Valmeinier Valloire - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Francie Savojsko Valmeinier Valloire

Valmeinier Valloire

Francie Francie - Savojsko - Galibier Thabor

Foto

Lyžařský komplex Galibier Thabor se 160 km sjezdovek zahrnuje uměle vybudovaný Valmeinier, jeden z nejmladších francouzských ubytovacích resortů s úhlednými apartmánovými rezidencemi pro rodinnou dovolenou, a původní malebnou horskou vesničku Valloire. Nad nimi se rozléhají mírné až středně strmé slunečné pláně v polohách do 2 500 m n. m., obsloužené převážně sedačkovými lanovkami.

Valmeinier Valloire - sjezdovky

28%38%8%26%
160 celkem sjezdovek (km)

Valmeinier Valloire - lanovky a vleky

pojízdný koberec
1
vlek
11
sedačka
9
sedačka expres
8
kabinka
2
47000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1430-2595 m n.m.1165 m

Mapa sjezdovek

Valmeinier Valloire - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Valmeinier Valloire - lyžování

Valmeinier je typickým uměle vytvořeným resortem nejmladší generace, kde náměstí tvoří prostor mezi úhlednými apartmánovými domy, zatímco Valloire je tradičním živým horským městečkem, obklopeným novějšími rezidencemi. Obě střediska pojí společný areál s přívětivým a pestrým profilem terénů pod dvouapůltisícovým hřebenem Crey du Quart. Sjezdovky jsou přirozeně dobře provázané, takže nevznikají přelidněné a hektické křižovatky, což přispívá k příjemně klidnému lyžařskému ruchu.

Nejfrekventova­nějšími částmi areálu jsou přehledné, pohodově skloněné a široké červené tratě s jemnými změnami sklonu v okolí 6sedačky na svazích Crey du Quart (2 534 m), dále sportovnější svah Setaz přímo nad Valloire a nakonec modré a lehce spletité tratě nad Valmeinierem. Z Crey du Quart klesají o něco strmější červené severním směrem, v nižších partiích pak velmi strmá, přitom široká a upravovaná černá Grandes Drozes, jejíž alternativou pro návrat do údolí pod Valmeinier 1 500 jsou modré úvozové cesty. Severní svah Setaz (2 538 m), na jehož úpatí leží centrum Valloire, nabídne v nejvyšších partiích terénně členitou červenou se starou sedačkou a vlekem, přecházející do lesa jako již poměrně prudká červená s několika hangy a z ní se větvící dvě parádní, konstantně skloněné černé varianty – Melezes a Olympique. Škoda jen staré lanovky s poschoďovou dolní stanicí a stísněnými kabinkami.

Sjezdovky nad Valmeinierem (1 800 m) jsou zakomponovány do kamenitého svahu bez velkých terénních úprav, což limituje jejich šíři – jsou to často subtilnější tratě s mnoha zatáčkami. Nenápadnou, ale prvotřídní tratí je dlouhá červená s 1 000m převýšením, která startuje z vrcholu Le Gros Crey, teče po spádnici jako středně široká a příjemně terénně členitá až do Valmeinier 1 500.

Mimo tradiční horské restaurace jsou na svazích i „okénka“ se sendviči, u horních stanic některých lanovek bývají i lavičky pro piknik.

Valloire vidělo své první lyžaře již v roce 1904 na nohou horských myslivců, a živým horským městečkem také zůstalo. Jeho srdce tvoří starobylé náměstí s kostelem ve stylu savojského baroka, obkroužené na okolních kopcích malými kapličkami. Noční život Valmeinieru nabízí večerní lyžování přímo nad střediskem, ale jinak je nabídka poměrně chudá. Mimo několika barů zde funguje ještě bowling, jedna z rezidencí je vybavena venkovním bazénem a saunou.

Hlavní silnice z Valloire, která se ovšem v zimě neudržuje, vede k vysokohorskému sedlu Galibier, jímž pravidelně proudí cyklistický závod Tour de France. Vycházky na sněžnicích do těchto míst jsou už skutečným sportovním výkonem i romantickým zážitkem zároveň. O posledním lednovém víkendu se pravidelně konají sympozia ve tvorbě ledových a sněhových soch. Výtvory jsou pak vystaveny po zbytek sezóny na hlavní třídě, dokud je nerozpustí slunce.

Valmeinier Valloire - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

290

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 5 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • široké a rozmanité, převážně lehčí až středně obtížné sjezdovky
  • klidný lyžařský ruch díky rozptýlení areálu do mnoha propojených lokalit
  • malebná původní vesnička Valloire

Minus:

  • méně náročnějších tratí
  • občas starší lanovky
  • na francouzské poměry nižší nadmořská výška

Odkazy

Aprica

Aprica

Aprica

Aprica

Aprica

Aprica

SNOW tipy

Výška sněhu 60 cm
Otevřené lanovky a vleky 8 z 11
Otevřené sjezdovky 29 z 50 km