Arosa - lyžování - SNOW.cz
Foto

Arosa je typickým místem „na konci světa“, a díky dopravní odloučenosti má své osobité kouzlo a svatý horský klid. Středně velký lyžařský areál nabízí pestrý mix všech obtížností sjezdovek ve sněhově spolehlivé nadmořské výšce. Od sezóny 2013/14 je kyvadlovou lanovkou propojena se sousedním a větším Lenzerheide.

Arosa - sjezdovky

39%57%4%
70 celkem sjezdovek (km)
9 zasněžování (km)

Arosa - lanovky a vleky

vlek
4
sedačka
1
sedačka expres
3
sedačka krytá
2
kabinka
1
visutá kabina
2
21500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1739-2653 m n.m.914 m

Mapa sjezdovek

Arosa - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Arosa - lyžování

Arosa je usazená vysoko nad údolím Schanfiggertal, 30 km po neustále se svíjející silnici se 360 zatáčkami z Churu, hlavního města švýcarského Graubündenu. Cestu vzhůru s 1 320m převýšením můžete absolvovat i za hodinku pohodlnou „kochací“ jízdou červeným vláčkem. V cíli vás překvapí poměrně velké turistické městečko obléhající jezera Ober- a Untersee s několika velkými krychlovými hotely a rozsáhlou rezidenční periferií. Díky své odlehlosti Arosa prakticky nezná denní dojíždějící hosty, a je tak dopravně velmi zklidněná. Cestu k lanovkám nebo po nákupech a zábavě obstarávají skibusy a hotelové taxíky.

Sjezdovky vystélají úbočí vrcholků Hörnli, Weisshornu a Brüggerhornu, které amfiteátrovitě obepínají Arosu. Les porůstá jen nejnižší partie svahů přímo nas městem, které protínají stejně jenom přibližovací lanovky směrem na Weisshorn a modrá návratová sjezdovka. Mezi sjezdovkami tak zbývá více než dost svahů a mělkých žlebů i pro freeride.

Nejatraktivněji vyhlížejícím vrcholem je ten nejvyšší – Weisshorn (2 653 m), jenž s Arosou pojí dvě sekce visuté kabiny. Z mohutné hory stékají po hřebeni užší černá a červená sjezdovka, které se níže v prostornějších lavorech příjemně rozšiřují a spojují horu s oběma sousedícími vrcholy. Hlavní náruč Weisshornu zbrázděná skalkami je vyzývavá svým volným terénem (s guidem!). Sousední Brüggerhorn (2 447 m) se stařičkou dvousedačkou je freeridově čitelnější a vede z něj i liduprázdná červená sjezdovka.

Nejchutnější carvingové tratě rolují po úbočích Weisshornu pod krytou 4sedačkou Carmenna – jsou velmi svižné (červená a černá), neposedné s častými terénními zlomy a přitom snesoucí i rychlejší jízdu. A mezi nimi je opět freeridové reservé s příjemným sklonem a jen málo záludnostmi.

Směrem k Hörnli (2 511 m) ubývá na sklonu a přibývá na přehlednosti tratí. Pod krytou 4sedačkou Plattenhornu už jde o regulérní, ale lehce stereotypní magistrálu s 300m převýšením. Přímo z Hörnli, kam stoupá dlouhatánská 6místná kabinka z okraje Arosy, vede několik variant zpočátku strmějších a členitých, přesto poměrně přehledných sjezdovek, jež můžete opakovat díky expresní 4sedačce Hörnli, využívající jen nejatraktivnějších 350 výškových metrů svahu.

Z vrcholové stanice můžete nevelkou vzdálenost do sousedního Lenzerheide překonat nově vybudovanou kabinovou lanovkou, čímž vznikl z dříve samostatných areálů jeden kompaktně propojený s 225 km sjezdovek.

I bez lanovky ovšem můžete na lyžích unikátním freeridovým okruhem přes Tschiertschen dojet do Lenzerheide a odtamtud zpět do Arosy. Najmete-li si místního guida, zvládnete to i bez tulenních pásů. Nenáročný freeride vede z Hörnli do malého areálu Tschiertschen, kde dvěma sedačkami a vlekem dosáhnete vrcholu Gürgaletsch (2 440 m) a z něj dalším sjezdem Parpan v lenzerheidském areálu. Z Rothornu pak táhlým údolím provětráte prašan až do Arosy. Pro milovníka freeridové romantiky je to unikátní podnik.

Cvičné a dětské svahy včetně klubu Mickey Mouse jsou situované na slunečné plató Tschuggen, tedy mezistanici mezi Arosou a Weisshornem, kde jsou mimo jiné tři horské chaty a bar. Terén je jen mírně svažitý, zato rozsáhlý, takže jej křižují široké modré sjezdovky, kam můžou začátečníci plynule pokročit. Po modrých tratích lze sjet zpět až do města. Typicky švýcarsky vstřícná je i cenová politika – děti do 6 let neplatí za skipas a do 13 let jen třetinu.

Na všech vrcholech a podél mnoha sjezdovek čekají útulné horské chaty nebo restaurace. Oblíbeným místem je Tschuggenhütte, typická dřevěnice s restaurací, občerstvovacím okénkem, barem a hlavně terasou se dvěma sty pohodlných lehátek. Kuriozitou je vlastní domácí cukrárna v restauraci na vrcholu Weisshornu.

V Arose se bude líbit i rodinám, kde spolu žijí lyžaři a nelyžaři. Kromě bruslení na zamrzlém Obersee nebo na stadiónu a sáňkování z Tschuggenu si pěší mohou vyšlápnout na každý ze tří vrcholů anebo nahoru vyjet a s menší námahou sejít dolů – podle průvodce žádný z výletů nepřekročí dvě hodiny. Možnost společného oběda nebo odpolední opalovačka na terase jsou vítaným argumentem pro společnou cestu.

Arosa - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

310

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • přehledný terén pro nenáročné až lehce sportovní lyžaře
  • nově propojený a rozsáhlý areál se sousedním Lenzerheide
  • snadno přístupný freeride včetně safari Arosa–Tschiertschen–Lenzerheide
  • komorní atmosféra díky absenci denních hostů
  • letovisko vysoko v horách
  • zimní vycházkové stezky na všechny vrcholy

Minus:

  • větší část nově propojeného areálu se nachází v Lenzerheide
  • propojení s Lenzerheide jen lanovkou
  • poměrně velké městečko s dojížděním skibusem
  • placená parkoviště

Arosa - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Kranjska Gora

Kranjska Gora

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 15
Otevřené sjezdovky 0 z 20 km