Alpe d´Huez - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Francie Isere Alpe d´Huez

Alpe d´Huez

Francie Francie - Isere - Grandes Rousses

Foto

Slunečně orientované plató na úpatí masivu Grandes Rousses disponuje obří sítí efektivních lanovek a sjezdovek, v níž dominují mírnější svahy poblíž resortu a pak členitější a náročnější terény ve skalním masivu včetně mnoha off-piste itinerářů. Alpe d´Huez je velkým ubytovacím resortem s poměrně dobrými možnostmi sportovního vyžití a aprés-ski.

Alpe d´Huez - sjezdovky

22%31%28%19%
250 celkem sjezdovek (km)
88 zasněžování (km)
1.25 noční lyžování (km)
817 rozloha sjezdovek (ha)

Alpe d´Huez - lanovky a vleky

pojízdný koberec
5
vlek
22
sedačka
12
sedačka expres
6
sedačka krytá
1
telemix
3
kabinka
13
funitel a 3-S
1
visutá kabina
3
zubačka / metro
2
93000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1120-3330 m n.m.2210 m

Mapa sjezdovek

Alpe d´Huez - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Alpe d´Huez - lyžování

Alpe d´Huez je všestranné, rodinné středisko, ovšem ohromné velikosti, takže trvá o něco déle se v jeho obřím lyžařském areálu zorientovat. Velikosti a rozmanitosti nejlépe využije zdatnější, v první řadě ale všestranný lyžař s velmi blízkým vztahem k volnému terénu.

Masiv Grandes Rousses je rozložen tak, že ho ze strany přivrácené k Alpe d´Huez osvětluje od rána do večera slunce – při západu se barví do rezava, odkud zřejmě pochází i jeho název. Na úpatí masivu jsou terény mírné, lučnaté (proto je v názvu střediska „alpe“), výše naopak strmé a skalnaté. Paleta terénů je tak pestrá od cvičných luk přes slalomové dálnice až po freeridové terény, jen poněkud nepřehledně rozprostřená do ohromného, dobře propojeného prostoru – nejvíce přitahují první dvě terénní patra nad Alpe d´Huez, přičemž velké množství terénů všech chutí se nalézá i v satelitních střediscích, kde bývá o poznání klidněji. Užší profil mnoha sjezdovek vyvažuje množství poschovávaných variant, jejichž objevování vydá na poctivé týdenní safari.

Vděčné, přehledné a modro-červené sjezdovky se soustředí přímo nad Alpe d´Huez, strmější dálnice pak na protilehlém vrcholku Signal de l´Homme. Střední partie masivu Grandes Rousses jsou protkané nitkami středně strmých sjezdovek procházejících drobnými žlaby i malými kaňony. Nejvyšší vrchol Pic Blanc je jednou z nejpůsobivějších vyhlídek v Alpách – s panoramatem Mont Blancu, Matterhornu, La Meije i masivu Ecrins, na západě masivu Vercors a na jihu Mont Ventoux. Kdo sbírá lyžařské skalpy, určitě si nenechá ujít zdejší výzvu – převýšení 8 000 m během jediného dne neboli čtyřnásobný sjezd z Pic Blancu do nejníže položených středisek na jeho úpatí. Je to ohromné safari s členitými a hravými sjezdovkami, ale i množstvím přejezdových cest.

Rozložitost areálu a jeho velká členitost působí na první pohled nepřehledně, ale při bližším seznámení se vyjeví i jeho přívětivost – centrum areálu okolo Pic Blancu je velmi dobře lanovkami prolinkováno se všemi pěti ubytovacími středisky. V mapě jsou značené WC, vyhlídkové body, restaurace, nebezpečná místa, piknikové lavičky nebo příliš strmé vleky.

Sněhové podmínky pojišťuje na francouzské poměry velmi rozsáhlý systém zasněžování. Zajímavostí je i úprava sjezdovek, která je tu dvousměnná (do půlnoci a od půlnoci) – část sjezdovek se tedy upravuje až nad ránem a má „měkký“, nezrmzlý povrch. To je příjemné pro první jízdy, ale o to dříve se trať rozjezdí. Upravují se všechny sjezdovky kromě některých černých a také těch, kde je zrovna nedostatek sněhu kvůli riziku vymletí kamenů do sněhu. Ten není vzhledem ke slunečné orientaci většiny svahů úplně výjimečný.

Městečkové středisko Alpe d´Huez je pohledné, s dřevem obloženými a nižšími hotely a apartmánovými domy, jen na spodním okraji má několik vyšších komplexů. Výhodou Alpe d´Huez je slunečná poloha od rána do večera narozdíl od nízko položených satelitních středisek Vaujany nebo Oz. Z rezidencí je vstup na sjezdovku přímo nebo nanejvýš přes ulici, středisko je navíc propojeno i „městskými“ sedačkovými a košovými lanovkami, projíždí jím i skibus zdarma. Přímo v resortu je veškeré nákupní i sportovní zázemí, nechybí ani „žíznivá“ ulice s diskotékami a bary. Dvou- a vícedenní skipas zahrnuje vstup do sportovního centra (vnitřní i venkovní bazén, sauna, fitness, ...). Mírné cvičné sjezdovky včetně dětských parků jsou umístěné ergonomicky přímo u střediska.

Alpe d´Huez má výborné sportovní centrum s bazénem, saunou či fitnessem, zčásti pokryté skipasem. Středisko je velmi přívětivé i pro nelyžařský rodinný doprovod – na všechny významné vrcholy a křižovatky areálu se lze vyvézt lanovkami, mnoho dalších míst můžete projít pěšky po značených vycházkových stezkách. Z méně všedních aktivit nabízí jízdu se psím spřežením (30 EUR/os. na 30 min.), kdy mušer řídí smečku psů a turista jen sedí na saních. Psi nejsou původem chovní, ale pocházejí z útulků a jsou mušersky vycvičení. Je to tedy především turistická atrakce s finančním i duševním příspěvkem na nový, lepší život odložených psů. Novým trendem je aprés-ski přímo na sjezdovce – diskotéka se koná v pozdním odpoledni na mezistanici DMC (2 700 m n. m.), kde stojí obrovské iglú s barem a moderní muzikou. Skipas můžete využít i v sousedním Les 2 Alpes – a pokud budete chtít, můžete se tam nechat přenést vyhlídkovým vrtulníkem (65 EUR/os., cca 10 min.). V nabídce je i vyhlídkový let letadlem.

Celý areál je překvapivě poset menšími horskými chatami nebo bufety s malou teráskou namísto obřích samoobslužných restaurací. Chaty jsou v rodinných rukou a obvykle podávají vlastní speciality. Výborná a cenově přijatelná gurmánská restaurace přímo ve středisku stojí u letiště – francouzské speciality jako svatojakubské mušle, kachní ledvinky nebo husí játra nabízí i v rámci denního menu.

Alpe d´Huez - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

370

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 3 - 7 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • obří lyžařský terén s převýšením až 2 000 m
  • přehledné a slunečné cvičné svahy nad Alpe d´Huez
  • výtečné boulové a freeridové terény
  • slunečná poloha

Minus:

  • málo dlouhých a pravidelných červených sjezdovek
  • mnohé úzké nebo zčásti ploché tratě
  • placené WC na mezistanici DMC

Alpe d´Huez - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 12
Otevřené sjezdovky 0 z 18