorní plošině, která se může pochlubit velmi dobrými sněhovými poměry a dalekými výhledy od Dachsteinu až po Totes Gebirge. Nahoře – přímo mezi sjezdovkami, ale také běžeckými a vycházkovými tratěmi – se nachází i malé horské městečko s hotely a horskými chatami. Nejvýše položené sjezdovky dosahují převýšení okolo 300 m, přičemž jsou pospojované přejezdovými cestami, krátkými vlíčky a nekonečnými lany. Nejdelší a nejatraktivnější tratě pak přepadají směrem do údolí k Bad Mitterndorfu.

Tauplitz - sjezdovky

43%43%14%
42 celkem sjezdovek (km)
42 zasněžování (km)

Tauplitz - lanovky a vleky

vlek
9
sedačka
1
sedačka krytá
3
kabinka
2
19000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

812-1965 m n.m.1153 m

Nadmořská výška sjezdovek

896-1965 m n.m.1069 m

Mapa sjezdovek

Tauplitz - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Tauplitz - lyžování

Na jižním úpatí pohoří Totes Gebirge trůní Tauplitz Alm, vyhlídková náhorní plošina s pahorky, brázdami a údolíčky a malebným horským městečkem. Horskou louku protínají nejen sjezdovky, ale i běžecké a vycházkové tratě, takže je ideálním místem pro všestranný, ale v první řadě klidný zimní pobyt, třeba s dětmi.

Lyžařskému areálu dominují čtyři hlavní trasy sjezdovek, které jsou mezi sebou propojeny pomocí množství krátkých vleků a nekonečných lan – díky nim a značné rozloze areálu se mohou i méně zdatní lyžaři vydat na poměrně výpravné výletní safari.

Nejdelší a zároveň výtečný, velkoryse široký sjezd klesá v několika stupních podél dvouúsekové kabinkové lanovky z vrcholu Lawinenstein – zvrchu padá po přímé a strmé pláni (černá), kterou lze objet po serpentinovité cestě (modrá), od mezistanice pak pokračuje přehledná červená, z níž se níže odděluje ještě jeden černý hang, přičemž červená pokračuje velkým obloukem v užším profilu, ale svižně. Po spojení obou variant trať už jen mírně dojíždí k nástupní stanici.

Východním směrem z Lawinensteinu klesá široká, přehledná a lehce proměnlivá červená trať podél kryté 6sedačky, která se díky svému pohodovému charakteru těší největší oblibě. Poměrně krátké tratě spadají z vrcholu Schneiderkogel, obslouženého 4sedačkou – přímo pod ní se řítí po spádnici prostorná černá, z mírného hřebenového traverzu se odděluje ještě užší červená á modrá.

Údolní sjezdovka do obce Tauplitz je spíš výletní trasou – z hlavní kotliny se musí lyžaři vytáhnout nejprve krátkým vlekem a ještě nekonečným lanem, než se dostanou na svah spadající do údolí. Horní polovina sjezdovku k mezistanici sedaček nabídne krátkou přímou černou pasáž, doplněnou objízdnou červenou variantou, dojezd do vsi je už jen dlouhým plochým traverzem. Směrem k nástupní stanici kabinky Mitterstein (Bad Mitterndorf) se v horní třetině sjezdu odděluje přívětivá červená trať v lesním průseku.

Tauplitz Alm je překvapivě dobrou freeridovou destinací s poměrně bezpečnými terény – jedinou oficiální trasou mimo sjezdovky je přitom ski-route z Lawinensteinu, od jehož dojezdu vede nekonečné lano zpět do blízkosti nástupní stanice 6sedačky. Velmi dobré varianty off-piste poskytuje i strmý vrcholek Schneiderkogel a za dobrých sněhových podmínek i řídký les směrem do údolí.

Na Tauplitz Almu se rozkládá malé horské městečko s dvacítkou hotelů, restaurací, chat a barů, rozprostřené po celé náhorní plošině a propojené jen sjezdovkami, běžeckými stopami, vycházkovými cestami a trasami pro skútr – auta se sem v zimě nedostanou, všechna zůstávají na záchytném parkovišti. Tauplitz Alm je tak poměrně příhodný i pro rodinný pobyt s malými dětmi, ať už lyžujícími, nebo ne – po plošině se lze bezpečně pohybovat na jakémkoliv zimním náčiní, a navíc v krásné zasněžené krajině.

Tauplitz Alm vykazuje navzdory průměrné nadmořské výšce neobyčejnou sněhovou jistotu, a to díky severnímu návětří Alp i vhodné terénní konfiguraci, neboť sníh není z hlavní kotliny odfoukáván pryč. Sousední údolí Ennstal se znamým střediskem Schladming už v závětří Dachsteinu vytěží o poznání méně sněhu.

V Bad Mitterndorfu, odkud jezdí k nové kabinkové lanovce skibus, se nacházejí termální lázně Grimming Therme.

Tauplitz - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

450

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • výborné sněhové poměry
  • 360° panorama
  • malebné horské letovisko přímo mezi sjezdovkami a běžeckými tratěmi
  • termální lázně v údolí

Minus:

  • jen několik delších sjezdovek
  • tratě rozptýlené na velkém prostoru s plochými přejezdy
  • brzy měknoucí sníh na jaře kvůli jižní orientaci areálu

Tauplitz - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Zell am See Kaprun

Zell am See Kaprun

SNOW tipy