Foto

Údolí Gasteinertal má ze všech oblastí Ski amade nejrozmanitější lyžařský terén, od zalesněných svahů s přehlednými lyžařskými dálnicemi Dorfgasteinu až po vysokohorské pláně Sportgasteinu, a navíc zde vyvěrají termální prameny.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Grossarl Dorfgastein | Sportgastein

Gastein - sjezdovky

34%62%4%
186 celkem sjezdovek (km)
140 zasněžování (km)
19 ski-route (km)
45 běžecké tratě (km)

Gastein - lanovky a vleky

vlek
10
sedačka
9
sedačka expres
3
sedačka krytá
5
kabinka
13
visutá kabina
1
69200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

843-2686 m n.m.1843 m

Mapa sjezdovek

Gastein - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Gastein - lyžování

Údolí Gasteinertal má oproti svým sousedům ve Ski amadé, jako jsou Flachau, Wagrain, Maria Alm nebo Schladming, výrazně horštější charakter, a tím pádem členitější lyžařské terény. To platí hlavně o svazích hlouběji v údolí a vrcholí vysokohorským Sportgasteinem. Naopak jednotvárnější a přehlednější charakter svahů a sjezdovek najdete v houpačce Dorfgastein Grossarl, která se nachází nejníže. Celý Gastein tak má – na poměry Salcburska – neobvykle pestrou typologii terénů, a to do každého počasí a sněhových podmínek.

V Dorfgasteinu, spojeném přes hřeben s údolím Grossarltal pomocí 80 km sjezdovek, se hemží přehledné a nezáludné dálniční sjezdovky á la Flachau, obdařené efektivními rychlými lanovkami. Z Dorfgasteinu vyjedete až na vrchol jedinou páteřní kabinkou, doprovázenou kratšími sedačkami v jednotlivých patrech areálu, z Grossarlu pak stoupají dvě hlavní osy lanovek. Obě strany hřebene jsou přirozeně „červeně“ skloněné. Ve vrcholových partiích se najde řídký les pro lehčí freeride, jinak areálu dominují non-stop sjezdy s variantami a více než 1 000m převýšením na jeden zátah, které si samozřejmě můžete podle libosti zkrátit ježděním pouze jednotlivých výškových „pater“. Sjezdovky mají podobu velmi širokých lesních průseků a jsou-li náhodou užší, vede dolů zase více variant.

Svahy hlouběji v údolí Gasteinertalu – nad Bad Gasteinem a Sportgasteinem – jsou poměrně strmé, takže na nich nejlépe vyniknou poctivé červené, nebo dokonce černé sjezdovky, naproti tomu mírnější modré tratě musí sklon krotit serpentinami a užšími přejezdy podél vrstevnic. Zdejší sjezdovky narušují typickou „skiamadeovskou“ jednoduchost i tím, že ne vždy doprovázejí „svou“ lanovku, nemusí být od ní dokonce ani na dohled, což znamená více se soustředit na orientaci, pokud se nechcete nechat jen volně unášet lyžařským prostorem. Na horské louce Schlossalm, na vrcholu Stubnerkogel a ve Sportgasteinu šťavnaté úseky tratí zpravidla střídají hlušší přejezdy a i zprvu přehledná pláň se může náhle proměnit v klikatou cestu – najít si terén „na míru“ proto vyžaduje o něco více úsilí a času než v „úhledném“ Dorfgasteinu.

Bad Hofgastein je živý městský resort s velkou ubytovací kapacitou, který se Schlossalmem spojuje nová moderní a vysokokapacitní kabinka s nástupní stanicí na kraji města.
Na Schlossalmu nad Bad Hofgasteinem se sjezdovky sbíhají po úbočích ploššího terénního kotle na jeho dno, vystlané vlídnou horskou loukou s modro-červenými sjezdovkami. Z ní tratě už společně traverzují k mezistanici a dále do údolí. Z nejvyšších zpřístupněných bodů, horských sedel Kleine a Hohe Scharte, stéká opuštěným údolím ještě subtilnější výletní červená sjezdovka, která se pod mezistanicí vlije do už mnohem širší Aeroplanwiese. Na opačnou stranu do údolí Angertal míří po strmějším úbočí sportovnější červená sjezdovka anebo freeridová ski-route.
Angertal, postranní údolí mezi Bad Hof- a Bad Gasteinem, zčásti supluje hlavní nástupní bod do společného areálu, když zde na rozdíl od obou letovisek vyrostla velkokapacitní parkoviště i výkonné lanovky směrem jak na Schlossalm, tak Stubnerkogel. Nástupní terminál se nachází zhruba o 300 m výše než města v údolí (1 175 m oproti 850 m n. m.), což znamená vystoupat sem po klikaté horské silnici. Z obou stran sem tečou výživné červené a černé sjezdovky, dno údolí je přitom ploché, a tak ideální pro velkou cvičnou louku s velkorysým zázemím pro děti i rodiče.
Od Bad Gasteinu už začínají Vysoké Taury, do nichž je údolí zanořené, pomalu ukazovat svůj typický charakter – vrchol Stubnerkogel je velmi výrazný a přirozeně strmý. V jeho blízkosti je jako turistická atrakce zavěšen „drátěný“ most se vzdušnými vyhlídkami, v panoramatu nechybí ani nejvyšší rakouský Grossglockner. Ze Stubnerkogelu směrem do Bad Gasteinu utíkají přímé, poctivé červené tratě, doplněné okružní modrou, od mezistanice níže se ale už jen traverzuje. Ve vrcholových partiích směrem na Angertal zeje prostorný kotel s příjemně červenými tratěmi, které pokračují lesem jako sportovní černé a červené „direttisssimy“. Přímo z vrcholu padá i prudká červená panoramatická hřebenovka a oklikou pak ještě jedna červená trať s dlouhou, širokou a nenáročnou střední pasáží, vymýcenou pozoruhodně, nicméně efektivně přímo v trase vysokého napětí. Všechny varianty nakonec dotraverzují až na dno Angertalu.

