La Rosiere / Espace San Bernardo - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Francie Savojsko La Rosiere / Espace San Bernardo

La Rosiere / Espace San Bernardo

Foto

Ve stínu velkých jmen našlo své místo středisko La Rosiere. Nevadí mu, že si pro svou existenci vybralo svahy situované z velké části na jih až východ. Odolalo i velkým rezidenčním komplexům a jako jedno z nemnoha francouzských středisek nabídne i klid a atmosféru podobnou té, jak si dnes představujeme tu původní. Jako jediné z francouzských středisek pak legálně nabízí lyžování s pomocí helikoptéry. Spolu s italským La Thuile má 150 km sjezdovek.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

La Rosiere / Espace San Bernardo

La Rosiere / Espace San Bernardo - sjezdovky

41%49%10%4%
147 celkem sjezdovek (km)
30 zasněžování (km)
5 ski-route (km)

La Rosiere / Espace San Bernardo - lanovky a vleky

pojízdný koberec
4
vlek
14
sedačka
8
sedačka expres
10
sedačka krytá
2
kabinka
1
52800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

1176-2641 m n.m.1465 m

Nadmořská výška sjezdovek

1175-2610 m n.m.1435 m

Mapa sjezdovek

La Rosiere / Espace San Bernardo - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

La Rosiere / Espace San Bernardo - lyžování

Lyžařské terény areálu Espace Bernardo jsou situovány přímo v okolí hraničního průsmyku Malý Svatý Bernard, přičemž jej na obou stranách hranice ohraničuje ubytovací středisko – La Rosiere na francouzské a La Thulie na italské straně.

Na francouzské poměry je La Rosiere nebývale malé a skromné, moderní chalety alpského vzhledu obklopují slepou příjezdovou silnici, které je zároveň i jakousi pěší zónou. Přímo od silnice stoupá první lanovka, která končí na kótě Le Roc Noir (2 310 m n. m.). Pod lyžaři se otevírají první široké a přehledné svahy a nich samozřejmě rolbami vykreslené sjezdovky. Jsou vystaveny čelem slunci a naproti přes hluboké údolí se zračí hory a sjezdovky střediska Les Arcs. S lyžemi na nohou si také můžete prohlédnou pevnost, jejíž účelem bylo chránit historickou státní hranici. Sportovní červené, ale i mírnějšími modré terény nejen že nabídnou příjemnou lyžovačku, ale také vás posunou k srdci oblasti, průsmyku Malý Sv. Bernard (2 188 m n. m.). Před průsmykem čekají ještě dvě paralelní tratě a poté už vstoupíte na náhorní plošinu v okolí samotného horského sedla, která vybízí k relaxačnímu lyžování ve vysokohorském prostředí s dominantou Mont Blancu. Novinkou sezóny 2018/19 je dvěma sedačkovými lanovkami nově zpřístupněný lyžařský terén na svazích hory Mont Valaisan (2 800 m n. m.).

Třetí lyžařský svět nabízejí svahy nad italským La Thuile (1 441 m n. m.). Zatímco oblast nad La Rosière je tvarově ukázněná, na italské straně nás čeká terén členitý s prudkými, ale i klidnými tratěmi. Klesá o poznání níže, takže není výjimkou, že dojezdy na dno údolí probíhají na čistě technickém sněhu. Italská část ale není sněhově chudší pouze pro nadmořskou výšku – díky klimatické hranici se nad La Rosiere pravidelně vyprazdňují sněhová mračna, zatímco nad La Thuile je o poznání sušeji.

Průsmyk Malého Svatého Bernarda je po silnici průjezdný pouze v létě – v zimě z něj pak startují helikoptéry místní heliski agentury a rozváží lyžaře na vybrané okolní vrcholky, aby se z nich spustili prašanovými kraji dolů. Ve Francii je helisking zakázán, proto La Rosiere těží z přítomnosti hranice: v Itálii lyžaři do vrtulníku nastoupí i z něj vystoupí, do Francie „jen“ lyžují.

La Rosiere / Espace San Bernardo - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

359

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 5 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • pestrý a rozsáhlý přeshraniční areál
  • heliskiing
  • méně rušná oblast

Minus:

  • jen bezlesé terény na straně La Rosiere
  • pomalejší lanovky
  • časově náročný přejezd do La Thuile
  • minimum apres-ski

Odkazy

Tignes / Espace Killy

Tignes / Espace Killy

Tignes / Espace Killy

Tignes / Espace Killy

Tignes / Espace Killy

Tignes / Espace Killy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 82
Otevřené sjezdovky 0 z 300 km