Plose - lyžování - SNOW.CZ

Plose

Brixen

Itálie - Jižní Tyrolsko | Dolomiti Superski | Eisacktal

Foto

Plose je typicky dolomitsky pohodovým areálem s jižně orientovanými sjezdovkami na holých pláních a jedním dlouhým, mimořádně atraktivním sjezdem do údolí.

Plose - sjezdovky

46%22%32%
43 celkem sjezdovek (km)
34 zasněžování (km)

Plose - lanovky a vleky

vlek
1
sedačka
2
sedačka krytá
2
kabinka
2
11300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1060-2505 m n.m.1445 m

Mapa sjezdovek

Plose - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Plose - lyžování

Nejpřitažlivějším lyžařským areálem údolí Eisacktal je bezlesá planina s vrcholy Plose (2 447 m) a Pfannspitze (2 547 m), které se tyčí vysoko nad starobylým městem Brixen. Jejich jižní až jihovýchodní svahy protkává šestice sedačkových lanovek, které obtékají lehčí modré i svižnější červené sjezdovky. Mírnější tratě stékají z Plose, ty strmější spadají z vrcholu Pfannspitze, kde mnoho z nich je i příjemně terénně členitých. Jednoznačně nejatraktivnější je červeně značená, středně strmá, zato pestrá a široká sjezdovka Trametsch s bezmála 1 400metrovým převýšením stékající od horské chaty Plose až do údolí. Trametsch zvrchu krotce stéká po holém hřebeni, níže se pak stáčí k severozápadu a padá středně prudkým, zalesněným a velkoryse vykáceným svahem v nekonečných zatáčkách až k parkovišti. Je zároveň nejdelší tratí Jižního Tyrolska (9 km) a jednou z nejkrásnějších v Dolomitech. Kromě toho je Plose i velkolepým rozhledovým balkónem – východnímu panoramatu dominuje rozeklaný dolomitský hřeben Geisler, jižní obzor rámuje Brenta a ten severní pak ledovci pokryté vrcholky Zillertálských Alp.

Nejen díky své poloze, ale i mikroklimatu je Plose nejslunečnějším areálem Eisacktalu, čímž je ideálním místem pro slunné, přitom mrazivé zimní dny. Má však holé, větrnější svahy, a na jaře s dříve měknoucím sněhem.

Lyžařský areál v posledních letech příjemně omladily moderní sedačkové lanovky a v plánu bylo i vybudování dlouhé přístupové lanovky z Brixenu s možným přestupem přímo z vlaku, která by Plose zajistila snazší dostupnost, a tedy i rentabilní návštěvnost. Občané v referendu však projekt odmítli a provozovatel dokonce začal uvažovat o trvalém ukončení lyžařského provozu. To naštěstí odvrátil příslib všestranné podpory ze strany regionu – v první řadě půjde o posílení zasněžovacího systému a stavbu nové kabinkové lanovky na Pfannspitze a v budoucnu i nových hotelů přímo v areálu.

Plose - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

263

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • výborná a dlouhá sjezdovka Trametsch
  • daleký rozhled
  • krátká vzdálenost od dálnice
  • cenově příznivé ubytování v širokém okolí

Minus:

  • kromě sjezdu do údolí spíše kratší sjezdovky
  • jižní orientace svahu, a tím pádem nejistá kvalita sněhu

Odkazy

Sníh Plose

Výška sněhu 100 cm
Otevřené lanovky a vleky 7 z 7
Otevřené sjezdovky 38 z 42 km

Počasí Plose

čtvrtek (21.02.) weather -5°/
pátek (22.02.) weather -3°/
sobota (23.02.) weather -6°/