Za zády Bad Gasteinu, tedy naproti Stubnerkogelu, vyrůstá ještě jeden svah – Graukogel. Stejně jako město jeho sláva dokonale zašla – krásné, dlouhé, i když místy na dnešní poměry poněkud úzké tratě prověřily v r. 1958 světovou elitu při alpském mistrovství světa. Na pět tratí, převážně sportovně červených a bez jediného sněžného děla, trpělivé lyžaře vyvezou dvě starodávné dvousedačky.

Úplně na konci údolí se schovává komornější Sportgastein – vysokohorský amfiteátr s jedinou lanovkou a nahoře jedním vlekem, který působí přímo „ledovcovým“ dojmem. Díky nadmořské výšce i orientaci svahu mívá nejtrvanlivější sníh v celém údolí a i se zasněžováním jen od mezistanice dolů mu sezóna vydrží až do začátku května. Z téměř dvouatřičtvrtě­tisícového Kreuzkogelu se po pláních rozprchávají příjemné červené dálnice, které občas mění sklon a místy si „vypomůžou“ i užší přejezdovou cestou, aby se mohly znovu rozeběhnout. Nepřekvapí, že kolem nich leží ještě přehledné freeridové pláně s poměrně bezpečným sklonem v celkově nezáludném terénu. Sjezdy z mezistanice do údolí už jsou užší, strmější a členitější.

Nejen lyžaře do údolí Gasteinertal vábí světoznámé termální lázně – až 5 milionů litrů horké vody denně tryská ze země a ohřívá nejen dva lázeňské komplexy, ale je rozvedena i do všech čtyř- a pětihvězdičkových hotelů v Bad Hof- a Bad Gasteinu. V moderní badhofgasteinské lázni Alpentherme můžete relaxovat i sportovat: v rodinném světě je brouzdaliště pro malé děti i dva náročnější tobogány od 10 let a samozřejmě nechybí ani velký saunový svět s novou designovou a vůbec velkoryse pojatou budovou Cascadia.
Unikem Gasteinu jsou v nitru hory vybudované důlní chodby Heilstollen, kde probíhá jediná jeskynní léčba radonem na světě – kromě chronických pacientů si „horečkovou“ terapii mohou vyzkoušet i lyžaři, stačí si vyhradit půl dne volna.
Gastein je přitom všestranně atraktivní nejen pro lyžaře – má také nabitý kulturní program počínaje jazzem na sněhu a konče jednorázovými uměleckými díly vytesanými před zraky diváků z ledu. Nechybí mezinárodní špičkové sportovní akce jako Red Bull Playstreets a samozřejmě kulinářské zážitky…

Jednoduše řečeno: Gastein je místo s duší, jakých díky komfortní lyžařské „sterilizaci“ středisek už není mnoho.

Gastein - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

370

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 3 - 6 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé a velmi rozmanité sjezdovky v lese i nad jeho hranicí
  • sněhově nadprůměrně spolehlivý Sportgastein
  • skipas Ski amadé platí i v okolních lyžařských oblastech (Salzburger Sportwelt, Hochkönig)
  • termální lázně a wellness

Minus:

  • sjezdovky mívají užší či přejezdové úseky
  • lyžařské terény rozmělněné do čtyř areálů, jen částečně propojených
  • zašlá sláva Bad Gasteinu
  • riziko nepříznivého počasí v nejvyšších polohách

Gastein - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 46
Otevřené sjezdovky 0 z 239 km