Gemeindealpe - lyžování - SNOW.cz

Gemeindealpe

Foto

Gemeindealpe je výrazný vrchol nad jezerem Erlaufersee, který se tyčí jako rozhledna v členité, pahorkaté krajině nedaleko masivního Ötscheru. Jediný proud tratí z vrcholu až do údolí překonává 800m převýšení a umožňuje nejdelší sjezd Dolního Rakouska – 8 km.

Gemeindealpe - sjezdovky

53%40%7%
15 celkem sjezdovek (km)
8 zasněžování (km)

Gemeindealpe - lanovky a vleky

vlek
2
sedačka
1
sedačka expres
1
4100 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

800-1626 m n.m.826 m

Mapa sjezdovek

Gemeindealpe - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Gemeindealpe - lyžování

Holý vrchol Gemeindealpe vyrůstá z obce Mitterbach u jezera Erlaufersee a nese klidný, venkovsky působící areál, který byl v r. 2003 modernizován z rozvojových fondů – jeho páteř tak sestává z moderních lanovek, expresní 4sedačky z údolí a na ni navazující 2sedačky směřující k vrcholu.

Gemeindealpe je v okolní pahorkaté krajině předalpských patnáctistovek mohutnou rozhlednou, z níž se pohledně vyjímá masiv Ötscheru a v dálce pohoří Hochschwab.

Z vrcholu padá přímo po spádnici černá trať, zvláště zpočátku extrémně strmá, později s postupně polevujícím sklonem a rostoucí šířkou. Alternativou je o něco mírnější a ještě výrazně širší červená trať, obě se nakonec slévají v ultraširoké letiště. Černá pokračuje ještě kousek níže do pásma lesa, odkud traverzuje do údolí, červená odbočuje k mezistanici. Celé horní patro mimo dvě hlavní tratě ještě bezpečně křižuje záchranná traverzovitá modrá cesta. Nejvyšší a nejstrmější partie černé sjezdovky mají být od sezóny 2013/14 neupravované, a tedy atraktivnější pro milovníky boulového terénu. Prvním patrem se prosmýkají dvě červené tratě rolující chvíli po spádnici, poté se slévají do širokého traverzu, který se postupně zplošťuje a nakonec vyústí v příjemný cílový svah vedle cvičné louky.

Dohromady tak v domáckém areálu vzniká několik kombinací sjezdu z vrcholu až do údolí s převýšením 800 m, největším v Dolním Rakousku.

První, zalesněné patro areálu obsluhuje expresní 4sedačka, druhé bezlesé pak dvousedačka. V sezóně 2013/14 přibude pod mezistanicí ještě vlek, který obslouží horní, svižně červené partie sjezdu do údolí.

Pod mezistanicí stojí velmi zachovalá chata Bäreneck s vycpaným medvědem uvnitř a malou samoobslužnou restaurací s milou a ochotnou paní domácí.

Příjezd do Mitterbachu vede po horských silnicích ze severu od Scheibbsu nebo Lilienfeldu, z jihu od Mürzzuschlagu nebo Turnau. Bezplatné asfaltové parkoviště je přímo u dolní stanice sedačky.

Gemeindealpe - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

270

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • 800m převýšení sjízdné několika variantami tratí
  • pestrý terénní profil se strmými úseky
  • velmi klidné středisko

Minus:

  • jen jeden proud tratí z vrcholu až do údolí
  • ploché pasáže sjezdu do údolí
  • v areálu chybí přímá, široká a pohodová sjezdovka

Odkazy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

SNOW tipy

Výška sněhu 30 cm
Otevřené lanovky a vleky 2 z 3
Otevřené sjezdovky 1 z 2