Rokytnice nad Jizerou - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Česko Krkonoše Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Česko Česko - Krkonoše - Horní Domky, Lysá hora, Modrá Hvězda, Studenov

Foto

Rokytnice nad Jizerou sice působí ze všech pěti velkých krkonošských center nejméně jako turistické letovisko, zato má na svazích Lysé hory v českých poměrech prvotřídní parametry sjezdovek – odshora až dolů 700 m převýšení, které je v českých poměrech jedinečné, a vícero variant tratí všech obtížností mnohde s velmi slušnou šířkou. Veškerý terén Lysé hory je pohodlně dostupný dvěma moderními čtyřsedačkami. V okolí města je i dostatek kvalitních cvičných terénů.

Rokytnice nad Jizerou - sjezdovky

66%28%6%
21.5 celkem sjezdovek (km)
16 zasněžování (km)
0.5 noční lyžování (km)

Rokytnice nad Jizerou - lanovky a vleky

vlek
22
sedačka
1
sedačka expres
1
15370 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

550-1315 m n.m.765 m

Mapa sjezdovek

Rokytnice nad Jizerou - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Rokytnice nad Jizerou - lyžování

Lysá hora se zdvihá do více než 1 300 m n. m. a na jejích jižních svazích proudí celá pavučina sjezdovek všech obtížností. Hlavní tratí klesající z vrcholu Lysé hory je červená FIS – příjemně proměnlivá trať začíná širokými zatáčkami, později přechází v rovinku a závěrečný dojezd k lanovce se třemi strmějšími variantami. Modrá trať, vůbec nejdelší v Česku, traverzuje od výstupní stanice na Lysé hoře k západu a pak se spouští po mírné spádnici lesním průsekem, který se později velkoryse rozšíří a oddělí se z něj postupně Slalomák a Křížek – samotná modrá pak splyne s tratí Přibližovák, jež se po mírném sjezdu podél cvičné louky Kaprun lehce propadne a pak po lesní cestě traverzuje až k nástupnímu terminálu u parkovišť.

Mohutná Lysá hora má na svém úpatí terénní kotlinku, do níž se sbíhají ty nejprudší zdejší tratě (Slalomák, černá a jeden z dojezdů červené). Kromě černé jsou všechny tratě i díky četným mýtinám nadprůměrně široké, Slalomák s Modrou pak dosti velkoryse. Lysá hora je dostupná expresní 4sedačkou, jednou z nejdelších lanovek u nás. Kuriozitou její trasy je přejezd přímo nad komínem jedné z chat anebo výstup v nejpřísněji chráněné zóně národního parku, což s sebou nese i zákaz zasněžovat nejvýše položené partie tratí. Všechny tratě jsou dostupné ze dvou čtyřsedaček, vleky obsluhují jen cvičné (Kaprun) a tréninkové tratě (Křížek, Slalomák). Právě „kuletrh“ na Slalomáku je jednou z posledních vzpomínek na „starou“ Rokytnici z dob minulých.

V okolí města je další dvacítka vleků – vesměs kratších či přímo dětských, ale pro pohodové rodinné odpoledne jako stvořených. Velmi slušný „rekreační“ svah s téměř 400m převýšením a příjemně výukovým sklonem i dostatečnou šíří nabízí Studenov, kde by starší vleky měla výhledově nahradit sedačková lanovka. V nejnižších partiích Studenova se to hemží cvičnými loukami, podobně jako na jižním okraji města v areálu Modrá Hvězda a Sachrovka. U nástupní stanice lanovky na Lysou je dětský park s pojízdným kobercem, lyžařskou školičkou i dětským centrem, kde si mohou děti hrát.

Občerstvení zajišťuje hlavně nová restaurace Kokrháč u nástupní stanice 4sedačky na Lysou horu (otevřeno celodenně včetně snídaně, v pátek a v sobotu až do 23 hodin), bufet s posezením U Zalomenýho, „okénkový“ bufet u lanovky a vleků Kaprun anebo horské chaty, kde je možné se i ubytovat (Lovčenka, Skácelka, Dvoračky). Z rokytnických sjezdovek je dobře dostupná legendární chata na Dvoračkách a její moderní dvojče Štumpovka – ta nabízí hotelové ubytování i vynikající domácí kuchyni s vlastní pekárnou a místními specialitami (kyselo, borůvkové knedlíky) za přijatelné ceny. Hlavní jídlo včetně přílohy přijde na 90 až 125 Kč, pivo na 25 až 35 Kč. Štumpovku, jejíž jméno znovupostavená chata dostala po svém majiteli z 1. republiky, svépomocí obnovila rodina Starých, která na Dvoračkách působí od začátku 90. let.

Parkoviště na úpatí areálu nejsou asfaltová, mají ale dostatečnou kapacitou – cesta k lanovce zabere z nejbližšího bezplatného pěšky 5 minut, zpět lze za běžných sněhových podmínek sjet na lyžích. Několikasetmetrovou vzdálenost lze překonat i pendlujícím skibusem. Za poplatek se dá parkovat i přímo u lanovky. Nástupní terminál s pokladnami, prostornými toaletami i sportovním obchodem, servisem a barem je velmi důstojným vstupem do jednoho z nejlepších českých areálů, stejně tak jako moderní 4sedačka, která nahradila někdejší prastarý Přibližovák.

Samotné město Rokytnice je od areálu poněkud vzdálenější a s omezenějšími možnostmi vyžití než v nejznámějších krkonošských letoviscích, ale i v tomto se mnohé za posledních deset patnáct let změnilo. Vyrostlo nové centrum kolem Horního náměstí, přibylo moderních apartmánů a zajít se dá i na bowling, do sauny nebo do barů.

Rokytnice má dvě společenská a obchodní centra – Dolní náměstí a novější Horní náměstí, kde najdete saunu, kulečník, půjčovnu lyží, lyžařskou školu, prodejny sportovních potřeb a v nejbližším okolí pak řadu hospůdek či vináren. Nedaleká sportovní hala je přizpůsobena pro všechny druhy míčových her a využít lze i její saunu nebo posilovnu. V bowlingové centru v Dolní Rokytnici pod Studenovem je ještě bowling se čtyřmi dráhami.

Historicky byla Rokytnice, pojmenovaná podle vody tekoucí mezi rokytami (vrbami), vždy osídlená těžaři nebo průmyslem. Už v 16. století se tu získávalo dřevo, měď, olovo a stříbro. Velký význam mělo pro Rokytnici sklářství, neboť narozdíl od východních Krkonoš měla dostatek svého dřeva, a později i tkalcovství a textilní výroba.

Rokytnice nad Jizerou - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

710

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • kompaktní a rozmanité terény s širokými sjezdovkami a 700metrovým převýšením
  • všechny tratě na Lysé hoře jsou dosažitelné ze sedačkových lanovek
  • velmi rozsáhlé a klidné cvičné terény (Studenov, Modrá Hvězda, ...)
  • moderní nástupní terminál se zázemím (Horní Domky)

Minus:

  • jižní orientace sjezdovek na Lysé hoře se zákazem zasněžování vrcholových partií
  • starší vleky na Studenově
  • bezplatné parkování ve větší vzdálenosti od nástupního terminálu (Horní Domky)

Rokytnice nad Jizerou - komerční prezentace


Ubytování Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 16