Adelboden Lenk - lyžování - SNOW.cz
Foto

Tradiční horská vesnička Adelboden leží na úpatí rozsáhlého areálu prostírajícího se na dvoutisícových oblých hřebenech, jimž kulisu tvoří třítisícové skalnaté vrcholky Bernských Alp. Na opačné straně centrálního lyžařského hřebene leží v sousedním údolí středisko Lenk. Sjezdovky potěší „střední třídu“ i milovníka safari, některá zákoutí pak i náročnějšího jezdce či méně dobrodružného freeridera. Skipas pokrývá i několik menších areálů v okolí dostupných skibusem.

Adelboden Lenk - sjezdovky

44%45%11%
185 celkem sjezdovek (km)
80 zasněžování (km)

Adelboden Lenk - lanovky a vleky

vlek
22
sedačka
1
sedačka expres
4
sedačka krytá
6
telemix
1
kabinka
7
visutá kabina
3
63300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1072-2362 m n.m.1290 m

Mapa sjezdovek

Adelboden Lenk - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Adelboden Lenk - lyžování

Adelboden je příjemné horské městečko s turistickým životem, obklopené přehlednými, oblými a zčásti zalesněnými terény. Sjezdovky jsou rozprostřené do pěti vzájemně nepropojených areálů, přičemž ten největší se rozkládá po dvoutisícovém hřebeni mezi Adelbodenem a Lenkem. Všech pět nicméně stojí zvědavému polykači středně strmých svahů za objevení. Působivé panorama obstarávají třítisícovky Bernských Alp.

Z hlavního, centrálního hřebene spadají východní svahy do Adelbodenu a západní do Lenku. Přibližovací kabinková lanovka z Adelbodenu (1 260 m) vyjíždí na vrchol Sillerenbühl (1 974 m), odkud stéká hustá spleť širokánských sportovních tratí do osady Aebi. Velmi zdařilé sportovní, černé tratě vedou po severním svahu i z vrcholu Luegli (2 138 m) – členité s ostrými terénními zlomy i rovnými rychlými pasážemi. Poměrně strmé, ale přehledné a pravidelné tratě spadají z vrcholu Lavey (2 200 m), kam vyjíždí vyhřívaná 4sedačka. Pravidelné a přehledné mírné modré či nejvýše červené dálnice rolují z vrcholu Metschstand (2 100 m) směrem k Lenku, mírné dálnice vystélají také východní kotel pod Hahnemoosem (1 957 m) nebo pláň Bühlberg na opačné straně tohoto vrcholu směrem k Lenku. Zanedbatelné nejsou ani volné terény, dobře přístupné a poměrně přehledné, trochu připomínající slovenské Nízké Tatry.

Celý hlavní areál je velmi dobře propojen expresními lanovkami, nepohodlí v podobě místy plochých přejezdů ale čeká na snowboardisty. Jelikož Adelboden leží ve stráni, tak z centra k nástupní stanici přibližovací kabinky krátce pendlují dvě dvojice kabinek, díky nimž není nutné svah zdolávat pěšky. Na většině stanic lanovek je k dispozici WC zdarma.

Přímo z Adelbodenu je pulzační kabinkou ještě přístupný malý areál Tschentenalp s vějířem sytých červených sjezdovek podél jedné sedačky a vleku.

Do 5 km od Adelbodenu jsou kyvadlovými lanovkami přístupné další dva menší areály s drtivou převahou vleků. Engstligenalp je výletní horský kotel s plochým dnem, kde jsou cvičné svahy, běžecký okruh i vycházkové stezky a hrst svižnějších tratí podél dvojice vleků na vrchol Dossen (2 362 m). Elsigenalp nad Frutigenem je rozsáhlejší, jeho vleky šplhají na vrcholky Elsighorn (2 288 m) a Widerhubel (2 141 m), z nichž stékají převážně červené tratě.

Samostatný malý, ale vertikálně mohutný areál Betelberg se zdvihá ještě přímo nad Lenkem – tvoří jej dvě hlavní osy lanovek, které se setkávají na bezlesém vrcholku Leiterli (2 001 m) a nesou pohodové modré a červené tratě.

V Adelbodenu, pohledném letovisku se sedlovými střechami a pěší zónou v centru, vládne klidný turistický život s několika bary i čajovnami. V některých hotelech jsou bazény otevřené i pro veřejnost, dá se jít bruslit či hrát curling. Výborné – jako všude ve Švýcarsku – jsou možnosti pro nelyžaře. Ve všech areálech jsou zimní vycházkové stezky, pěšky jsou přístupné horské chaty a v nabídce je i zlevněný skipas pro pěší. Výjimkou nejsou ani dlouhé sáňkařské dráhy (Sillerenbühl, Tschentenalp, Elsigenalp).

Adelboden Lenk - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

340

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 3 - 6 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • mnoho dlouhých a přívětivých sjezdovek
  • safari s málo navštěvovanými okrajovými zákoutími
  • poměrně bezpečné volné terény
  • tradiční vesnička i působivé horské panorama

Minus:

  • pět samostatných areálů nepropojených lanovkami
  • dost rozlehlý hlavní areál s časově náročnějšími přejezdy
  • nižší nadmořská výška ohrožující jarní kvalitu sněhu

Adelboden Lenk - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 19
Otevřené sjezdovky 0 z 140 km