Belalp - lyžování - SNOW.cz
Foto

Slunečná horská terasa vysoko nad údolím Rhony s libozvučným názvem Belalp je lyžařské a výletní centrum zejména pro místní obyvatele švýcarského kantonu Wallis.

Belalp - sjezdovky

34%33%33%
60 celkem sjezdovek (km)
24 zasněžování (km)
9 ski-route (km)

Belalp - lanovky a vleky

pojízdný koberec
4
vlek
4
sedačka
1
sedačka expres
1
sedačka krytá
1
kabinka
1
visutá kabina
1
13600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1322-3118 m n.m.1796 m

Mapa sjezdovek

Belalp - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Belalp - lyžování

Lyžařský terén Belalpu tvoří mírnější slunečná planina, završená strmými skalními úbočími převyšujícími 3 000 m n. m. Nejsilnější proud modrých a červených sjezdovek obtéká centrální 6sedačkovou lanovku Sparrhorn, která stoupá širokou, členitou bezlesou plání a překonává 500m převýšení. Na dosah skal pak pokračují strmějším svahem vzhůru dva vleky Sparrhorngrat a Hohstock, obtékané neposednějšími černými sjezdovkami, které sjezd protáhnou o dalších 150 až 400 výškových metrů. Tunelem ve skále pod nejvyšším vrcholem Hohstock (3 118 m) je zpřístupněná ještě romantická trať „zadním“ údolím – černě značená, avšak přehledná a spíše středně strmá, v závěru se slévá s mírnějšími tratěmi hlavního svahu a končí v Belalpu (2 094 m). Kratší sjezdovky – modré a červené – sbíhají z malého pahorku Schönbiel (2 300 m) přímo nad Belalpem, u horní stanice přístupové kabinky se pak nachází cvičná louka. Z Belalpu lze na lyžích za dobrých sněhových podmínek pokračovat směrem do údolí po úzké traverzovité trati, sdílené s pěšími a sáňkaři. Sjezd obvykle končí v kuriozní mezistanici kyvadlové lanovky, přimknuté k jedné z podpěr.

V přepravním parku potěší příznivce „retra“ přinejmenším nejvýše položený vlek Hohstock s dvojitým lanem a zatáčkou, již jediný svého druhu. Naopak hlavní část areálu je vybavena z 21. století – páteřní lanovkou je 6sedačka s bublinou, výjezd z údolního Blattenu zajišťuje vedle původní kyvadlové kabiny také moderní oběžná kabinka.

Kouzlo Belalpu možná ohromí o to více, že se do něj vyjíždí serpentinami z nevzhledného „panelákového“ města Naters v údolí do horské vesničky Blatten, odkud už se dá pokračovat pouze lanovkou. Z celé náhorní planiny je fantastický výhled na walliské čtyřtisícovky a silný genius loci má i samotná osada Belalp.

Na samém okraji rekreační osady, přímo podél sjezdovky, stojí hotel Belalp, který kromě výhledů na protější hřeben walliských čtyřtisícovek nabízí i nevšední pohled na Aletschský ledovec. Stavba z r. 1856 byla nedávno citlivě rekonstruována – jsou tu „voňavé“, prostě a vkusně zařízené dřevěné pokoje a panoramatická restaurace s terasou, kde se s oblibou zastavují lyžaři na oběd. Od přístupové lanovky je hotel přístupný zhruba 30minutovou procházkou, a takto se sem „dopravují“ třeba i generální ředitelé, kteří hledají svatý horský klid. Servíruje se tu výtečné maso na lávovém grilu i tradiční švýcarské speciality jako rösti se sýrem a slaninou. Hotel v současnosti provozuje milá a energická česko-švýcarská hoteliérka s manželem.

Belalp - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

230

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • malý areál s velkým převýšením
  • sněhová jistota díky nadmořské výšce
  • romantické ubytovací letovisko v horách
  • malebná i vysokohorská scenérie

Minus:

  • omezený rozsah sjezdovek
  • výhradně jižní orientace svahů
  • komplikovanější přístup do střediska bez autoprovozu
  • vzdálenost z ČR

Odkazy

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 3
Otevřené sjezdovky 0 z 5