Alpe d´Huez - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Francie Isere Alpe d´Huez

Alpe d´Huez

Francie Francie - Isere - Grandes Rousses

Foto

Slunečně orientované plató na úpatí masivu Grandes Rousses disponuje obří sítí efektivních lanovek a sjezdovek, v níž dominují mírnější svahy poblíž resortu a pak členitější a náročnější terény ve skalním masivu včetně mnoha off-piste itinerářů. Alpe d´Huez je velkým ubytovacím resortem s poměrně dobrými možnostmi sportovního vyžití a aprés-ski.

Alpe d´Huez - sjezdovky

22%31%28%19%
250 celkem sjezdovek (km)
88 zasněžování (km)
1.25 noční lyžování (km)
817 rozloha sjezdovek (ha)

Alpe d´Huez - lanovky a vleky

pojízdný koberec
5
vlek
22
sedačka
12
sedačka expres
6
sedačka krytá
1
telemix
3
kabinka
13
funitel a 3-S
1
visutá kabina
3
zubačka / metro
2
93000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1120-3330 m n.m.2210 m

Mapa sjezdovek

Alpe d´Huez - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Alpe d´Huez - lyžování

Alpe d´Huez je všestranné, rodinné středisko, ovšem ohromné velikosti, takže trvá o něco déle se v jeho obřím lyžařském areálu zorientovat. Velikosti a rozmanitosti nejlépe využije zdatnější, v první řadě ale všestranný lyžař s velmi blízkým vztahem k volnému terénu.

Masiv Grandes Rousses je rozložen tak, že ho ze strany přivrácené k Alpe d´Huez osvětluje od rána do večera slunce – při západu se barví do rezava, odkud zřejmě pochází i jeho název. Na úpatí masivu jsou terény mírné, lučnaté (proto je v názvu střediska „alpe“), výše naopak strmé a skalnaté. Paleta terénů je tak pestrá od cvičných luk přes slalomové dálnice až po freeridové terény, jen poněkud nepřehledně rozprostřená do ohromného, dobře propojeného prostoru – nejvíce přitahují první dvě terénní patra nad Alpe d´Huez, přičemž velké množství terénů všech chutí se nalézá i v satelitních střediscích, kde bývá o poznání klidněji. Užší profil mnoha sjezdovek vyvažuje množství poschovávaných variant, jejichž objevování vydá na poctivé týdenní safari.

Vděčné, přehledné a modro-červené sjezdovky se soustředí přímo nad Alpe d´Huez, strmější dálnice pak na protilehlém vrcholku Signal de l´Homme. Střední partie masivu Grandes Rousses jsou protkané nitkami středně strmých sjezdovek procházejících drobnými žlaby i malými kaňony. Nejvyšší vrchol Pic Blanc je jednou z nejpůsobivějších vyhlídek v Alpách – s panoramatem Mont Blancu, Matterhornu, La Meije i masivu Ecrins, na západě masivu Vercors a na jihu Mont Ventoux. Kdo sbírá lyžařské skalpy, určitě si nenechá ujít zdejší výzvu – převýšení 8 000 m během jediného dne neboli čtyřnásobný sjezd z Pic Blancu do nejníže položených středisek na jeho úpatí. Je to ohromné safari s členitými a hravými sjezdovkami, ale i množstvím přejezdových cest.

Rozložitost areálu a jeho velká členitost působí na první pohled nepřehledně, ale při bližším seznámení se vyjeví i jeho přívětivost – centrum areálu okolo Pic Blancu je velmi dobře lanovkami prolinkováno se všemi pěti ubytovacími středisky. V mapě jsou značené WC, vyhlídkové body, restaurace, nebezpečná místa, piknikové lavičky nebo příliš strmé vleky.

Sněhové podmínky pojišťuje na francouzské poměry velmi rozsáhlý systém zasněžování. Zajímavostí je i úprava sjezdovek, která je tu dvousměnná (do půlnoci a od půlnoci) – část sjezdovek se tedy upravuje až nad ránem a má „měkký“, nezrmzlý povrch. To je příjemné pro první jízdy, ale o to dříve se trať rozjezdí. Upravují se všechny sjezdovky kromě některých černých a také těch, kde je zrovna nedostatek sněhu kvůli riziku vymletí kamenů do sněhu. Ten není vzhledem ke slunečné orientaci většiny svahů úplně výjimečný.

Městečkové středisko Alpe d´Huez je pohledné, s dřevem obloženými a nižšími hotely a apartmánovými domy, jen na spodním okraji má několik vyšších komplexů. Výhodou Alpe d´Huez je slunečná poloha od rána do večera narozdíl od nízko položených satelitních středisek Vaujany nebo Oz. Z rezidencí je vstup na sjezdovku přímo nebo nanejvýš přes ulici, středisko je navíc propojeno i „městskými“ sedačkovými a košovými lanovkami, projíždí jím i skibus zdarma. Přímo v resortu je veškeré nákupní i sportovní zázemí, nechybí ani „žíznivá“ ulice s diskotékami a bary. Dvou- a vícedenní skipas zahrnuje vstup do sportovního centra (vnitřní i venkovní bazén, sauna, fitness, ...). Mírné cvičné sjezdovky včetně dětských parků jsou umístěné ergonomicky přímo u střediska.

Alpe d´Huez má výborné sportovní centrum s bazénem, saunou či fitnessem, zčásti pokryté skipasem. Středisko je velmi přívětivé i pro nelyžařský rodinný doprovod – na všechny významné vrcholy a křižovatky areálu se lze vyvézt lanovkami, mnoho dalších míst můžete projít pěšky po značených vycházkových stezkách. Z méně všedních aktivit nabízí jízdu se psím spřežením (30 EUR/os. na 30 min.), kdy mušer řídí smečku psů a turista jen sedí na saních. Psi nejsou původem chovní, ale pocházejí z útulků a jsou mušersky vycvičení. Je to tedy především turistická atrakce s finančním i duševním příspěvkem na nový, lepší život odložených psů. Novým trendem je aprés-ski přímo na sjezdovce – diskotéka se koná v pozdním odpoledni na mezistanici DMC (2 700 m n. m.), kde stojí obrovské iglú s barem a moderní muzikou. Skipas můžete využít i v sousedním Les 2 Alpes – a pokud budete chtít, můžete se tam nechat přenést vyhlídkovým vrtulníkem (65 EUR/os., cca 10 min.). V nabídce je i vyhlídkový let letadlem.

Celý areál je překvapivě poset menšími horskými chatami nebo bufety s malou teráskou namísto obřích samoobslužných restaurací. Chaty jsou v rodinných rukou a obvykle podávají vlastní speciality. Výborná a cenově přijatelná gurmánská restaurace přímo ve středisku stojí u letiště – francouzské speciality jako svatojakubské mušle, kachní ledvinky nebo husí játra nabízí i v rámci denního menu.

Alpe d´Huez - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

370

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 3 - 7 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • obří lyžařský terén s převýšením až 2 000 m
  • přehledné a slunečné cvičné svahy nad Alpe d´Huez
  • výtečné boulové a freeridové terény
  • slunečná poloha

Minus:

  • málo dlouhých a pravidelných červených sjezdovek
  • mnohé úzké nebo zčásti ploché tratě
  • placené WC na mezistanici DMC

Alpe d´Huez - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 23
Otevřené sjezdovky 0 z 94 km