Anzére - lyžování - SNOW.cz
Foto

Švýcarsko nikdy nezažilo budovatelskou vlnou podobně jako třeba Francie a většina jeho zimních středisek stojí na původních vesničkách, které postupně přidávaly vlek za vlekem a hotel za hotelem. Jsou ale i výjimky. Francouzský vítr lyžařské revoluce zavál ve francouzsky mluvící části Wallisu, kde vzniklo na zelené louce středisko Anzere. Příznančné je pro Anzére pohodlí a kvalita ubytovacích kapacit.

Anzére - sjezdovky

23%65%12%
52 celkem sjezdovek (km)
9 zasněžování (km)

Anzére - lanovky a vleky

vlek
6
sedačka
1
sedačka expres
2
kabinka
1
11900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1500-2462 m n.m.962 m

Mapa sjezdovek

Anzére - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Anzére - lyžování

Navzdory tomu, že je Anzere uměle vybudovanou lyžařskou stanicí, není to žádná megalomanská lyžařská továrna, ale spíš moderní a účelné turistické hnízdo. K autenticitě, jak ji známe z tradičních lyžařských vesnic, má Anzere daleko, ale i účelnost má své nesporné výhody. Například pro rodiny s dětmi, které ocení spíč než romantiku starého hostince bezpečné prostředí bez aut, kluziště, a dětské hřiště jen desítky kroků vzdáleném od apartmánu.

Centrum veškerého lyžařského dění je vrchol Pas de Maimbre (2 362 m), kam vystoupá gondola od centrálního parkoviště. Nahoře najdeme restauraci a veškeré zázemí a hlavní křižovatka sjezdovek. Pustíte-li se dolů pod lanovkou, čeká vás největší zdejší lyžařský hit – dlouhá a příjemně skloněná sjezdovka (je označená jako černá, ale není to tak zlé), která vás vrátí zpět k nástupní stanici gondoly. Není od věci si dát jednu takovou jízdu hned po ránu, protože s časem a vysokou frekvencí lyžařů trať postupně měkne a ničí se. Odpoledne se některé její části promění v boulovité nebo kašovité úseky, jak to známe z přetížených sjezdovek, jimiž se všichni návštěvníci střediska vrací do údolí.

Rozlehlejší lyžařskou plochu najdete mezi hraničními vrcholy střediska, zmíněného Pas de Maimbre a Le Bate (2 420 m). Na tomto hřišti lze vydržet celý den a tam, kam nevede sjezdovka nebo nestojí snowpark, zůstávají k dispozici poměrně bezpečná a přehledná prašanová pole. Co se týče tratí, jsou vesměs široké a sportovní s modrým až červeným sklonem, tedy přesně takovým, jaký bývá pro běžné lyžaře nejvděčnější. Kuriozitou je jurta dovezená z Mongolska, kde se prodává něco malého k snědku a teplého k pití.

A pak je tu ještě na nejvyšší vrchol střediska – Le Bate – a zejména dlouhatánský sjezd k parkovišti Les Rousses (1 770 m), které slouží jako alternativní brána do střediska. Z Le Bate se dá dojet i do samotného centra Anzere, byť občas se sjezdovka mění na vrstevnicovou cestu, kterou nebudou oslavovat zejména snowboardisté. Když ji přebruslíte, sjedete pod dětský vlek končící přímo na centrálním náměstí.

Byť lyžování je v Anzere s velkým předstihem na prvním místě, nabízejí se i další zimní aktivity: vrstevnicové cesty vybízejí na příjemné na procházky na sněžnicích, ideální jsou třeba pro začátky na skalpech, ve vyšších částech pak navazují upravené trasy pro zimní turistiku. Ty vás pak dovedou až do nejvyšších poloh, takže svůj výlet můžete zakončit obědem či kafem ve vrcholové restauraci a místo dezertu si smlsnout na sjezdu dolů.

Anzére - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

230

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • slunečné a méně náročné terény
  • umělá, ale pohledná a praktická ubytovací vesnice

Minus:

  • omezený rozsah terénů
  • minimum náročných svahů

Odkazy

Hochrindl

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 7
Otevřené sjezdovky 0 z 20 km