Eisacktal - lyžování - SNOW.CZ

Eisacktal

Gitschberg, Jochtal, Plose, Valle Isarco

Itálie - Jižní Tyrolsko | Dolomiti Superski

Foto

Údolí hloubené řekou Eisack nejenže přivádí lyžaře po dálnici z Brennerského průsmyku na úpatí jihotyrolských Dolomit, ale nabízí jim i atraktivní, byť méně rozsáhlá, zato však klidná lyžařská centra. Kulturním a společenským srdcem oblasti je starobylé město Brixen, mnoho úhledných rodinných penzionů a hotelů leží i v jejich venkovském okolí, které je neobyčejně lákavé také cenově. Kromě každodenního lyžařského safari po příjemně kompaktních areálech má Eisacktal i na dvě stě kilometrů běžeckých stop, sáňkařské dráhy nebo velký akvapark s atrakcemi i světem saun.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Plose | Gitschberg Jochtal

Eisacktal - sjezdovky

41%42%17%
98 celkem sjezdovek (km)
84 zasněžování (km)

Eisacktal - lanovky a vleky

pojízdný koberec
8
vlek
6
sedačka
4
sedačka krytá
3
kabinka
8
visutá kabina
1
41800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1067-2507 m n.m.1440 m

Mapa sjezdovek

Eisacktal - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Eisacktal - lyžování

V okolí Brixenu na severním úpatí Dolomit vyrůstají dvouapůltisícové hřebeny s horskými loukami na svazích, z nichž jsou lyžařsky využité především výše položené a jižně orientované svahy Plose a Gitschbergu s pohodově až poctivě červenými sjezdovkami.

Nejpřitažlivější je bezlesá planina s vrcholy Plose (2 447 m) a Pfannspitze (2 547 m) – jejich jižní až jihovýchodní svahy protkává šestice sedačkových lanovek, které obtékají lehčí modré i svižnější červené sjezdovky. Mírnější tratě stékají z Plose, ty strmější spadají z vrcholu Pfannspitze, kde mnoho z nich je i příjemně terénně členitých. Jednoznačně nejatraktivnější je červeně značená, středně strmá, zato pestrá a široká sjezdovka Trametsch s bezmála 1 400metrovým převýšením stékající od horské chaty Plose až do údolí. Trametsch zvrchu krotce stéká po holém hřebeni, níže se pak stáčí k severozápadu a padá středně prudkým, zalesněným a velkoryse vykáceným svahem v nekonečných zatáčkách až k parkovišti. Je zároveň nejdelší tratí Jižního Tyrolska (9 km) a jednou z nejkrásnějších v Dolomitech. Kromě toho je Plose i velkolepým rozhledovým balkónem – východnímu panoramatu dominuje rozeklaný dolomitský hřeben Geisler, jižní obzor rámuje Brenta a ten severní pak ledovci pokryté vrcholky Zillertálských Alp.

Naproti Plose se v horském pásmu Zillertalských Alp zdvihá bezlesá homole Gitschberg (2 512 m) s jedním hlavním proudem sjezdovek odshora až do údolí. Nejostřeji klopené sjezdovky vedou po jižním svahu ze samotného vrcholu Gitschberg, dále se terén krotí do lehké modré, aby se na hranici lesa stočil k západu a svižněji propadl. Vrcholové partie zpřístupňuje pomalá a nekrytá 4sedačka s nástupním kobercem, níže položené a zalesněné sjezdovky obsluhují kabinkové lanovky. Z mezistanice přibližovací kabinky z Meransenu vede propojovací kabinka přes údolí Altfasstal do sousedního údolí Jochtal, díky níž jsou oba areály propojeny. Velká horská restaurace stojí kousek pod horní stanicí kabinky, kdo naopak dává přednost útulnějším chatám, může sjet třeba do malé Pichlerhütte u červené sjezdovky Nesselwiese směrem do údolí.

Jochtal má ve svých horních, východně orientovaných partiích pod vrcholem Hinterberg (2 100 m) velmi pohodově skloněné a řídce zalesněné carvingové dálnice s komfortní 6sedačkou a směrem do údolí pak červenou trať vinoucí se s občasnou krátkou rovinkou lesem. Vrchní pasáž údolní trati má ještě dvě krátké, ale skutečně černočerné varianty nad horskou chatou Nockalm, které nemají co do strmosti v širokém okolí obdoby. Od parkoviště v údolí bude východním směrem nově stoupat kabinková lanovka, která Jochtal pojí s Gitschbergem a podél jejíhož spodního úseku vede velmi lehká modrá sjezdovka. Přejezd z Jochtalu na Gitschberg kabinkami Schilling a Gaisjoch trvá cca 20 minut. Jediným ubytovacím středisek tohoto klidného údolíčka je malá vesnička Vals. U horní stanice kabinky Jochtal je větší, ale poněkud neútulná samoobslužná restaurace s jediným velkým prostorem, zato podél sjezdovek najdete krásné, malé dřevěné horské chaty s domácí kuchyní – třeba Linderalm nebo Nockalm.

Nejslunečnějším místem je díky své poloze a mikroklimatu Plose, které je ideálním areálem pro slunné, přitom mrazivé zimní dny. Jak Plose, tak Gitschberg mají holé, větrnější svahy, a na jaře s dříve měknoucím sněhem, zatímco sjezdovky Jochtalu jsou prakticky zcela kryté a stíněné porostem.

V tisíc let starém Brixenu na dně údolí Eisacktal je kromě památkového centra s pěší zónou a Havlíčkova exilového domku i rozsáhlý akvapark (Aquarena) s vodními atrakcemi a světem saun.

Eisacktal - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

427

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • top sjezdovka Trametsch (Plose)
  • daleké rozhledy z vrcholových partií
  • méně rušné areály
  • krátká vzdálenost od dálnice
  • cenově příznivé ubytování

Minus:

  • menší, nepropojené areály s každodenním dojížděním
  • zánovní, ale pomalé sedačkové lanovky na vrchol Gitschbergu
  • nejistá jarní kvalita sněhu (Plose, Gitschberg)

Eisacktal - komerční prezentace

Autobusové lyžařské zájezdy do oblasti Dolomiti Superski - Plose, Gitschberg, Jochtal, slevy na skipas až 40%, penziony s polopenzí.

Lyžařské zájezdy - Valle Isarco - od 9 290 Kč

Odkazy

Sníh Eisacktal

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 22
Otevřené sjezdovky 0 z 97 km

Počasí Eisacktal

středa (24.04.) weather / 11°
čtvrtek (25.04.) weather / 12°
pátek (26.04.) weather / 11°

Lyžařské zájezdy

Hotel Urbani

Hotel Urbani

Rakousko Rakousko - Bodensdorf
polopenze vlastní doprava bez skipasu
Od 3 276 Kč
Orientační cena za noc vč. polopenze 2 116 Kč/os.
Gasthof Penzion Kaiserblick
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 2 189 Kč/os.
Landhaus & Appartmenthaus Haussteiner
Orientační cena za noc vč. polopenze 1 365 Kč/os.