La Rosiere / Espace San Bernardo - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Francie Savojsko La Rosiere / Espace San Bernardo

La Rosiere / Espace San Bernardo

Foto

Nedaleko známých savojských středisek údolí Tarentaise se na jižních svazích sluní nenápadné La Rosiere, pohledné rezidenční letovisko s mírnými a přehlednými svahy, které je propojené s italským střediskem La Thuile. Kromě přívětivých lyžařských terénů a klidné atmosféry potěší i působivým panoramatem Mont Blanku.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

La Rosiere / Espace San Bernardo

La Rosiere / Espace San Bernardo - sjezdovky

41%46%9%4%
152 celkem sjezdovek (km)
30 zasněžování (km)
5 ski-route (km)

La Rosiere / Espace San Bernardo - lanovky a vleky

pojízdný koberec
5
vlek
13
sedačka
8
sedačka expres
10
sedačka krytá
2
kabinka
1
58000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1190-2800 m n.m.1610 m

Mapa sjezdovek

La Rosiere / Espace San Bernardo - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

La Rosiere / Espace San Bernardo - lyžování

La Rosiere je klidné, přívětivé savojské středisko, kde se rozléhají široké, mírné a slunečné pláně, protkané sjezdovkami, které končí před prahem rezidencí a hotelů pohledného a klidného ubytovacího resortu.

Lyžařské dění v La Rosiere se odehrává na jemně vypouklém oblém hřebeni s mírným temenem a strmějším úpatím ve výškách okolo 2 000 m n. m. Mírné, přehledné a slunečné pláně přímo nad střediskem předurčují La Rosiere být především rodinnou destinací. Pod úroveň střediska přitom klesají i dvě náročnější tratě – jednak dlouhá červená sjezdovka s ještě delší a pomalou 4sedačkou Les Ecudets, krytá lesem, za dobrých sněhových podmínek proměněným ve freeridový labyrint, druhak subtilní červená sjezdovka z Les Eucherts na opačné straně střediska, která padá po mýtinách a v řídkém porostu, rovněž využitelném pro freeride. Ambiciózní lyžaře zaujme především nově zpřístupněný sektor Mont Valaisan, dosahující do 2 800 m n. m. Zdejší strmější terén protíná užší a točivá červená sjezdovka, která zprvu více panoramaticky traverzuje a později zase více klesá, okolo níž vábí freeridery rozsáhlé pláně i žleby. Lyžařskou kulisu v La Rosiere obstarává blízký Mont Blanc.

Kolem průsmyku Malého Svatého Bernarda „za hřebenem“ lze za příznivých povětrnostních podmínek přelyžovat do italského střediska La Thuile. Zatímco oblast nad La Rosiere je tvarově ukázněná, na italské straně čeká členitější terén s prudkými, ale i klidnými tratěmi. Tratě klesají o poznání níže, takže sjezd do údolí probíhá převážně na technickém sněhu. Není také výjimkou, že na každé straně hřebene panuje jiné počasí, průsmyk je totiž jistou klimatickou hranicí.

Průsmyk Malého Svatého Bernarda je po silnici průjezdný pouze v létě – v zimě z něj startují jen helikoptéry rozvážející lyžaře na vybrané okolní vrcholky. Ve Francii je helisking zakázán, proto lyžaři do vrtulníku nastoupí i z něj vystoupí v Itálii a do Francie „jen“ lyžují.

La Rosiere je rekreační resort, který si uchoval ráz „vesnice“. Centrum La Rosiere a satelitní Les Eucherts spojuje romantická pěší osvětlená stezka lesem. Mezi nejnovější apres-ski atrakce patří kolejová bobová dráha X-treme sledge. Na typickou francouzskou večeři se dá zajít třeba do restaurace L´Ancolie v útulné a vtipně vyzdobené dřevěné chatě na úplném konci resortu. Kuchyně je více než vydatná, hlavní jídla vyjdou okolo 30 eur.

Průsmyk Malého svatého Bernarda nese jméno patrona horalů, který zde založil hospic, útulnu pro poutníky, už před 1 000 lety. Před více než 250 lety se tu (a také ve známějším Velkém Svatobernardském průsmyku) zrodilo známé plemeno bernardýna, psa, kterého mniší vycvičili pro záchranu vyčerpaných poutníků. Traduje se, že tudy táhl dokonce kartaginský vojevůdce Hannibal se svou armádou a slony. Z pozdější doby pocházejí četné pevnosti, které chránily Savojsko a využity byly i ve 2. světové válce – jedna z nich je k vidění přímo na sjezdovce, na vrcholu Fort de la Redoute.

La Rosiere / Espace San Bernardo - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

380

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 5 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velké lyžařské území spolu s italským La Thuile
  • většinou rychlé lanovky
  • stylové ubytovací rezidence
  • klidnější středisko
  • panorama Mont Blanku

Minus:

  • samotné La Rosiere nebude náročnému lyžaři stačit
  • přejezd do Itálie závislý na počasí
  • na jaře proměnlivější kvalita sněhu kvůli jižní orientaci svahů

La Rosiere / Espace San Bernardo - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Hochficht

Hochficht

Hochficht

Hochficht

Hochficht

Hochficht

SNOW tipy

Výška sněhu 65 cm
Otevřené lanovky a vleky 9 z 9
Otevřené sjezdovky 11 z 15