Zieleniec - lyžování - SNOW.CZ

Zieleniec

Polsko - Góry Orlickie

Foto

Zieleniec v Orlických horách je jedním z nejdostupnějších polských středisek, neboť se rozkládá přímo na hraničním hřebeni nedaleko Masarykovy chaty na Šerlichu. Sjezdovky stékají jedna vedle druhé z česko-polského hřebene po řídce porostlém severním svahu, který ve vrstevnici protíná silnice, lemovaná několika hotelovými budovami, půjčovnami a lyžařskými školami samotného letoviska. Tratě jsou na mnoha místech velmi široké, modré až červené a celkově přehledné, ale vzájemně si podobné a dlouhé jen necelý kilometr. Páteří je jsou dvě moderní expresní lanovky, doplněné dvěma pomalými sedačkami a množstvím vleků.

Zieleniec - sjezdovky

67%33%
9 celkem sjezdovek (km)

Zieleniec - lanovky a vleky

vlek
16
sedačka
3
sedačka krytá
1
telemix
1
28100 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

811-1025 m n.m.214 m

Mapa sjezdovek

Zieleniec - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Zieleniec - lyžování

Na polské straně Orlických hor je nejvýznamnějším střediskem Zieleniec, dobře přístupný i z Česka a velikostně odpovídající Deštnému či Říčkám. Malé horské letovisko s lehčími přehlednými a poměrně monotónními tratěmi je přitom prošňěrováno neuvěřitelnými třiceti lanovkami a vleky.

Zieleniecké sjezdovky stékají jedna vedle druhé z hraničního česko-polského hřebene po řídce porostlém severním svahu, který ve vrstevnici protíná silnice, lemovaná několika hotelovými budovami, půjčovnami a lyžařskými školami. Sjezdovky jsou na mnoha místech velmi široké a přehledné, takže je na nich radost vykrojit i velký oblouk, ale všechny jsou si v podstatě podobné a dlouhé jen necelý kilometr. Členitější profil mají jen tratě v lokalitě Nartorama, přiléhající k Masarykově chatě na Šerlichu.

Z třiceti lanovek a vleků jsou některé zjevně dlouhodobě mimo provoz a ty „živé“ se soustředí do tří lokalit, zčásti propojených cestami. Hlavní lokalitou je Winterpol s vyhřívanou 6sedačka s bublinou, která stoupá přímo z centra střediska a kolem ní se rozlévá široká carvingová ranvej, příjemně načervenalá, jež má na vrchu poněkud úzké, zároveň ale zábavné hrdlo v podobě řídkého stromoví přímo v trase sjezdovky. Tato centrálně situovaná sjezdovka je přirozeným útočištěm hlavní lyžařské masy. Široká trať s červeným hangem a plošším dojezdem se odtud odděluje směrem k sousední 4sedačce Gryglowka, s níž má 6sedačka společnou výstupní stanici. Na opačné straně hlavní ranveje se můžete nechat vytáhnout „kuletrhem“ a kousek přetraverzovat na další červenou ranvej, která pokračuje přes přemostění silnice až do terénní prohlubně pod Zielencem, odkud vyráží zpět 4sedačka Piatka doprovázená podle všeho již vyřazenou kotvou. Nejdelší, dvoukilometrový sjezd vede z vrcholového hřebene podél 4sedačky Piatka a následně po ploché přejezdové cestě k vleku, který vyráží na malý protilehlý pahorek nad Zielencem se dvěma půlkilometrovými tratěmi.
Na východním okraji střediska je cvičná louka s několika vleky a nad nimi moderní lanovka telemix směřující k Masarykově chatě na hranici s Českem – lokalita je značena jako Nartorama a s hlavním areálem ji pojí asi půlkilometrová hřebenová cesta. Na západním okraji střediska v okolí kostelíčku jsou cvičné louky Mieszko, které jsou s Winterpolem propojeny kratičkou spojkou pod přemostěním hlavní silnice.

Přepravní park Zielence je velmi nesourodý – od rezavých odstavených vleků přes moderní vyhřívanou sedačku až po rezavé vleky v provozu. Všechny hlavní tratě jsou dostupné z několika moderních lanovek, ovšem kvůli značnému počtu vleků se i zdejší prostorné sjezdovky dokážou zaplnit. Polští lyžaři jsou přitom obecně méně zdatní než čeští, a tak se na jednu stranu většinou pohybují pomaleji, někdy ale o to nevyzpytatelněji.
V Zielenci se sice lyžuje na bezkontaktní karty, ale nejspolehlivější je skipas „kontaktně“ přiložit na malý snímač, pokud ho nechcete obejmout, aby vás pustil. Skipas nelze platit kartou, nicméně bankomat je přímo na hlavním parkovišti pod 6sedačkou.

Velmi dobré občerstvení ve ski baru Okraglak u hlavní 6sedačky, kde najdete velký výběr polévek, sendvičů hlavních jídel, třeba výborné kotlety s chutnou oblohou.

Příjezd do Zielence vede buď přes Orlické Záhoří, nebo pěšky od parkoviště pod Masarykovou chatou na Šerlichu – horní stanice nově postaveného telemixu je jen zhruba 150 m od chaty. Několik malých i větších parkovišť se v Zielenci nachází v blízkosti lanovek a vleků a jsou zdarma.

Zieleniec - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

3122

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • přehledné a široké sjezdovky
  • moderní páteřní lanovky
  • velmi dobré rychlé občerstvení

Minus:

  • monotónní sjezdovky
  • některé staré okrajové vleky

Odkazy

Sníh Zieleniec

Výška sněhu 80 cm
Otevřené lanovky a vleky 24 z 28
Otevřené sjezdovky 18 z 21 km

Počasí Zieleniec

neděle (18.03.) weather -13°/ -9°
pondělí (19.03.) weather -12°/ -8°
úterý (20.03.) weather -11°/ -2°

Lyžařské zájezdy

Residence Piz Aot
Orientační cena za noc 194 Kč/os.
Hotel Silvretta
Orientační cena za noc vč. polopenze 1 592 Kč/os.
Hotel Sant Anton
Orientační cena za noc vč. polopenze, skipasu a dopravy 2 411 Kč/os.