Bad Kleinkirchheim - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Rakousko Korutany Bad Kleinkirchheim

Bad Kleinkirchheim

Foto

V klidném zákoutí rakouských Korutan leží lázeňské městečko obklopené oblými uklidňujícími vrcholy Nockberge se solidním převýšením a pohodovými sjezdovkami. Domov legendárního Franze Klammera je navzdory „jeho“ černé závodní trati spíš areálem pro střední lyžařskou třídu, milující dlouhé a červené sjezdy. V Bad Kleinkirchheimu prýští termálními prameny a zdejší lázně Römerbad patří mezi největší v Alpách. Vše tu plyne v pomalém lázeňském tempu.

Bad Kleinkirchheim - sjezdovky

17%75%8%
103 celkem sjezdovek (km)
100 zasněžování (km)

Bad Kleinkirchheim - lanovky a vleky

vlek
10
sedačka
6
sedačka expres
1
kabinka
4
31700 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1001-2055 m n.m.1054 m

Mapa sjezdovek

Bad Kleinkirchheim - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Bad Kleinkirchheim - lyžování

Bad Kleinkirchheim jsou vyhlášené termální lázně, kde se dá i lyžovat, a to v rozsáhlém terénu se 100 km sjezdovek. Zároveň je to místo, kde se zpomaluje čas. Lázeňská atmosféra prostupuje i lyžařským areálem – oblé pohoří Nockberge zklidňuje tep, lyžaři se na svazích objevují až mezi desátou a jedenáctou, což je zhruba o hodinu později, než bývá zvykem jinde.

Lyžařský areál se rozprostírá na dvou horských hřebenech, které tvoří jakýsi půlkruh – jeden vrcholí dvoutisícovými pahorky Kaiserburg a Strohsack, druhý horskou loukou Nockalm, přičemž Bad Kleinkircheim leží v údolí mezi nimi.
Svahy Kaiserburgu (2 055 m) a Strohsacku (1 904 m) jsou poměrně dlouhé, stinné a s převážně červenými sportovně laděnými sjezdovkami vedenými v dostatečně širokých lesních průsecích – tratě jsou přitom točivé a s přirozenými terénními nerovnostmi a občas i s příčným sklonem, pokud zrovna široce traverzují šikmo svahem. Přímo pod Kaiserburgem se v malé kotlince nachází hravý svah s výrazně členitou, ale ne moc strmou černou sjezdovkou a přívětivým volným terénem včetně boulové Buckelpiste. Velkým obloukem se odtud do údolí vydává stará Klammerova závodní sjezdovka K70, která se už obvykle neupravuje.

Protilehlý hřeben s horskou loukou Nockalm (1 870 m), na jehož úpatí leží Bad Kleinkirchheim a hlouběji v údolí ještě St. Oswald, je na vrcholku velmi plochý. Ovšem do údolí spadá poctivě strmě s červenými sjezdovkami, které nejsou zplanýrované do podoby stereotypních dálnic a můžete si na nich dosyta užít drobných vln a terénních nerovností. Holý a plochý hřeben mezi vrcholy Priedröf (1 963 m) a Wiesernock (1 968 m) spojují modré sjezdovky, které mají díky svému minimálnímu sklonu spíš charakter přejezdů. Novinkou od sezóny 2013/14 je 800 m dlouhá červená sjezdovka z Wiesernocku západním směrem s výhledem na jezero Millstätter See.
Nockalm se bude líbit rekreačním lyžařům, a zvláště těm, kteří ocení jeho starožitný klid a nebudou jim chybět lehké a monotónní dálnice rovné jako stůl s pohodlnými polstrovanými sedačkami, které bývají zdaleka nejvděčnějším útočištěm masových lyžařů. Jedna taková – expresní 6sedačka Spitzeck – ale přeci jen od sezóny 2020/21 sveze lyžaře místo starého vleku.

