Pizol - lyžování - SNOW.cz
Foto

Když dálnice do Churu míjí lázeňské letovisko Bad Ragaz, nelze přehlédnout výrazné „lyžařské“ indicie na svazích nad městem – lyžařský areál Pizol s jeho ohromnou carvingovou dálnicí. Zdejší modernizované termální lázně patří k nejstarším v Evropě.

Pizol - sjezdovky

50%40%10%
40 celkem sjezdovek (km)
4 zasněžování (km)
7 ski-route (km)

Pizol - lanovky a vleky

vlek
4
sedačka expres
2
sedačka krytá
2
kabinka
3
14000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

490-2250 m n.m.1760 m

Mapa sjezdovek

Pizol - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Pizol - lyžování

Nedaleko Bad Ragazu se nachází parkoviště se stanicí kabinkové lanovky, která vás z 500 m n. m. vytáhne vzhůru. Na ni pak naváže krytá 4sedačka, vrcholící nad 2 200 m n. m. Kolem ní na holých rozhledových pláních rolují dvě červené carvingové magistrály jako z učebnice, ještě níže se dá pokračovat lesem a o něco strměji k vleku. Vrchem se dá dále přejet do sousední lokality nad obcí Wangs, kde jsou terény o poznání členitější, nezplanýrované. Za velmi příznivých sněhových podmínek se dá sjet až do údolního Wangsu po černě značené, nikoliv však strmé, ovšem užší a dosti neposedné sjezdovce.

V termálních lázních Bad Ragaz dobře vědí, že tělu je nejlépe při jeho přirozené tělesné teplotě 36,5 stupně. A termální voda právě o této teplotě vyvěrá na povrch v rokli Tamina nedaleko města. Celý lázeňský komplex zabírá 5 500 metrů čtverečních. Kromě bazénů se resort pyšní dvěma pětihvězdičkovými hotely, dvěma golfovými hřišti nebo kasinem. Součástí je i švýcarské olympijské lékařské centrum, které se stará o švýcarské sportovce i návštěvníky z celého světa. A o ty není nouze, což dokládá i osm špičkových restaurací v Bad Ragazu, kde si můžete dopřávat asijské, švýcarské, středozemní i mezinárodní speciality.
Samotné lázně mají dlouhou historii. Nejsilnější termální pramen v tehdejší Evropě byl objeven v blízkosti Bad Ragazu již v roce 1242. První lázeňští hosté byli spouštěni do rokle k prameni na laně. Od roku 1840 je pramen přiváděn do 4 km vzdáleného města, kde v roce 1872 vznikly první termální kryté lázně. Ozdravné účinky pramene Tamina vyzkoušeli R. M. Rilke, F. W. Nietzsche, Thomas Mann nebo Victor Hugo.
V moderních lázních nechybí ani bohatý saunový svět, kde každou hodinu probíhají květinové, ovocné, kořeněné či lesní ceremoniály s hudbou nebo světelnými efekty. Samozřejmostí je i kosmetika nebo masáže.
Lázně si zakládají na čistotě a kvalitě vody. Voda ve vířivkách se vypouští každé dva týdny a ve velkých bazénech každé 4 týdny. Na každého hosta se přidává 120 litrů čerstvé vody, zákonem daná hranice je přitom jen 30 litrů.
Ojedinělá je i architektura lázní, které prošly přestavbou v roce 2008 podle plánů architekta Josepha Smolenickeho.
Vstup do lázní na dvě hodiny vyjde dospělého na 26 eur ve všední dny a 32 eur o víkendu. Děti od 3 do 16 let zaplatí za dvě hodiny 16 eur během týdne a 18 eur o víkendu. Příplatek za vstup do saunového světa činí 10 eur.

Pizol - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

350

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • menší areál s carvingovou dálnicí
  • daleký rozhled do údolí Rýna
  • snadný příjezd po dálnici
  • termální lázně

Minus:

  • jen několik sjezdovek
  • sjezd do údolí pouze lanovkou

Odkazy

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 24
Otevřené sjezdovky 0 z 146 km