Valmorel / Grand Domaine - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Francie Savojsko Valmorel / Grand Domaine

Valmorel / Grand Domaine

Francie Francie - Savojsko - St. Francois Longchamp

Foto

Valmorel je nenápadný soused Tří údolí, který žije poklidnějším tempem a v útulnějších poměrech. Architektonicky vydařený a příjemně živý resort s ubytováním u sjezdovek má 160km síť sjezdovek roztaženou přes četná údolíčka a hřebínky. Vládne lehčí až střední obtížnost a celkově je areál oproti nedalekým gigantům v oblasti Tarentaise o něco níže položený.

Valmorel / Grand Domaine - sjezdovky

38%18%10%34%
160 celkem sjezdovek (km)
35 zasněžování (km)

Valmorel / Grand Domaine - lanovky a vleky

vlek
36
sedačka
11
sedačka expres
7
kabinka
2
60800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1250-2550 m n.m.1300 m

Mapa sjezdovek

Valmorel / Grand Domaine - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Valmorel / Grand Domaine - lyžování

Středisko Valmorel leží ve výšce cca 1 400 m na konci údolí Morel, kde hřebeny tvoří přirozený kotel s východními, severními a západními svahy a nad ním se tyčí 2 832 m vysoká hora Le Cheval Noir. Absence jižních svahů pomáhá trvanlivosti a kvalitě sněhu, na druhou stranu si tu v prosinci a lednu nízko se pohybujícího slunce moc neužijete. Cestou údolím k ubytovacímu středisku leží množství menších vesniček, které jsou s Valmorelem propojené skibusem anebo v případě Doucy-Combelouvière ještě lanovkou a vleky po západním hřebenu areálu.

Sjezdovky mají ve své většině podobu širokých modrých plání pro pohodové lyžaře i rodiny s dětmi. Několik červených a černých sjezdovek stojí za to i pro náročnější lyžaře, které zřejmě zaujmou i freeridové možnosti v sousedství sjezdovek anebo v zabezpečené zóně Col du Gollet. Na stejném místě je i freestylový snowpark. Celkově areál působí velmi rozvolněně a cesta z jednoho konce na opačný je otázkou dvou hodin. Na východ od Le Cheval Noir leží středisko Saint Francois-Longchamp, které už sídlištní původ nezapře, ale i tam se mnoho nových i starších budov postupně zahaluje do dřeva. Svahy tu jsou o něco slunečnější (jižní, východní a západní), což bývá na jaře při silném slunci spíš nevýhodou s přemrzlými sjezdovkami ráno a měkkými odpoledne. Spojením Valmorelu se Saint Francois vznikl areál Grand Domaine, který se může pochlubit 160 km (3 600 hektarů) sjezdovek, dostatečnou porcí i na týdenní dovolenou. Obě střediska jsou propojena přes dvě malá údolíčka na úpatí Le Cheval Noir lehkými a širokými tratěmi, takže i slabší lyžaři se mohou bez problémů pohybovat po celém areálu.

V samotném Valmorelu se nesetkáte s obvyklými výškovými rezidencemi, ale nepřijdete ani o lyžování ke dveřím apartmánu. Všechny hotelové i apartmánové budovy jsou obloženy dřevem a i ta nejposlednější chatička musí mít střechu ze savojské břidlice, což Valmorelu dodává velmi malebný ráz. Centru resortu dominuje pěší ulice s obchůdky, půjčovnami a restauracemi. Začíná u spodní stanice lanovky L’alti a končí u stanice krátké kabinkové lanovky Créve-Creur, která spojuje spodní část střediska Le Bourg (tam je i velké odstavné parkoviště) s horní částí Le Mottet.

Novinkou je kabinková lanovka z areálu do původní horské vesničky Celliers, která leží ve vedlejším údolí na západ od Valmorelu a přístup do ní je pouze lanovkou nebo autem, nikoliv po sjezdovce. Ubytování nabízí jediný hotel a několik soukromých pokojů nebo apartmánů – ráj pro ty, kteří hledají po lyžování naprostý klid. Kousek pod vesnicí je jen kozí farma se sýrárnou, kde si můžete poslechnout něco z historie a zhlédnout postup výroby sýra a nakonec si zdejší výborný sýr i (výhodně) koupit.

Valmorel / Grand Domaine - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

380

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 5 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • pohledný ubytovací resort
  • rozsáhlý, přitom velmi pohodový a klidný areál

Minus:

  • méně náročných svahů
  • nižší nadmořská výška a sněhová jistota

Odkazy

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

Černá hora - Janské Lázně

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 12
Otevřené sjezdovky 0 z 18