Zieleniec - lyžování - SNOW.cz
Foto

Zieleniec v Orlických horách je jedním z nejdostupnějších polských středisek, neboť se rozkládá přímo na hraničním hřebeni nedaleko Masarykovy chaty na Šerlichu. Sjezdovky stékají jedna vedle druhé z česko-polského hřebene po řídce porostlém severním svahu. Tratě jsou poměrně široké, modré až červené a celkově přehledné, ale vzájemně si podobné a dlouhé jen necelý kilometr. Páteří je jsou dvě moderní expresní lanovky, doplněné dvěma pomalými sedačkami a množstvím vleků.

Zieleniec - sjezdovky

62%37%
21 celkem sjezdovek (km)
21 zasněžování (km)

Zieleniec - lanovky a vleky

pojízdný koberec
1
vlek
23
sedačka
3
sedačka krytá
1
telemix
1
28100 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

811-1025 m n.m.214 m

Mapa sjezdovek

Zieleniec - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Zieleniec - lyžování

Na polské straně Orlických hor je nejvýznamnějším střediskem Zieleniec, dobře přístupný i z Česka a celkovou délkou sjezdovek převyšující Deštné či Říčky. Malé horské letovisko s lehčími přehlednými a poměrně monotónními tratěmi je přitom prošňěrováno třiceti lanovkami a vleky.

Zieleniecké sjezdovky stékají jedna vedle druhé z hraničního česko-polského hřebene po řídce porostlém severním svahu, který ve vrstevnici protíná silnice, lemovaná několika hotelovými budovami, půjčovnami a lyžařskými školami. Sjezdovky jsou na převážně široké a přehledné, ale všechny jsou si v podstatě podobné a dlouhé jen necelý kilometr. Členitější profil mají jen tratě v lokalitě Nartorama, přiléhající k Masarykově chatě na Šerlichu.

Třicet lanovek a vleků se soustředí do tří lokalit, zčásti propojených cestami. Hlavní lokalitou je Winterpol s vyhřívanou 6sedačkou s oranžovou bublinou, která stoupá přímo z centra střediska a kolem ní se rozlévá široká carvingová ranvej, příjemně načervenalá, jež má na vrchu poněkud úzké, zároveň ale zábavné hrdlo v podobě řídkého stromoví přímo v trase sjezdovky. Tato centrálně situovaná sjezdovka je přitahuje hlavní lyžařské masy. Široká trať s červeným hangem a plošším dojezdem se odtud odděluje směrem k sousední 4sedačce Gryglowka, s níž má 6sedačka společnou výstupní stanici. Na opačné straně hlavní ranveje se můžete nechat vytáhnout „kuletrhem“ a kousek přetraverzovat na další červenou trať, která pokračuje přes přemostění silnice až do terénní prohlubně pod Zielencem, odkud vyráží zpět 4sedačka Piatka doprovázená podle všeho již vyřazenou kotvou. Nejdelší, dvoukilometrový sjezd vede z vrcholového hřebene podél 4sedačky Piatka a následně po ploché přejezdové cestě k vleku, který vyráží na malý protilehlý pahorek nad Zielencem se dvěma půlkilometrovými tratěmi.
Na východním okraji střediska, v lokalitě Nartorama, je cvičná louka s několika vleky a nad nimi moderní 6sedačková lanovka s modrými bublinami směřující k Masarykově chatě na hranici s Českem a dvěma červeno-modrými, lehce proměnlivými tratěmi. S hlavním areálem ji pojí asi půlkilometrová hřebenová cesta, kde je sice instalován vlek, ale v r. 2018 mimo provoz.
Na západním okraji střediska v okolí kostelíčku jsou cvičné louky Mieszko, které jsou s Winterpolem propojeny kratičkou spojkou pod přemostěním hlavní silnice.

Páteř přepravního parku Zielence tvoří moderní expresní i pomalejší sedačkové lanovky, doplněné množstvím vleků, často rezavých a zjevně odstavených z provozu. Všechny hlavní tratě jsou dostupné z lanovek, ovšem kvůli značnému počtu vleků se i zdejší prostorné sjezdovky dokážou zaplnit. Polští lyžaři jsou přitom obecně méně zdatní než čeští, a tak se na jednu stranu většinou pohybují pomaleji, někdy ale o to nevyzpytatelněji.
Skipas lze platit kartou, nicméně vratnou zálohu je nutné uhradit hotově (bankomat je k dispozici u obou hlavních pokladen Winterpol i Nartorama).

Sjezdovky lemuje množství restaurací i rychlého občerstvení. U hlavní 6sedačky se nachází ski bar Okraglak, kde najdete velký výběr polévek, sendvičů hlavních jídel, třeba výborné kotlety s chutnou oblohou.

Příjezd do Zielence vede buď přes Orlické Záhoří, nebo pěšky od parkoviště pod Masarykovou chatou na Šerlichu – horní stanice lanovky Nartorama je jen zhruba 150 m od chaty, které si lze ulehčit pomocí krátkého vleku. Několik malých i větších parkovišť se v Zielenci nachází v blízkosti lanovek a vleků a jsou zdarma.

Zieleniec - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

1340

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • přehledné a široké sjezdovky
  • moderní páteřní lanovky
  • nadprůměrná sněhová jistota

Minus:

  • monotónní sjezdovky s nižším převýšením
  • neúplně propojení areálu

Odkazy

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 19
Otevřené sjezdovky 0 z 140 km