Plose - lyžování - SNOW.cz
Foto

Plose je typicky dolomitsky pohodovým areálem s jižně orientovanými sjezdovkami na holých pláních a jedním dlouhým, mimořádně atraktivním sjezdem do údolí.

Plose - sjezdovky

46%22%32%
43 celkem sjezdovek (km)
34 zasněžování (km)

Plose - lanovky a vleky

vlek
1
sedačka
2
sedačka krytá
2
kabinka
2
11300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1060-2505 m n.m.1445 m

Mapa sjezdovek

Plose - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Plose - lyžování

Nejpřitažlivějším lyžařským areálem údolí Eisacktal je bezlesá planina s vrcholy Plose a Pfannspitze, které se tyčí vysoko nad starobylým městem Brixen. Jejich jižní až jihovýchodní svahy protkává pětice lanovek, obtékané lehčími modrými i svižnějšími červenými sjezdovkami. Mírnější tratě stékají z Plose, ty strmější spadají z vrcholu Pfannspitze – hlavní varianty bývají terénně upravené do téměř dálniční podoby, zbývající jsou naopak přirozeně hravě zvlněné.

Jednoznačně nejatraktivnější je červeně značená, středně strmá, pestrá a široká sjezdovka Trametsch s bezmála 1 400metrovým převýšením stékající od horské chaty Plose (2 446 m) až do údolí. Trať zvrchu krotce stéká po holém hřebeni podél 4sedačky Schönboden, níže se pak stáčí k severozápadu a padá středně prudkým, zalesněným a velkoryse vykáceným svahem v nekonečných zatáčkách až k parkovišti. Je zároveň nejdelší tratí Jižního Tyrolska (9 km) a jednou z nejkrásnějších v Dolomitech.
Od horní stanice 4sedačky Schönboden vede mírný a široký přejezd na úpatí sousední Pfannspitze (2 505 m). Podél kryté 6sedačky Rossalm roluje širokánská a zprvu mírná dálnice, která se později dělí na lehce červený, stále přehledný hang a na úzkou, neposednou černě značenou trať. Z vrcholu na opačnou stranu míří po svižném, lehce členitém svahu několik variant tratí – od krátké přímé černé až po lehkou okružní modrou. Pod horskou chatou Rossalm se spojí do prostorného a mírného lesního průseku, jímž doputují k 10místné kabince.
Pod návratovou 3sedačkou Plose padá černě značená trať s prudkými zlomy, která však bývá jen zřídkakdy dostatečně vysněžená.

Lyžařský areál v posledních letech omladily moderní lanovky, takže kromě návratu z Pfannspitze na Plose a okrajové lokality Palmschoss jsou všechny sjezdovky dostupné z expresních a krytých lanovek. Zastarale už působí jen přístupová 6místná kabinka z údolí, která pochází z 80. let. Uvažuje se i o vybudování dlouhé přístupové lanovky z Brixenu s možným přestupem přímo z vlaku, která by Plose zajistila snazší dostupnost. Občané v referendu však prozatím projekt odmítli. Investice proto směřují do letních atrakcí a hlavně zajištění zdrojů vody a posílení zasněžovacího systému, plánují se i nové hotely přímo v areálu.

U horní stanice kabinky je kapacitní restaurace La Finestra – kromě klasických jihotyrolských pokrmů má v nabídce i čerstvé mořské plody. Velmi pěkná a s příjemnou slunečnou a vyhlídkovou terasou je chata Rossalm na úpatí Pfannspitze. Kromě nich je po svazích roztroušeno ještě několik dalších menších či větších horských chat.

Od horní stanice kabinky na Kreuztalu šněruje do údolí ideálně skloněná, pečlivě udržovaná a osvětlená sáňkařská dráha. Půjčovna saní se nachází přímo na startu a na dojezdu.

Plose je velkolepým rozhledovým balkónem – východnímu panoramatu dominuje rozeklaný dolomitský hřeben Geisler, jižní obzor rámuje Brenta a ten severní pak ledovci pokryté vrcholky Zillertálských Alp.

Díky své poloze s jižní orientací svahů a suššímu mikroklimatu je Plose nejslunečnějším areálem Eisacktalu, ideálním pro slunné, přitom mrazivé zimní dny. Jeho holé svahy jsou naopak nepříjemné za větrných dnů, na jaře na nich zase dříve měkne sníh.

Plose - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

260

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • výborná a dlouhá červená sjezdovka do údolí
  • příjemné červenavé pláně na obou vrcholech
  • daleký rozhled
  • krátký příjezd dálnice
  • cenově příznivé ubytování v širokém okolí

Minus:

  • starší přístupová lanovka z údolí
  • často málo přírodního sněhu
  • jižní orientace svahu s brzy měknoucím sněhem

Odkazy

Červená Voda

Červená Voda

Červená Voda

Červená Voda

Červená Voda

Červená Voda

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 2
Otevřené sjezdovky 0 z 6