Bad Kleinkirchheim má poněkud zastaralejší přepravní park, kde expresní lanovky slouží na nástupních tazích a v druhém patře areálu se točí hlavně kotvové vleky nebo pomalejší sedačky. Starodávné jsou dvě sedačky z Bad Kleinkirchheimu na vrchol Priedröf nebo mrňavá kabinka Nockalmbahn na stejnojmennou výšinu. Kabinková lanovka na Kaiserburg má poschoďovou nástupní stanici a kvůli své zalomené trase i dost dlouhou průjezdní mezistanici, takže výjezd až na vrchol trvá déle, než by se dalo čekat.
Nejmodernější páteřní lanovkou je kabinka ze St. Oswaldu s nástupním terminálem v jednoduchém, ale elegantním designu – podél kabinky stéká spleť variant širokých červených sjezdovek, které tak vytváří jeden z nejprostornějších svahů v celé oblasti. Velmi moderní je i expresní 6sedačka Spitzeck. V horních partiích svahů už bývá výjezd pomalejší – kotlina Schartenalm („Scharte“) pod Wiesernockem má dvě pomalé 4sedačky, mezi Priedröfem a Wiesernockem přetáhnou po plochém hřebeni lyžaře kotvové vleky.
Obě hlavní lokality jsou v podstatě propojené – stačí přejít podchodem pod silnicí.

Mezi sympatické atrakce lázeňského lyžařského areálu patří především relaxační lehátka a gauče podél sjezdovek.

Sněhová jistota je zajištěna hlavně děly – oblast je v rakouských poměrech na přírodní sníh poměrně skoupá, zato je tu značná pravděpodobnost slunečného počasí.

Nejpříjemnějším lákadlem Bad Kleinkirchheimu je kombinace lyžování a koupání. Hlavní termální lázně Römerbad jsou přímo na úpatí sjezdovek z Kaiserburgu. Tři prostorná ustupující patra s velkým světem saun symbolizují živly zemi, vzduch a oheň. Nové prostory jsou architektonicky letmo inspirované antikou – sauny mají antický, „džbánkovitý“ tvar. Jeden členitý termální bazén přechází i ven, odkud se můžete téměř dotknout lyžařů na sjezdovce. Lázně, pocházející ze 70. let, byly zrekonstruovány a rozšířeny v r. 2006.

Nevšední program si mohou dopřát nelyžaři – Husky safari. Jde o celodenní, spíš nenáročný výlet s krátkou procházkou na sněžnicích k horské chatě na nedaleké salaši. Tam je upraven malý okruh, na kterém se projedete se psím spřežením. Majitelem psů je Čech, který dovolí si psy „osahat“ a spřežení i zapojit. Psi jsou cvičení pro závody, a tedy dost rychlí. Na salaši se podává jednoduchý oběd „frigga“ (korutanská specialita) – míchaná vajíčka se sýrem a špekem a chléb. Pak přijde na řadu folklór, při níž chatař provětrá harmoniku a zkušeně zajódluje. Zážitkový den pak završí dlouhý sjezd na sáňkách po zasněžené horské silnici do vesničky Feld am See, odkud se jede autobusem zpět. Husky safari je „dobrodružství v divoké přírodě“ pro opatrné turisty, kteří budou z pestrého programu nadšení, nicméně pro zkušenější sportovce, typické Čechy, má program až až příliš lázeňské tempo. Dobrodružným povahám nemusí vyhovovat ani organizovaná romantika pro velkou skupinu turistů doprovázenou instruktory.

Ve městě můžete zajít na večeři do tradiční restaurace Loy Stub´n v hotelu Pulverer, oceněné „kuchařskou čepicí“, ve starobylé hostinské budově a číšníkem ze staré školy.

Bad Kleinkirchheim - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

310

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé, středně náročné sjezdy z vrcholů do údolí
  • velmi hravé tratě s přirozenými terénními nerovnostmi
  • daleké výhledy z vrcholových partií
  • klidný návštěvnický tep střediska
  • skibus mezi všemi nástupními stanicemi

Minus:

  • chybí kratší lehké sjezdovky s pohodlnými lanovkami
  • zastaralejší lanovky a množství vleků
  • méně přírodního sněhu a nižší nadmořská výška

Bad Kleinkirchheim - komerční prezentace

Bad Kleinkirchheim - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Zell am See Kaprun

Zell am See Kaprun

SNOW tipy