Belalp - lyžování - SNOW.cz
Foto

Slunečná horská terasa vysoko nad údolím Rhony s libozvučným názvem Belalp je lyžařské a výletní centrum zejména pro místní obyvatele švýcarského kantonu Wallis.

Belalp - sjezdovky

34%33%33%
60 celkem sjezdovek (km)
24 zasněžování (km)
9 ski-route (km)

Belalp - lanovky a vleky

pojízdný koberec
4
vlek
4
sedačka
1
sedačka expres
1
sedačka krytá
1
kabinka
1
visutá kabina
1
13600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1322-3118 m n.m.1796 m

Mapa sjezdovek

Belalp - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Belalp - lyžování

Lyžařský terén Belalpu tvoří mírnější slunečná planina, završená strmými skalními úbočími převyšujícími 3 000 m n. m. Nejsilnější proud modrých a červených sjezdovek obtéká centrální 6sedačkovou lanovku Sparrhorn, která stoupá širokou, členitou bezlesou plání a překonává 500m převýšení. Na dosah skal pak pokračují strmějším svahem vzhůru dva vleky Sparrhorngrat a Hohstock, obtékané neposednějšími černými sjezdovkami, které sjezd protáhnou o dalších 150 až 400 výškových metrů. Tunelem ve skále pod nejvyšším vrcholem Hohstock (3 118 m) je zpřístupněná ještě romantická trať „zadním“ údolím – černě značená, avšak přehledná a spíše středně strmá, v závěru se slévá s mírnějšími tratěmi hlavního svahu a končí v Belalpu (2 094 m). Kratší sjezdovky – modré a červené – sbíhají z malého pahorku Schönbiel (2 300 m) přímo nad Belalpem, u horní stanice přístupové kabinky se pak nachází cvičná louka. Z Belalpu lze na lyžích za dobrých sněhových podmínek pokračovat směrem do údolí po úzké traverzovité trati, sdílené s pěšími a sáňkaři. Sjezd obvykle končí v kuriozní mezistanici kyvadlové lanovky, přimknuté k jedné z podpěr.

V přepravním parku potěší příznivce „retra“ přinejmenším nejvýše položený vlek Hohstock s dvojitým lanem a zatáčkou, již jediný svého druhu. Naopak hlavní část areálu je vybavena z 21. století – páteřní lanovkou je 6sedačka s bublinou, výjezd z údolního Blattenu zajišťuje vedle původní kyvadlové kabiny také moderní oběžná kabinka.

Kouzlo Belalpu možná ohromí o to více, že se do něj vyjíždí serpentinami z nevzhledného „panelákového“ města Naters v údolí do horské vesničky Blatten, odkud už se dá pokračovat pouze lanovkou. Z celé náhorní planiny je fantastický výhled na walliské čtyřtisícovky a silný genius loci má i samotná osada Belalp.

Na samém okraji rekreační osady, přímo podél sjezdovky, stojí hotel Belalp, který kromě výhledů na protější hřeben walliských čtyřtisícovek nabízí i nevšední pohled na Aletschský ledovec. Stavba z r. 1856 byla nedávno citlivě rekonstruována – jsou tu „voňavé“, prostě a vkusně zařízené dřevěné pokoje a panoramatická restaurace s terasou, kde se s oblibou zastavují lyžaři na oběd. Od přístupové lanovky je hotel přístupný zhruba 30minutovou procházkou, a takto se sem „dopravují“ třeba i generální ředitelé, kteří hledají svatý horský klid. Servíruje se tu výtečné maso na lávovém grilu i tradiční švýcarské speciality jako rösti se sýrem a slaninou. Hotel v současnosti provozuje milá a energická česko-švýcarská hoteliérka s manželem.

Belalp - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

230

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • malý areál s velkým převýšením
  • sněhová jistota díky nadmořské výšce
  • romantické ubytovací letovisko v horách
  • malebná i vysokohorská scenérie

Minus:

  • omezený rozsah sjezdovek
  • výhradně jižní orientace svahů
  • komplikovanější přístup do střediska bez autoprovozu
  • vzdálenost z ČR

Odkazy

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

Alpe Lusia San Pellegrino (Tre Valli)

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 23
Otevřené sjezdovky 0 z 94 km