Belalp - lyžování - SNOW.cz
Foto

Blatten je obec složená zdánlivě ze tří budov: z pošty, hotelu a stanice lanovky. Ta spojuje obec s jejím lyžařským patrem a zároveň romantickým ubytovacím střediskem Belalpem, odkud se na jižním obzoru vyjímá panorama walliských čtyřtisícovek.

Belalp - sjezdovky

34%33%33%
60 celkem sjezdovek (km)
24 zasněžování (km)
9 ski-route (km)

Belalp - lanovky a vleky

pojízdný koberec
4
vlek
4
sedačka
1
sedačka expres
1
sedačka krytá
1
kabinka
1
visutá kabina
1
13600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1322-3118 m n.m.1796 m

Mapa sjezdovek

Belalp - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Belalp - lyžování

Belalp je horské letovisko, které v zimě klidně celé zapadá sněhem. Silnička z níže položené obce Blatten slouží sáňkařům a lyžařům, doprava vzhůru je jenom na lanovce. Jedno z mála míst, kde se lze schovat před rychlostí pobláznělé civilizace. Se čtvrtou hodinou pomalu začnou mizet poslední dynamické prvky – lyžaři. Přesouvají se do hospůdek, nebo sjíždějí do pomyslného přízemí. Všechno utichne. Při večerních procházkách ruší snad jen vrzání přemrzlého sněhu pod botami či vzdálený vískot nočního sáňkaře. Mráz řeže do tváří a hvězdy nabobtnají do rozměrů žárovek. Atmosféra, která vymrazí zbytky stresu do sucha.

Lyžování je zde poměrně skromné, alespoň co do počtů lanovek a tratí. Kdo ale rád lyžuje, nudit se nemůže. Málo zalidněné sjezdovky dovolí i sportovnější jízdu v delších obloucích, plochy v okolí vybízejí k ochutnání prašanu. Areál leží otevřen slunci, což může být výhodou i záporem. Díky nadmořské výšce ale sníh sluncem nijak moc netrpí, sluneční lázeň je zato dokonalá. Od r. 2007 je v provozu nová 6sedačka, která nahradila donedávna únavnou trojici dlouhých dvojkotev a vytvořila novou osu lyžařské arény.

Za samostatnou zmínku stojí scenérie, které se celý den, ať už jste kdekoli, promenádují před očima a napovídají, abychom to vše kolem nebrali jako věc běžnou, nýbrž jako mimořádný um stvořitele. Lze spatřit Matterhorn a okolní masívy, na druhou stranu pak třeba Aletschský ledovec, ten pak z neobvyklého úhlu od hotelu Belalp.

Belalp - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

230

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • malý areál s velkým převýšením
  • romantické ubytovací letovisko v horách
  • horská scenérie

Minus:

  • omezený rozsah sjezdovek

Odkazy

Andermatt / SkiArena

Andermatt / SkiArena

Andermatt / SkiArena

Andermatt / SkiArena

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 4
Otevřené sjezdovky 0 z 31 km