Saas-Fee - aktuální report z 25. - 26.03.2018 - SNOW.CZ

Saas-Fee | aktuální report z 25. - 26.03.2018

Saas-Fee - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Švýcarsko Švýcarsko - Wallis

průměrné hodnocení Saas-Fee:
autor: mirjur
hodnocení:
návštěva od: 25.03.2018 do: 26.03.2018
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Saas-Fee je středně velké, spíš komorní středisko na konci světa. Platí zde zákaz vjezdu automobilům, ty je potřeba odložit na začátku obce v centrálním placeném parkovišti, k lanovce Alpin Express odsud pendluje elektrobus (zdarma). Pro přespolní je proto mnohem výhodnější využít skibusy, které jezdí poměrně často z celého údolí Saastal (Saas-Grund, Saas-Balen, Saas-Almagell), jako skibus lze dokonce použít i linkový bus z Vispu. Skibus je zdarma pro držitele návštěvnické karty Bürgerpass, jejíž zakoupení je povinné v rámci turistické taxy (7 CHF/den). Celé středisko vyniká celosezónní sněhovou jistotou, na ledovci se lyžuje až do výšky cca 3 500 m. Příznivé počasí je bohužel méně jisté.
Achillovou patou střediska je přeprava (velkokapacitní kabiny, metro), která lyžaře stojí spoustu času i sil, a byla hlavním důvodem, proč jsme po 2 dnech zkusili vedlejší Saas-Grund a do Saas-Fee jsme se už nevrátili.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sjezdovky jsou většinou velmi dobře sjízdné červené, mezi stanicemi Felskinn (3 000 m) a Morenia (2 550 m) se nachází hojně využívaná modrá pláň, na jejímž levém okraji kopírují lanovku pěkné červené pisty (5 a 6). Hodně příjemné jsou nadprůměrně široké a v podstatě přímé červené sjezdy po ledovci z Mittelallalinu (3 500 m), pokračující buď poměrně prudkou červenou 10b zpět k Felskinnu nebo dlouhými pohodovkami k Längfluhu. Nevýhodou je, že se k nim dá dostat pouze Alpin metrem v kombinaci s pochodovým cvičením v tunelu.
Dojezd do údolí k Saas-Fee bez problémů.

Sněhové podmínky:

Sněhu všude dostatek, tři a více metrů přírodního sněhu je zde běžný standard, pomáhá tomu samozřejmě i ledovec a průběžně přisněžování.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Přeprava ve středisku je tragická a je důvodem ke snížení hodnocení o 1 hvězdičku. Hlavní tahy jsou bohužel osazeny velkokapacitními kabinami s jízdním řádem, takže čekání na odjezd okolo 15 minut je zcela běžné. Navíc stále ve stoje s lyžemi v rukou a v narůstajícím davu. Výstup na Felskinnu, kde je zároveň nástup na pokračující metro, dále znamená několik set metrů chůze tunelem v plné polní. Paradoxně na sjezdovku je to tady dál než k metru. Jeden sjezd a jeden výjezd za hodinu - žádný problém. Situaci částečně zachraňuje šestisedačka mezi Morenií a Felskinnem, kde to odsýpá tak, jak by si člověk představoval.
Ledovec pod Mittelallalinem je obsluhován kotvami, v některých případech hodně dlouhými.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Poměrně plno bylo na "kolečku" mezi Felskinnem a Morenií obsluhovaném šestisedačkou, nicméně bez čekání. Na kotvách pusto prázdno a vlastně celou levou část areálu mezi Mittelallalinem a Längfluhem, případně dál, měl člověk víceméně jen pro sebe...

Občerstvení a aprés-ski:

Středem dění je samoobslužná velkorestaurace Morenia, u které končí Alpin Express, v přízemí (uvnitř) je k dispozici piknik area pro konzumaci vlastní stravy. V nabídce saláty, polévky, kuřata, párky, hlavní jídla, nápoje... klasika.
Otáčivá restaurace Mittelallalin se zrovna neotáčela, dovnitř jsme ani nešli. Nicméně výhledy z terasy jsou skutečně impozantní.
Další menší restaurace a chaty jsou u výstupů z lanovek. Apres-ski jako takové asi moc nefrčí...

Doprava do střediska a parkování:

Z Česka 10 až 12 hodin jízdy, záleží na trase, jestli zvolíte hlavní tahy s placenými tunely (trajekty) místo uzavřených průsmyků nebo celoročně otevřené trasy. Každopádně DZ za 40 CHF je nutná tak jako tak. Já jsem volil pro cestu tam Brno-Mnichov-Bregenz-Chur-Bellinzona-Brig-Saas-Grund bez dalších poplatků, zpět přes Montreux, Bern, Zürich, Konstanz, Mnichov. Nikde žádné větší kolony.
Parkování v Saas-Fee přijde na 11 CHF za 6 hodin, takže vřele doporučuji využít skibus.

+ plusy

  • Sněhová jistota, v horní polovině areálu krásné, dlouhé, široké sjezdovky
  • Komornější, neuspěchané středisko
  • Celosezónní skipas WinterCard za 220 ĆHF
  • Parádní vysokohorské scenérie

- mínusy

  • Velká vzdálenost z ČR
  • Časově a fyzicky náročná přeprava uvnitř střediska
  • Nestálé počasí
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

23. - 27.07.2018  | Saas-Fee

autor: Kašpi
hodnocení:

Krásná poklidná vesnička posazená mezi ledovcovými vrcholy. V porovnání s Zermattem, kde jsem byl v létě před 2 lety, má Saas-Fee daleko komornější atmosféru.

zobrazit celý report

Lyžařské zájezdy

Apartmán Bait da Poz
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 754 Kč/os.
Les Villages du Bachat
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 154 Kč/os.
Hotel Weismayr
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 3 694 Kč/os.